Պաշտոնական Բաքուն կողմ է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների հերթական հանդիպմանը: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի գործադիր աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը: Նա նշել է, որ «ինքը տեղեկություն չունի այն մասին, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը առաջարկ է արել Ի.Ալիեւի եւ Ռ.Քոչարյանի հերթական հանդիպումը 2006 թվականի հունվարին անցկացնելու վերաբերյալ, ինչի մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահը»: «Միգուցե ինչ-որ կանալներով նա ստացել է նման լուր, բայց ես նման առաջարկ չունեմ: Սակայն, եթե ինչ-որ առաջարկ լինի, ապա մենք, անկասկած, շահագրգռված ենք նման հանդիպման մեջ: Կողմերի Կազանում կայացած հանդիպումից հետո Ադրբեջանի նախագահը վճռական է շարունակելու նման խորհրդատվությունները: Միայն թե բանակցություններն արդյունավետ լինեն, միայն թե հնարավոր լինի ինչ-որ առաջխաղացման հասնել»,-ասաց Ն.Մամեդովը` չբացառելով այն հնարավորությունը, որ համանախագահներից նման առաջարկ կստանա նաեւ Բաքուն, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին հունահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները օրերս Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին գրավոր հորդորել են հանդիպում անցկացնել եկող տարվա հունվարին: «Գործը տեղից շարժելու հնարավորություն ես իսկապես տեսնում եմ: Չնայած շտապելու խնդիր մեր առջեւ չենք դրել: Եթե կա հակամարտությունը կարգավորելու մեզ համար բարենպաստ տարբերակ, այդ շանսը բաց թողնելը ողջամիտ չի լինի»,-նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նշենք նաեւ, որ ավելի վաղ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը հայտարարել էր, թե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները դիմել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին միջնորդների տարածաշրջան կատարելիք հերթական այցի ժամանակ հանդիպում կազմակերպելու խնդրանքով: Նրա խոսքերով, երկու երկրների ղեկավարներին ուղղված ուղերձներում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ցանկություն են հայտնել նաեւ առանձին հանդիպումներ ունենալու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ: Այդ հանդիպումները կարող են կազմակերպվել դեկտեմբերի 5-6 Լյուբլյանայում:

12 Ноябрь 2005 - 08:58 AMT
Официальный Баку заинтересован в очередной встрече президентов Азербайджана и Армении по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил заведующий отделом внешней политики Исполнительного аппарата президента Азербайджана Hовруз Мамедов. Он отметил, что “к нему не поступала информация касательно призыва сопредседателей Минской группы ОБСЕ об очередной встрече Ильхама Алиева и Роберта Кочаряна в январе 2006 года, о чем заявил президент Армении”. «Может быть, по каким-то каналам он получил подобную весть, но у меня такого предложения нет. Hо если какое-то предложение будет, то, несомненно, мы заинтересованы в подобной встрече. После казанской встречи сторон президент Азербайджана решителен в продолжении подобных консультаций. Лишь бы был результат переговоров, лишь бы добиться какого-либо прогресса», – сказал H.Мамедов, не исключив возможности, что подобное предложение от сопредседателей поступит и в Баку, сообщает агентство “Тренд”.
Напомним, что накануне в ходе встречи с представителями армянской общины Греции президент Армении Роберт Кочарян заявил, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ на днях в письменной форме призвали президентов Армении и Азербайджана провести встречу в январе следующего года. “Я на самом деле вижу возможность сдвинуть процесс с мертвой точки. Несмотря на это, мы не ставим перед собой задачу спешить в этом вопросе. Если будет создан приемлемый для нас вариант урегулирования нагорно-карабахского конфликта, то упускать это шанс будет неразумно», – отметил Роберт Кочарян.
Отметим также, что ранее российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Юрий Мерзляков заявил, что сопредседатели МГ ОБСЕ обратились к президентам Армении и Азербайджана с просьбой об организации встреч в ходе очередного визита посредников в регион. По его словам, в направленном главам двух государств посланиях сопредседатели МГ ОБСЕ выразили также желанием встретиться по отдельности с главами МИД Армении и Азербайджана. Эти встречи могут быть организованы 5-6 декабря в Любляне.