10 Ապրիլ 2013 - 08:17 AMT
Վիննիփեգում 2014թ. կբացվի Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանը: Ինչպես հայտարարել է թանգարանի հասարակայնության հետ կապերի գծով ղեկավար Քլինթ Քերլը, Հայոց ցեղասպանությունը չի մոռացվի և իր տեղը կղբազեցնի թանգարանում: Հայոց ցեղասպանությունից քաղած դասերը կներկայացվեն թանգարանում մի քանի ուղղություններով, այդ թվում Ռաֆայել Լեմկինին նվիրված ցուցադրության շրջանակներում, որը ներմուծեց «ցեղասպանություն» եզրույթը: Ցուցադրությունը կներառի նաև վերապրածների վկայությունները, ապացույցներն ու հայ համայքնի պայքարը ճանաչման ուղղությամբ»,-ասել է Քերլը, գրում է Winnipeg Free Press-ը:
Նա ընդգծել է, որ Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանը չի պատրաստվում 1,5 մլն հայերի կոտորածն անվանել այլ կերպ, քան ցեղասպանություն, անկախ Թուրքիայի դեսպանի հայտարարություններից այն մասին, որ հայերի կոտորածի որակումը որպես ցեղասպանություն կարող է վնասել շահավետ առևտրին Կանադայի ու Թուրքիայի միջև:
«Այդ պատմական ոճրագործության ժխտումը դարձնում է արդիական խնդիր մարդու իրավունքների համար: Վերջերս ես այցելել եմ Երևան և եղել եմ այնտեղի Ցեղասպանության թանգարանում, և մենք ձգտելու ենք զարգացնել կապերը երկու թանգարանների միջև»,-ասել է Քլինթ Քերլը:

10 Апрель 2013 - 07:43 AMT
В Виннипеге в 2014 году откроется Канадский музей прав человека. Как заявил глава музея по связям с общественностью Клинт Керл, Геноцид армян не будет забыт и займет место в экспозиции музея. «Уроки, полученные в результате Геноцида армян в области прав человека, будут представлены в музее по нескольким направлениям, в том числе на выставке, посвященной Рафаэлю Лемкину, который ввел термин «геноцид» и экспозиции, посвященной Конвенции о геноциде 1948 года. Экспозиция будет включать свидетельства выживших, доказательства и борьбу армянской диаспоры по признанию Геноцида армян», – сказал Керл, пишет Winnipeg Free Press .
Он также подчеркнул, что Канадский музей прав человека не собирается называть резню 1,5 миллиона армян иначе, как геноцид, несмотря на заявление посла Турции о том, что квалификация убийств армян в Османской империи как геноцида может повредить прибыльной торговле между Канадой и Турцией.
Керл также отметил, что геноцид – это своевременный вопрос прав человека. «Продолжающееся отрицание этого исторического злодеяния по этническому признаку делает его современной проблемой прав человека. Недавно я побывал в Ереване, чтобы увидеть музей Геноцида, и мы будем стремиться развивать связи между двумя музеями», – подчеркнул Клинт Керл.