Նոյեմբերի լույս 13-ի գիշերը Պյատիգորսկում (Ստավրոպալի երկրամաս) փորձ է արվել հրկիզելու քաղաքի Հայկական մշակույթի կենտրոնը, որտեղ գտնվում են մի շարք հայկական հասարակական կազմակերպությունների գրասենյակները, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը: Մշակութային կենտրոնի շենքը գտնվում է քաղաքի հայկական եկեղեցու հարեւանությամբ: Հանցագործության պահը գրանցել էին տեսադիտարկման խցիկները: Երեք հանցագործները նախապես կանաչ ներկով շենքի պատին գրել էին «Ալլահ աքբար», որից հետո պատուհանից ներս էին նետել պայթուցիկ խառնուրդով շիշը: Բարեբախտաբար, պայթյունի ալիքը բախվել է պատուհանի շրջանակին, եւ չի ներխուժել ներս: Կենտրոնի դիմաց գտնվող բնակելի տների բնակիչները լսելով պայթյունի ձայնը, կանչել են հրշեջների, որոնք եկել են յոթ րոպեի ընթացքում եւ հանքցրել են հրկիզումը: Հանցագործության վայր է կանչվել նաեւ օպերատիվ խումբ եւ կինոլոգ շան հետ, սակայն հետքը տարել է մինչեւ ճանապարհը, որտեղ եւ ընդհատվել է` ըստ երեւույթին, զանցանք կատարողները հեռացել են մեքենայով:
Նոյեմբրի 13-ին, Պյատիգորսկում տեղի է ունեցել էթնիկ խորհրդի արտահերթ նիստ, որին ներկա են եղել յոթ համայնքների` բուլղարական, Դաղստանի ժողովրդների մշակութային կենտրոնի, Պյատիգորսկի հունական համայնքի, «Գեուլա» հրեական համայնքի, «Յատրան» ուկրաինացիների միավորման, Պյատիգորսկի ադիգեների քաղաքային ինքնավարության, քաղաքային հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարության ներկայացուցիչները: Նիստի արդյունքում ընդունվել է հայտարարություն, որտեղ մասնավորապես, ասվում է.«…Ինչպես հայտնի է դարձել, անհայտ անձինք կենտրոնի շենքի պատին գրել են «Ալլահ ակքբար», պայթուցիկ նյութով շիշ են նետել, որի արդյունքում էլ հրկիզում է տեղի ունեցել: Նման գործողությունները օրենքը որակավորում է որպես գույքի ոչնչացում հրկիզման միջոցով, միեւնույն ժամանակ, պատին արված գրությունը վկայում է, որ այդ չարիքը գործած մարդկիկ նպատակ ունեին ապակայունացնել վիճակը Պյատիգորսկում եւ քաղաքի մահմեդական բնակչության եւ իսլամի մշակութային օբյեկտների դեմ ինչ-որ գործողություններ հրահրելու նպատակով: Այդ աղաղակող փաստը հերթական օղակը դարձավ նման փաստերի շարանում, որոնք ցավոք սովորական երեւույթներ են դարձել մեր քաղաքի համար: Այդ ամենը հանցագործությունների մի ալիք է, որոնք ընդհանուր գաղափար ունեն` միտված քաղաքացիական հասարակության հիմքերի եւ բարոյահոգեբանական արժեքների խարխլմանը, ինչը չի կարող չմտահոգել հասարակությանը, այդ թվում նաեւ ազգային մշակութային կազմավորումներին: Պյատիգորսկի Էթնիկ խորհուրդը, որը միավորում է քաղաքի ազգային համայնքները, դատապարտում է վանդալիզմի այս ակտը, եւ դիմելով քաղաքի բազմազգ բնակչությանը, ընդգծում է նման տեսակի սադրանքներին բնակչության կողմից օրենքի շրջանակներից դուրս պատասխան ռեակցիայի անթույլատրելիությունը…Պյատիգորսկի Էթնիկ խորհուրդը համոզվածություն է հայտնել, որ համապատասխան ուժային կառույցները մանրակրկիտ հետաքննություն կանցկացնեն եւ մեղավորները կենթարկվեն ՌԴ օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվության, ինչպես նաեւ հույս ենք հայտնում, որ քաղաքային իշխանությունները անաչառ գնահատական կտան պատահածին:
Ինչպես հաղորդել է ՌՀՄ Ստավորպոլի երկրամասի գործադիր տնօրինության տնօրեն Էդուարդ Քոնդյանը, Պյատիգորսկի հայկական ազգամշակութային ինքնավարության ղեկավարությունը նոյեմբերի 14-ին համապատասխան հայտարարություն կփոխանցի քաղաքի դատախազություն, ՆԳՎ եւ աշխատակազմ: Ըստ Է.Քոնդյանի, կասկած չկա, որ կատարվածը մահմեդականների ձեռքի գործը չէ: «Այդ վարկածը մենք ընդհանրապես չենք դիտարկում»,-նշել է նա: «Մենք կապ ենք տեսնում Պյատիգորսկում Հայկական մշակույթի կենտրոնի շենքի հրկիզման փորձի եւ օրերս Բուդյոնովսկում կատարված վայրագության միջեւ,-ասում է Է.Քոնդյանը,-իսկ ընդհանրապես, եւ քաղաքում, եւ երկրամասում բավականին հաճախակի են էթնիկ փոքրամասնությունների դեմ ուղղված գործողությունները, օրինակ, համապատասխան գրությունները պատերի վրա: Մի քանի օր առաջ «Պյատիգորսկի սառցակոմբինատ» ԲԸ-ի պատերին կարելի էր կարդալ. «սեւերին` գազանանոց, հրեաներին` գետտո»: Մենք ջանում ենք տեղի իշխանությունների ուշադրությունը հրավիրել դրան:

В ночь с 12 на 13 ноября около часа ночи в Пятигорске (Ставропольский край) была совершена попытка совершения поджога здания городского Центра армянской культуры, в котором размещаются офисы ряда армянских общественных организаций, сообщает газета армян России «Еркрамас». Здание культурного центра находится по соседству с Армянской Церковью города. Момент совершения преступления был зафиксирован на камеры видеонаблюдения. Трое злоумышленников предварительно зеленой краской на стене здания каллиграфически и без единой ошибки вывели надпись «Аллах Акбар», после чего бросили бутылку с зажигательной смесью в окно здания. К счастью, взрывная смесь попала в раму стеклопакета, а не в помещение. Соседи в жилых домах напротив здания Центра, услышав взрыв, вызвали пожарных, которые прибыли в течение семи минут и затушили возгорание. На место преступления была также вызвана оперативная группа и кинолог с собакой, но след привел к дороге, где и оборвался, по всей видимости, злоумышленники уехали на машине.
13 ноября, в Пятигорске состоялось экстренное заседание этнического совета, на котором присутствовали представители семи диаспор – болгарская община, культурный центр народов Дагестана на КМВ, община греков города Пятигорска, пятигорская еврейская община «Геула», объединение украинцев на КМВ «Ятран», пятигорская городская автономия адыгов, городская армянская национально-культурная автономия. По итогам заседания было принято Заявление, в котором в частности говорится: «…Как стало известно, неустановленные лица написали на здании центра надпись «Аллах Акбар», бросили в здание бутылку с зажигательной смесью, в результате чего произошло возгорание здания центра. Закон квалифицирует подобные действия как умышленное уничтожение имущества путем поджога, вместе с тем надпись, оставленная на стене фасада здания, свидетельствует о том, что лица, осуществившее это злодеяние, преследовали цель, направленную на дестабилизацию обстановки в городе Пятигорске и попытку произвести выпад в адрес мусульманского населения города и объектов культуры ислама. Этот вопиющий факт является очередным звеном в цепи подобных фактов, к сожалению, ставших обыденными явлениями в нашем городе. Все это является волной преступлений, в которых прослеживается единый умысел, направленный на подрыв устоев гражданского общества и морально-нравственные ценности, что не может не волновать общественность, в том числе и национально-культурные образования. Этнический Совет города Пятигорска, объединяющий национальные общины города, осуждает данный акт вандализма и, обращаясь к многонациональному населению города, подчеркивает недопустимость со стороны населения ответной реакции на подобного рода провокации, выходящие за рамки закона… Этнический Совет города Пятигорска выражает уверенность в том, что соответствующими силовыми структурами будет проведено тщательное расследование и виновные будут привлечены к предусмотренной законодательством РФ ответственности, а также выражаем надежду на то что городскими властями будет дана объективная оценка случившегося».
Как сообщил директор исполнительной дирекции ставропольского краевого отделения САР Эдуард Кондян, руководство Пятигорской армянской национально-культурной автономии 14 ноября передаст соответствующие заявления в городскую прокуратуру, УВД и администрацию. По мнению Эдуарда Кондяна, нет никаких сомнений в том, что совершенное злодеяние не является делом рук мусульман. «Мы эту версию вообще не рассматриваем», – отмечает он. «Мы прослеживаем связь между попыткой поджога здания Армянского культурного центра в Пятигорске и произошедшим на днях актом вандализма в Буденновске, – говорит Эдуард Кондян, – вообще же, и в городе, и крае довольно часты акции, направленные против этнических меньшинств, например соответствующие надписи на станах. Несколько дней назад на стенах АО «Пятигорский хладокомбинат» можно было прочитать: «черных – в зоопарк, евреев – в гетто. Мы стараемся обращать внимание местных властей на это».