Բարեգործության գնահատմամբ զբաղվող ԱՄՆ ամենախոշոր անկախ խմբի` Charity Navigator-ի, ուսումնասիրության համաձայն, Ամերիկայի հայկական համագումարը լավագույն ոչ-շահութաբեր կազմակերպություններից մեկն է` նվիրատվություն կատարելու համար: Նյու Ջերսիում տեղակայված այս խումբը հոկտեմբերի 5-ին շնորհավորական նամակ է հղել Հայկական համագումարին, ուր ասված է. «Charity Navigator-ը ողջունում է Ձեր բարեգործական ջանքերը: Ստանալ հնարավոր չորս աստղից չորսը նշանակում է, որ, Ամերիկայի այլ բարեգործական կազմակերպությունների համեմատ, Ձեր կազմակերպությունը աչքի է ընկնում արդյունավետության ու նպատակայնության առումով կազմակերպության ֆինանսների հաջող կառավարմամբ: Կազմակերպության վարկանիշի բարձրացումը բացառիկ սխրագործություն է, հատկապես հաշվի առնելով այն, որ անցած տարի բազմաթիվ բարեգործական կազմակերպություններ ստիպված էին դիմակայել տնտեսական մարտահրավերներ»: «Հայկական համագումարի համար մեծ պատիվ է արժանանալ այս գնահատականին», – ասաց Համագումարի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Հրայր Հովնանյանը: «Ավելի քան 30 տարի մեր անդամներն աջակցել են այս կազմակերպության աճին ու զորացմանը, եւ այս գնահատականն ընդգծում է նրանց վստահությունը մեր նկատմամբ ու մեր պատասխանատվությունը նրանց առջեւ»:
Այս վարկանիշը հիմնված է 990 հարկային բլանկների վրա, որը Համագումարը ներկայացրել է Եկամուտների պետական ծառայությանը, ինչպես նաեւ ֆինանսական երկու խոշոր ոլորտի` կազմակերպչական արդյունավետության եւ կազմակերպչական կարողության, վերլուծության վրա: Առաջին կատեգորիան գնահատում է ծրագրի ծախսերի եւ դրամահավաքի արդյունավետությունը, իսկ երկրորդը սահմանում է, թե ինչպես է ընթանում բարեգործական կազմակերպության ծրագրերի ու ծառայությունների իրականացումը ժամանակի ընթացքում: «ԱՄՆ-ում գործում են 1,2 միլիոնից ավելի բարեգործական կազմակերպություններ, եւ հայ համայնքում կան շատ արժանի գործեր: Սակայն այս ամենով հանդերձ կարեւոր է, որպեսզի բոլորս հավատարիմ մնանք դոնորային եւ բարեգործական չափանիշների բարձր մակարդակին», – ասաց Համագումարի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Էնթոնի Պարսամյանը: Նա ավելացրեց, որ «Charity Navigator-ի չորս աստղանի վարկանիշը մեծ պատիվ է Հայկական համագումարի համար, եւ այն վկայում է կազմակերպության արդյունավետության ու բոլոր առումներով առողջ ֆինանսական գործունեության մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Ամերիկայի հայկական համագումարում:

Согласно исследованиям крупнейшей независимой группы США Charity Navigator, занимающейся оценкой благотворительности, Армянская Ассамблея Америки является одной из лучших некоммерческих организаций, осуществляющих благотворительную деятельность. Эта группа, расположенная в Нью-Джерси, 5 октября направила поздравительное письмо ААА, где говорится: «Charity Navigator приветствует ваши усилия в сфере благотворительности. Получить 4 звезды из 4-х возможных означает, что, по сравнению с другими благотворительными организациями Америки, ваша организация выделяется эффективностью и успешным управлением финансами организации. Повышение рейтинга организации – подвиг, особенно учитывая то, что в прошедшем году благотворительные организации вынуждены были противостоять экономическим вызовам». «Для Армянской Ассамблеи большая честь быть удостоенной такой оценки»,- заявил председатель Совета Попечителей ААА Грайр Овнанян: «Более 30 лет мы содействовали росту и развитию этой организации, и эта оценка подчеркивает их доверие к нам и нашу ответственность перед ними».
Данный рейтинг основан на 990 налоговых бланках, которые ААА представила в Государственную службу доходов, а также двух крупных финансовых сферах: на организационной эффективности и организационных возможностях. Первая категория оценивает расходы программы и эффективность денежного сбора, а вторая определяет пути реализации благотворительных программ на определенном отрезке времени. «В США действуют более 1,2 миллиона благотворительных организаций и в армянской общине существуют много достойных дел. Однако при всем этом важно, чтобы мы остались верными высокому уровню донорских и благотворительных показателей»,- заявил председатель Совета Директоров Ассамблеи Энтони Барсамян. Он добавил, что высокая оценка Charity Navigator – это большая честь для ААА и свидетельствует об эффективности организации и здоровой финансовой деятельности. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в Армянской Ассамблеи Америки.