Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում շարունակվում է ակամա դադարը, որը կապված է ոչ դյուրին ներքաղաքական իրավիճակի հետ ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ` Հայաստանում: Այդ մասին ասվում է «Գազետա ՍՆԳ»-ում հրապարակված «Ակամա դադար ղարաբաղյան հարցում» խորագրով հոդվածում: Հրապարակման հեղինակը հիշեցնում է, որ օգոստոսին Կազանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ Իլհամ Ալիեւը պայմանավորվել էին թայմ-աուտ վերցնել բանակցություններում: «Կարգավորման գործընթցի ընդհատումը կողմերը պատճառաբանեցին ինչպես առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններով Ադրբեջանում, այնպես էլ` նոյեմբերի 27-ին Հայաստանում կայանալիք Սահմանադրության բարեփոխման վերաբերյալ հանրաքվեով: Հոկտեմբերի 26-ին Վաշինգտոնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարեցին, թե նախապատրաստել են մի շարք նոր առաջարկներ, որոնք կներկայացվեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարությանը դեկտեմբերի սկզբին Լյուբլյանայում, որտեղ կայանալու է ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների նիստը: Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը նշեց, որ նոր առաջարկները վերաբերվում են այն դրույթներին, որոնց շուրջ Քոչարյանն ու Ալիեւը այդպես էլ չկարողացան համաձայնության գալ: Թե կոնկրետ որ կետերի մասին է խոսքը, դեռեւս կարելի է միայն կռահել: Որպես կանոն, տեղեկատվության արտահոսք է տեղի ունենում այն ժամանակ, երբ այս կամ այն կողմը շահագրգռված է լինում դրանում, նշվում է հոդվածում:
«Հիշեցնեմ, որ գարնանը եւ այս տարվա ամռանը ղարաբաղյան կարգավորումը կրկին հայտնվեց միջազգային հանրության կենտրոնում, իսկ այդ թեմայով բազմաթիվ հոդվածներից կարելի էր եզրակացության գալ, որ հետխորհրդային տարածքի «ամենահին» հակամարտությունը շուտով կկարգավորվի: Սակայն հրաշք տեղի չունեցավ, եւ այն երկու-երեք կետերը, որոնց շուրջ ընդհանուր հայտարարի հնարավոր չեղավ գալ, ի չիք դարձրեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր ջանքերը: Ադրբեջանական կողմը բազմիցս անգամ հայտարարել է, որ ժամանակն է փոխել բանակցությունների ձեւաչափը: Եթե ի մի բերենք պաշտոնական եւ «կոնֆիդենցիալ» տեղեկատվությունը Ղարաբաղի շուրջ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում, ապա կստեղծվի հետեւյալ պատկերը: Մինսկի խումբը առաջարկել էր կարգավորման փուլափաթեթային ձեւաչափը` չճանաչված հանրապետության իշխանությունները դուրս են բերում իրենց զորքերը Ադրբեջանի գրավյալ տարածքներից, այդ շրջաններ են վերադառնում ադրբեջանցի փախստականները, այնուհետեւ 10-15 տարի անց ԼՂՀ-ում անց է կացվում հանրապետության կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվե:
«Խոչընդոտ» հանդիսացան այսպես կոչված գրավյալ յոթ շրջաններից 2-ը` Լաչինը, որը հայաբնակ Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միջանցքն է, եւ Շուշի քաղաքը, որը մինչեւ ռազմական հակամարտության սկսվելը առավելապես ադրբեջանաբնակ է եղել: Ղարաբաղի երկրորդ քաղաքը` Շուշին գտնվում է չճանաչված հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի անմիջական հարեւանությամբ: ԼՂՀ մայրաքաղաքը բոլոր կողմերից շրջապատված է լեռներով, իսկ Շուշին (ինչպես եւ հարեւանությամբ գտնվող նախկին ադրբեջանաբնակ բնակավայրերը) գտնվում է բարձունքի վրա, որտեղից 1991-ի սեպտեմբերից մինչեւ 1992 թվականի մայիսը նշանառու կրակ էր հեղվում «Գրադ» կայաններից: Հետեւաբար, առնվազն միամտություն կլիներ ակնկալել, որ մոտ ապագայում Ղարաբաղի իշխանությունները կարող են վերադարձնել այդ քաղաքը Ադրբեջանին, ինչպես նաեւ Լաչինը, որը Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն է: ԼՂՀ-ում հանրաքվեի անցկացման կոնկրետ ժամկետների շուրջ կողմերը նույնպես չկարողացան համաձայնության գալ: Երեւանում գտնում են, որ «եթե հողերը տալիս ենք, էլ ի՞նչ իմաստ ունի հետո հանրաքվե անցկացնելը»:
Բաքվում էլ չեն ընդունում «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության» հարցի լուծման այլ սկզբունք: Առավելագույնը, ինչին համաձայն են ադրբեջանական իշխանությունները, Լեռնային Ղարաբաղի ամենալայն ինքնավարությունն է հանրապետության կազմում: Հենց այս «հիմնարար» հարցերին էլ վերաբերվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր առաջարկները:
Հետխորհրդային տարածքի բոլոր չճանաչված պետություններից ԼՂՀ-ն կարելի է համարել առավել կայացածը եւ ուժեղը տնտեսական եւ ռազմական զարգացման, ինչպես նաեւ ժողովրդավարական բարեփոխումների առումով: Ի տարբերություն Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի, որոնք անմիջապես Ռուսաստանին են հարում, եւ Մերձդնեստրի, որը բացառապես դեպի Մոսկվան է կողմնորոշված, ԼՂՀ-ն վարում է դիվերսիֆիկացված քաղաքականություն: Օրինակ, չնայած բազմապիսի կապերին Ռուսաստանի հետ, ԼՂՀ-ն ամեն տարի ֆինանսական օգնություն է ստանում ԱՄՆ-ից: Գաղտնիք չէ, որ Ստեփանակերտում այսօր սեւեռուն հայացքով հետեւում են Կոսովոյի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին: Չէ որ այստեղ կիրառվող սկզբունքը նույնն է` ազգերի ինքնորոշման իրավունքը: Նշենք, որ գնալով ավելանում է այն արեւմտյան քաղաքական գործիչների թիվը, որոնք մեկնաբանում են ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը, շաղկապելով այն հենց ազգերի ինքնորոշման սկզբունքին»,-ասվում է հրապարակման մեջ:

8 Ноябрь 2005 - 10:50 AMT
В переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта продолжается вынужденное затишье, связанное с непростой внутриполитической ситуацией как в Азербайджане, так и в Армении. Об этом говорится в опубликованной в “Газете СНГ” статье “Вынужденное затишье в карабахском вопросе”. Автор публикации напоминает, что в августе в Казани лидеры Армении и Азербайджана Роберт Кочарян и Ильхам Алиев договорились взять тайм-аут в переговорах. “Стороны мотивировали перерыв в урегулировании как предстоящими парламентскими выборами в Азербайджане, так и референдумом в Армении 27 ноября по конституционным реформам. 26 октября в Вашингтоне сопредседатели Минской группы ОБСЕ заявили, что подготовили ряд новых предложений, которые будут представлены руководству Армении и Азербайджана в начале декабря в Любляне, где пройдет заседание министров иностранных дел стран-членов ОБСЕ. Сопредседатель минской группы от России Юрий Мерзляков отметил, что новые предложения касаются тех пунктов, по которым ранее так и не смогли договориться Кочарян и Алиев. О каких конкретно пунктах идет речь, пока можно только догадываться. Как правило, утечка информации происходит тогда, когда та или иная сторона в ней заинтересованы, – отмечается в статье.
“Напомним, что весной и летом нынешнего года карабахское урегулирование снова оказалось в центре внимания международного сообщества, а из многочисленных статей на эту тему можно было сделать вывод, что самый «старый» на постсоветском пространстве конфликт скоро будет разрешен. Однако чуда не произошло, и те два-три пункта, по которым не нашли общего подхода, свели на нет все усилия Минской группы ОБСЕ. Азербайджанская сторона не раз заявляла о том, что пора менять формат переговоров. Если собрать воедино и официальную, и «конфиденциальную» информацию за последние несколько месяцев вокруг Карабаха, то получится следующая картина. Минской группой был предложен поэтапно–пакетный формат урегулирования – власти непризнанной республики выводят свои войска из оккупированных районов Азербайджана, в эти районы возвращаются азербайджанские беженцы, затем лет через 10-15 в НКР проводится референдум по статусу республики.
«Камнем преткновения» стали два района из семи так называемых оккупированных территорий – Лачин – коридор, который связывает армянонаселенный Карабах с Арменией и город Шуши, который до начала военного конфликта был населен преимущественно азербайджанцами. Второй по величине город Карабаха Шуши находится в непосредственной близости от столицы непризнанной республики Степанакерта. Столица НКР со всех сторон окружена горами, а Шуши (как и соседние бывшие азербайджанские поселения) занимают господствующие высоты, с которых в сентябре 1991— мае 1992 гг. велся прицельный огонь из установок «Град». Соответственно, в обозримом будущем рассчитывать на то, что власти Карабаха вернут этот город Азербайджану, как минимум наивно, равно как и Лачин – единственную дорогу, связывающую Карабах с Арменией. По вопросу конкретных сроков проведения референдума в НКР сторонам также не удалось достичь договоренности. В Ереване считают, «если земли отдаем сейчас, то какой смысл проводить потом референдум?»
В Баку же не приемлют другого принципа решения вопроса «территориальной целостности Азербайджана». Максимум, на что согласны азербайджанские власти – самая широкая автономия Нагорного Карабаха в составе республики. Именно этих «краеугольных» пунктов и касаются новые предложения Минской группы ОБСЕ.
Из всех непризнанных государств постсоветского пространства НКР может считаться самым состоявшимся и сильным как в плане экономического и военного развития, так и в плане проводимых демократических реформ. В отличие от Южной Осетии и Абхазии, непосредственно примыкающих к России, и Приднестровья, ориентированного исключительно на Москву, НКР проводит диверсифицированную политику. К примеру, несмотря на многосторонние связи с Россией, НКР каждый год получает финансовую помощь от США. Не секрет, что в Степанакерте сегодня пристально следят за событиями вокруг Косово. Ведь принцип здесь один и тот же – принцип самоопределения наций. Отметим, что западных политиков, комментирующих процесс карабахского урегулирования именно в привязке к принципу наций на самоопределение, становится все больше”, – говорится в публикации.