ԱՄՆ Ներկայացուցչների պալատի ֆինանսական հարցերով հանձնաժողովի անդամ Բարնի Ֆրենկը միացել է այն 50 կոնգրեսականներին, ովքեր ստորագրել են Հայաստանը շրջանցող Կարս – Ախալքալակ – Թբիլիսի երկաթուղու կառուցմանը Միացյալ Նահանգների ֆինանսական օգնությունը արգելել պահանջող օրինագիծը, հաղորդում է Ամերիկայի Հայկական համագումարը: Բ.Ֆրենկը, որը շատ հարցերում է իր աջակցությունը ցույց տվել հայանպաստ որոշումներին, կարող է չափազանց մեծ դեր խաղալ Ներկայացուցիչների Պալատի թիվ 3361 բանաձեւի ընդունման գործում: «Հայաստանը շրջանցող այս երկաթուղու կառուցումը սխալ է ոչ միայն բարոյական, այլեւ տնտեսական տեսանկյունից», – հայտարարել է կոնգրեսականը` հիշեցնելով Հայաստանում արդեն իսկ նման երկութուղու (Կարս – Գյումրի) գոյությունը: «Ես դեմ եմ, որ ԱՄՆ-ն ֆինանսավորի Թուրքիան, Վրաստանն ու Ադրբեջանը իրար կապող երկաթուղու կառուցումը, քանի որ բարոյական եւ տնտեսական առումով ճիշտ է այն տարբերակը, որն ընդունելի է բոլորի համար», – հայտարարել է Բարնի Ֆրենկը: «Ընդունման դեպքում, բանաձեւը կարեւոր մի ուղերձ կլինի Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի համար այն մասին, որ Միացյալ Նահանգները ոչ միայն չի հանդուրժի Հայաստանը մեկուսացնելու փորձերը, այլեւ թույլ չի տա վտանգել տարածաշրջանային համագործակցությունը», – ասել է Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:
Նշենք, որ 800 մլն դոլար արժողությամբ երկաթուղու կառուցման ծրագիրը նախաձեռնել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, ինչին հետեւել էր Կոնգրեսի հայկական հարցերով զբաղվող խմբի համանախագահներ Ջո Նոլենբերգի եւ Ֆրենկ Փալոնի պատասխանը` թիվ 33 61 բանաձեւի տեսքով: Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամները նաեւ Կարս – Ախալքալակ – Թբիլիսի երկաթուղու կառուցման շուրջ իրենց մտահոգությունն էին հայտնել ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսին ուղղված նամակում:

Член комиссии по финансовым вопросам Палаты Представителей США Барни Фрэнк присоединился к тем 50 конгрессменам, которые поставили свои подписи под проектом Резолюции 3361, требующей запретить предоставление финансовой помощи США строительству обходящей Армению железной дороги по маршруту Карс-Ахалкалаки-Тбилиси, сообщает Армянская Ассамблея Америки. Б.Фрэнк, которые не раз оказывал содействие принятию благоприятных для армян решения, может сыграть большую роль в деле принятия Палатой Представителей Резолюции 3361. «Строительство этой железной дороги, обходящей Армению, является неправильным не только с моральной, но и с экономической точки зрения», – заявил конгрессмен, напомнив о существовании в Армении похожей железной дороги Карс-Гюмри. «Я выступаю против того, чтобы США финансировали строительство соединяющей Турцию, Азербайджан и Грузию железной дороги, так как с моральной и экономической точки зрения более правильным является тот вариант, который приемлем для всех сторон», – заявил Барни Фрэнк. В случае принятия данная резолюция станет важным сигналом Турции и Азербайджану о том, что США не только не будет терпеть попытки изолировать Армению, но и не позволит ставить под угрозу региональное сотрудничество», – отметил исполнительный директор Армянской Ассамблеи Америки Брайан Ардуни.
Отметим, что в инициатором программы строительства данной железной дороги стоимостью в $800 млн. стал президент Азербайджана Ильхам Алиев. Вслед за этой инициативой последовал ответ сопредседателей Группы поддержки Армении Конгресса США Джо Нолленбегра и Фрэнка Паллоне в виде резолюции 3361. Помимо этого, члены Палаты Представителей США выразили свою обеспокоенность в связи с проектом в письме, адресованном госсекретарю США Кондолизе Райс.