Թուրքական մամուլի ուշադրության կենտրոնում է Եվրահանձնաժողովի կողմից Թուրքիայի առնչությամբ հրապարակվելիք զեկույցը: Ինչպես գրում է թուրքական «Զամանը», հակառակ Եվրոպայում հայկական լոբբիի ջանքերի, զեկույցի հեղինակներն այս անգամ խուսափելու են «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելուց: Զեկույցում, որտեղ առանձին գլուխ է նվիրված Թուրքիա-Հայաստան հարաբերություններին, 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության մասին առաջին անգամ օգտագործվում է «1915 թ. պատահած ողբերգական դեպքեր» արտահայտությունը: Զեկույցում նշվում է, որ 2004 թ. Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ կայացել են ինը շփումներ: Այնտեղ նշվում է նաեւ, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանն առաջարկել է «անկողմնակալ մասնագետների դատին հանձնել 1915 թ. դեպքերի ուսումնասիրությունը», իսկ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կողմնակից է, որպեսզի այդ գործը պատմաբաններին հանձնելու փոխարեն երկու երկրների միջեւ հաստատվեն դիվանագիտական հարաբերություններ եւ կյանքի կոչվի համատեղ հանձնաժողով, որը կքննարկի երկու երկրներին հուզող հարցերը, այդ թվում սահմանի բացման խնդիրը: Զեկույցում հիշատակվում է նաեւ, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի ղեկավարները Վարշավայի գագաթնաժողովին չկարողացան հանդիպում ունենալ:
Իսկ թուրքական «Միլիեթ» օրաթերթի տեղեկացմամբ, Եվրահանձնաժողովի զեկույցը խուսափելու է նաեւ քրդերին եւ ալեւիներին փոքրամասնություն համարելուց. «Զեկույցն անդրադառնում է փոքրամասնությունների հարցին, սակայն այս բառը չի տարածվում ալեւիների կամ քրդերի վրա»: Զեկույցում նշվում է, որ Թուրքիայում փոքրամասնություն են համարվում միայն ոչ մահմեդականները, չնայած այնտեղ կան այլ խմբեր, որոնց նույնպես պետք է փոքրամասնություն համարել:

В центре внимания турецкой прессы находится доклад, касающийся Турции, который должна опубликовать Еврокомиссия. Как пишет турецкая газета «Заман», несмотря на усилия армянского лобби Европе, авторы доклада в этот раз будут избегать употребления слова «геноцид». В докладе, где отдельная глава посвящена отношениям Турция-Армения, относительно геноцида армян впервые употребляется выражение «трагические события 1915 года». В докладе отмечено, что в 2004 году состоялись контакты между Арменией и Турцией. В докладе также отмечено, что премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган предложил «предоставить независимым экспертам возможность изучить события 1915 года», а президент Армении Роберт Кочарян выступил за то установления дипломатических отношений между Арменией и Турцией и создание совместной комиссии, которая обсудит проблемы, волнующие обе стороны, в том числе и проблему открытия границы. В докладе также отмечается, что президенты Турции и Армении на саммите в Варшаве не смогли встретиться.
По сообщению турецкой газеты «Миллиет», в докладе Еврокомиссии курды не будут названы национальным меньшинством: «Доклад обращается к вопросам национальных меньшинств, однако, это слово не распространяется на курдов». В документе отмечается, что в Турции национальными меньшинствами считаются только представители немусульманских народов, несмотря на то, что там есть и другие группы, которые также должны считаться национальными меньшинствами.