9 Ապրիլ 2013 - 09:46 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը իր նախընտրական արշավի ժամանակ խոստացել էր Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին նոր օրինագիծ ներկայացնել, սակայն դրան խոչընդոտում էր Սահմանադրական դատարանի որոշումը:
Սակայն, ինչպես գրում է «Հյուրիեթը», Ֆրանսիայի նախագահը «միջին որոշում է» գտել, որը ԵՄ օրենսդրության միջոցով կարող է ադապտացվել Ֆրանսիայի օրենսդրությանը: Նորացված օրենքում չի լինի «Հայոց ցեղասպանություն» ձևակերպումը, սակայն նրա ժխտումը կհամարվի հանցագործություն: Նոր օրինագիծը հիմնված կլինի ԵՄ 2008թ. նոյեմբերի 28-ի Շրջանակային բանաձևի վրա, որտեղ ասվում է, որ մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունները ԵՄ-ում պատժելի են:
«Ցեղասպանությունը մերժելու, վիրավորական ու ատելություն և վրեժ սերմանող խոսքերի համար, ինչպես նաև հավատը, ռասան, ազգությունը վիրավորող արտահայտությունների համար կսահմանվի 1-3 տարվա ազատազրկում», ասվելու է օրենքում:
Ցեղասպանության մասին տեսակետի կամ գիտական աշխատությունների ներկայացումը պատժի ենթակա չի լինի, սակայն, ատելություն ու վիրավորանք պարունակող խոսքերի համար մարդ կենթարկվի պատասխանատվության:
Այդպիսով, ՍԴ հիմնական փաստարկը՝ «խոսքի ազատության» դրույթը կապահովվի: Վերջնական տեսքի նոր օրենքը կբերի արդարադատության նախարարությունը, և ամենաուշը, աշնանը այն կընդգրկվի խորհրդարանի օրակարգում:

В ходе своей предвыборной кампании президент Франции Франсуа Олланд пообещал представить новый законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян, однако не может этого сделать в связи с решением Конституционного суда.
Однако, как пишет Hurriyet, французский президент нашел «среднее решение», которое через законодательство ЕС, можно адаптировать к законодательству Франции. В обновленном законе не будет формулировки «Геноцид армян», однако его отрицание будет считаться преступлением. Новый законопроект будет основан на принятой ЕС 28 ноября 2008г. Рамочной резолюции, в которой говорится, что отрицание преступлений против человечества наказуемо на территории Евросоюза.
«За отрицание Геноцида, оскорбительные и распространяющие ненависть и месть слова, а также оскорбляющие веру, расу, национальность выражения будет установлено в виде лишения свободы на срок 1-3 лет», будет говориться в законе.
Выражение точки зрения о Геноциде или представление научных работ не будет наказуемо, однако тот, кто выскажет слова, содержащие ненависть и оскорбление, будет призван к ответственности.
Таким образом, основной аргумент Конституционного совета «свобода слова» будет обеспечен. В окончательный вид новый закон приведет министерство юстиции, и самое позднее, осенью он будет внесен в повестку парламента.