14 Նոյեմբեր 2005 - 08:49 AMT
2005թ. նոյեմբերի 27-ին կայանալիք Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվեի կապակցությամբ, ՌԴ տարածքում մշտապես կամ ժամանակավոր բնակվող ՀՀ քաղաքացիների համար ժամը 8.00-ից մինչեւ 20.00-ն բաց կլինեն քվեարկության տեղամասերը, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը` վկայակոչելով Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան մամլո ծառայությունը: Քվեարկության տեղամասերը կբացվեն հետեւյալ հասցեներում.
-ՌԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատուն, ք.Մոսկվա, Հայկական նրբ.,2
-ՀՀ Գլխավոր հյուպատոսություն, ք.Սանքտ Պետերբուրգ, Դեկաբրիստների փ.,22
-ՀՀ Գլխավոր հյուպատոսություն, ք.Դոնի Ռոստով, Սովետսկայա փ., 24
-Հյուպատոսական կետ, ք.Սոչի, Կուրորտնայա փ.,86
-ՀՀ Պատվո հյուպատոսի գրասենյակ, ք.Պերմ, Օրջոնիկիձեի փ., 41
-ՀՀ Պատվո հյուպատոսի գրասենյակ, ք.Եկատերինբուրգ, Մոսկովսկայա փ., 46
-ՀՀ Պատվո հյուպատոսի գրասենյակ, ք.Վլադիվոստոկ, Վերխնյայա Պորտովայա փ., 46
-ՀՀ Պատվո հյուպատոսի գրասենյակ, ք.Վոլգոգրադ, Դվինսկայա փ., 25
-ՀՀ Պատվո հյուպատոսի գրասենյակ, ք.Տոլյատի, Ավտոստրոիտելեյ փ., 68
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի եւ Մերձմոսկովյան հայկական կազմակերպությունները կոչ են արել Հայաստանի քաղաքացիներին «այո» ասել ՀՀ Սահմանադրության բարեփոխմանը: Ինչպես հաղորդել են Մոսկվայի «Ռուս-հայկական բարեկամության» տարածաշրջանային կազմակերպությունում, որը «Սահամանադրական բարեփոխումները Հայաստանում» թեմայով կլոր սեղան էր կազմակերպել Ռուսաստանի քաղաքական-հասարակական կենտրոնի նիստերի դահլիճում, միջոցառման արդյունքում ընդունվել է Կլոր սեղանի մասնակիցների հայտարարությունը, որում մասնավորապես ասվում է. «Այդ փոփոխությունների ընդունումը նոր եւ կարեւոր քայլ կդառնա հայկական պետության հետագա ժողովրդավարացման ճանապարհին, ինչը հնարավորություններ կստեղծի քաղաքական եւ տնտեսական առաջընթացի համար»: Կլոր սեղանի մասնակիցները նշել են, որ փոփոխությունները, որոնք պետք է արվեն Հիմնական օրենքում, թելադրված են կյանքով եւ պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման անհրաժեշտությամբ:
«Սահմանադրության նոր նախագիծը ստեղծվել է միջազգային փորձը հաշվի առնելով եւ կոչված է հավասարակշռելու իշխանության օրենսդրական, գործադիր եւ դատական թեեւրը: Հանվում է երկքաղաքացիության արգելքը եւ փոփոխությունները ընդունելուց հետո այդ հարցը կկարգավորվի օրենքով: Երկքաղաքացիությունը կարեւորագույն նշանակություն ունի մեր ժողովրդի համար եւ նրա ընդունումը թույլ կտա ներգրավել մեր սփյուռքի հայրենակիցներին հայրենիքի կյանքին: Սահմանադրության նոր նախագծի ընդունումը եւ սահմանադրական համակարգի բարեփոխումը կնպաստի նաեւ Հայաստանի միջազգային վարկի բարձրացմանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

В связи с проведением 27 ноября 2005 года референдума по внесению изменений в Конституцию Республики Армения для граждан РА, постоянно или временно находящихся на территории РФ, с 8.00 часов до 20.00 часов будут открыты участки для голосования, сообщает газета армян России «Еркрамас» со ссылкой на пресс-службу Посольства Республики Армения в Российской Федерации. Участки для голосования будут открыты по следующим адресам:
– Посольство Республики Армения в РФ, г. Москва, Армянский пер., 2.
– Генеральное консульство РА, г. Санкт-Петербург, ул. Декабристов, 22.
– Генеральное консульство РА, г. Ростов-на-Дону, ул. Советская, 24.
– Консульский пункт, г. Сочи, ул. Курортная, 86.
– Канцелярия Почетного консула РА, г. Пермь, ул. Орджоникидзе, 41.
– Канцелярия Почетного консула РА, г. Екатеринбург, ул. Московская, 46.
– Канцелярия Почетного консула РА, г. Владивосток, ул. Верхняя Портовая, 46.
– Канцелярия Почетного консула РА, г. Волгоград, ул. Двинская, 25.
– Канцелярия Почетного консула РА, г. Тольятти, ул. Автостроителей, 68.
Напомним, что сказать «Да» поправкам в Конституцию Армении призвали граждан Республики армянские организации Москвы и Подмосковья. Как сообщили в Московской региональной организации «Русско-армянское содружество», организовавшей проведение в конференц-зале Российского Общественно-политического центра круглого стола «Конституционные реформы в Армении», по итогам мероприятия было принято Заявление участников круглого стола, в котором в частности сказано: «Принятие этих поправок станет новым и важным шагом на пути дальнейшей демократизации армянского государства, что создаст возможности политического и экономического прогресса». Участники круглого стола отметили, что изменения, которые предлагается внести в Основной Закон, продиктованы жизнью и необходимостью повышения эффективности системы государственного управления”.
«Новый проект Конституции создан с учетом международного опыта и призван уравновесить законодательную, исполнительную и судебную ветви власти. Снимается запрет на двойное гражданство и после принятия поправок этот вопрос будет урегулирован по закону. Двойное гражданство имеет важнейшее значение для нашего народа и его принятие позволит вовлекать наших соотечественников из диаспоры в жизнь нашей Родины. Принятие нового проекта конституции посредством референдума и усовершенствования конституционной системы будет способствовать также повышению международного авторитета Армении», – говорится в Заявлении.