Ստավրոպալի մարզի Բուդյոնովսկ քաղաքում 2005 թվականից սկսած արդեն երրորդ անգամ պղծվել է «Սուրբ Խաչ քաղաքի հիմնադիր հայրերին» հուշարձանը, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Այս անգամ բարբարոսները քանդել են (գցել եւ ճեղքել են) Խաչքարը: Ենթադրվում է, որ դա տեղի է ունեցել մթնելուց անմիջապես հետո (մոտավորապես 17.00-18.00): Քաղաքի հայկական համայնքը եւ հայկական եկեղեցին վրդովված են այդ բարբարոսությամբ: Քաղաքային համայնքի ղեկավար Պետրոս Մկրտչյանի խոսքերով, նոյեմբերի 11-ին համապատասխան հայտարարություն է փոխանցվել քաղաքապետին, քաղաքային Դումայի նախագահին եւ Բուդյոնովսկի ՆԳԲ պետին: Պետրոս Մկրտչյանի կարծիքով, պատահածը ծրագրաված գործողություն է, հատկապես, Միլիցիայի օրվա նախօրեին: Նա ասել է, որ սա բարբարոսների առաջին գործողությունը չէ ռուս-հայկական բարեկամության հուշարձանի հանդեպ, եւ իրավապահ մարմինները արձագանքել են բարբարոսների այդ արարքներին որպես մանկական չարության կամ խուլիգանության:
«Ռուսաստանի Բուդյոնովսկ քաղաքի «Սուրբ Խաչ» հայկական համայնքը մտադիր չէ վերկանգնել Խաչքարը: Եթե կան ուժեր, որոնց համար ձեռնատու է ունենալ ոչ թե ռուս-հայկական բարեկամության հուշարձան, այլ դրա ավերակները, թող մնան ավերակները»,-հայտարարել է Պետրոս Մկրտչյանը: Նույն կարծիքի է նաեւ քաղաքի հայկական եկեղեցու վարդապետ տեր Արսեն Բուդաղյանը.«Եթե իշխանությունները պատվի հարց համարեն հակազդեցությունը վայրի բարբարոսությանը, ապա նրանք հնարավորություն կգտնեն եւ Խաչքարը վերականգնելու, եւ բարբարոսներին որոնելու եւ պատժելու համար»:
Հիշեցնենք, որ «Սուրբ Խաչ քաղաքի հիմնադիր հայրերին» համալիրի բացումը տեղի է ունեցել 2004 թվականի հոկտեմբերի 17-ին: Համալիրը կազմված է 8 մետր բարձրություն ունեցող կամարից, խաչքարից եւ քարերի կոմպոզիցիայից: Կամարի տակ տեղադրված է զանգ, որը երկար տարիներ հայկական եկեղեցի աղոթքի էր կանչում ծխականներին, իսկ կամարի վրա երկու կողմից ռուսերեն եւ հայերեն փորագրված է.«1799-2004թ. Սուրբ Խաչ»: Առաջին անգամ վայրագություն կատարվեց 2005 թվականի փետրվարին: Այն ժամանակ տուժեցին հուշարձանի եւ ռուսական, եւ հայկական կողմերը` ռուսական կողմից պոկվել էին «1799-2004» թվերը, իսկ հայկական կողմից այդ թվերը եւ գրեթե «Սուրբ Խաչ» ողջ գրությունը: Հին եկեղեցական զանգը չէր տուժել, քանի որ այն որոշվել էր չթողնել հուշարձանի վրա, այլ փոխանցել եկեղեցու պահպանությանը: Հաջորդ անգամ, հուշարձանը վնասվել էր 2005 թվականի հուլիսին, երբ կոտրվել էին լուսարձակները, բետոնի բեկորները վնասել էին Խաչքարը, կամարի տակ կատվի դիակ էր հայտնաբերվել, իսկ կամարի վրա սպորտային կոշիկների ոտնահետքեր էին թողնվել:
Ինչպես կարծում են փորձագետները, կատարվածը կարող է լինել ինչպես հակակովկասյան տրամադրությունների հետեւանք, այնպես էլ սատանիստների ոտնձգություն: Կարծիք կա նաեւ, որին վերջերս բոլորն են առավել հակված, որ բարբարոսները նպատակ են հետապնդում սրելու ազգամիջյան հարաբերությունները քաղաքում, քանի որ «Սուրբ Խաչ քաղաքի հիմնադիր հայրերին» համալիրը քաղաքում ընկալվում է որպես ռուս-հայկական բարեկամության հուշարձան:

11 Ноябрь 2005 - 08:33 AMT
В городе Буденновск Ставропольского края в третий раз за 2005 год осквернен памятник «Отцам основателям города Святого Креста», сообщает газета армян России «Еркрамас». На этот раз вандалы разрушили (повалили и раскололи) Хачкар (крест-камень). Это случилось, предположительно, сразу, как стемнело (около 17.00-18.00). Армянская община и Армянская Церковь города возмущены этим варварством. По словам руководителя городской общины Петроса Мкртчяна, 11 ноября соответствующие заявление будут переданы главе города, председателю Думы города и Начальнику Буденновского ОВД. По мнению Петроса Мкртчяна, случившееся – спланированная акция, приуроченная, помимо прочего, к Дню милиции. Он сказал, что это не первая акция вандалов в отношении памятника русско-армянской дружбы, и всегда органы правопорядка реагировали на акции варваров, как на детские шалости и хулиганство. “Армянская община города Буденновска «Святой Крест» не намерена восстанавливать Хачкар, если есть силы, которых больше устраивает не памятник русско-армянской дружбе, а его руины, то пусть остаются руины», – добавил Петрос Мкртчян. Того же мнения придерживается настоятель Армянской Церкви города Тер Арсен Будагян: «Если власть считает противодействие озверелому варварству делом чести, то она найдет возможность и для восстановления Хачкара и для поиска и наказания варваров».
Напомним, что открытие комплекса “Отцам – Основателям города Святого Креста” состоялось 17 октября 2004 года. Комплекс состоит из арки высотой в 8 метров, Хачкара (крест-камень) и композиции из камней. Под аркой установлен колокол, который многие годы собирал прихожан на молитву в армянскую церковь, а на самой арке с двух сторон надписи на русском и армянском языках: “1799-2004. Святой Крест (Сурб Хач)”. В первый раз вандалы повредили памятник в феврале 2005 года. Тогда пострадали и русская и армянская стороны памятника: с русской сорваны цифры “1799-2004”, а с армянской эти же цифры и почти вся надпись “Сурб Хач”. Старый церковный колокол не пострадал, так как его благоразумно решили не оставлять на памятнике и отдали на хранение в церковь. В следующий раз, памятник был поврежден в июле 2005 года, когда были разбиты фонари, осколками бетона поврежден Хачкар, под арку брошен кошачий труп, а на самой арке оставлены следы кроссовок.
Как считают эксперты, произошедшее может быть следствием как антикавказских настроений в целом, так и вылазкой сатанистов. Есть также мнение, к которому все более и более склоняются, что вандалы преследуют цель обострить межнациональные отношений в городе, так как комплекс “Отцам – Основателям” воспринимается горожанами как памятник русско-армянской дружбе.