8 Ապրիլ 2013 - 07:59 AMT
Գարրի Մասադուրյան. Եթե դուք չեք ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, ուրեմն, խրախուսում եք ցեղասպանությունները
Եթե դուք չեք ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, նշանակում է՝ խրախուսում եք ցեղասպանություններն ընդհանրապես: Այդ մասին հայտարարել է Կոնեկտիկուտ նահանգի հայ համայնքի ակտիվիստ Գարրի Մասադուրյանը: Ըստ նրա, շատերն են հարցնում, թե ինչ է կատարվել 98 տարի առաջ հայերի հետ: Մասադուրյանը կորցրել է երեք պապերին և հոր ամբողջ ընտանիքը: Նրա պապը ԱՄՆ է եկել 1890 թվականին, հետո վերադարձել է Թուրքիա, որտեղ սպանվել է 1915 թվականին: Նա նաև հիշեցրել է, որ պատմաբանները որակում են ցեղասպանությունը որպես էթնիկ զտում Առաջին համաշխարհայինի տարիներին: Թուրքիան ժխտում է այդ փաստը և մեղադրանքները համարում «հորինված»: Ռուսաստանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Մարդկանց պատմելու համար, թե ինչ է Հայոց ցեղասպանությունը ապրիլի 20-ին Կոնկետիկուտում տեղի կունենա միջոցառում, նվիրված XX դարի առաջին ցեղասպանությանը: Գլխավոր զեկուցողը կլինի Մարկ Մամիկոնյանը, Հայագիտության ազգային ասոցիացիայի ակադեմիական հետազոտությունների ղեկավարը: Միջոցառումը կսկսվի Հայաստանի դրոշի բարձրացումից Կապիտոլիումի բակում: Այդ մասին հայտնել է Բրիստոլից ընտրված օրենսդիր Քրիսթոֆեր Ռայթը, որը լինելու է միջոցառման նախագահողը:
Ապրիլի 24-ին Կապիտոլիումում կբացվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հիշատակի արարողություն, հայտնում է The Bristol Press-ը:

Если вы не признаете Геноцид армян, значит, вы поощряете геноциды вообще. Об этом заявил активист армянской общины штата Коннектикут Гарри Масадурян, По его словам, многие спрашивают, что же произошло 98 лет назад с армянами. Масадурян потерял своих трех дедушек и всю семью отца. Его дед приехал в США в 1890 году, потом вернулся в Турцию, где был убит в 1915 году. Он также напомнил, что ученые – историки квалифицируют геноцид как этническую чистку во врем я Первой мировой войны. Турция отрицает этот факт и называет обвинения «выдуманными». Россия официально признала Геноцид армян.
Для того, чтобы рассказать людям, что такое Геноцид армян 20 апреля в Капитолии штата состоится мероприятие, посвященное первому в ХХ веке геноциду. Главным докладчиком будет Марк Мамиконян, глава академических исследований Национальной Ассоциации армненоведения. Мероприятие начнется с поднятия флага Армении во дворе Капитолия. Об этом сообщил законодатель от Броистоля Кристофер Райт, который будет председателем мероприятия. «Мы приглашаем всех принять участие в нашем мероприятии. Настало время вспомнить погибших и отпраздновать триумф тех, кто выжил», – сказал Райт.
24 апреля в Капитолии откроется выставка, посвященная памяти жертв Геноцида армян и пройдет поминальная церемония, пишет The Bristol Press.