Ռուսաստանի Պետդումա է ներկայացվել 2006 թվականին Ռուսաստանում «միգրացիոն համաներում» հայտարարելու մասին օրինագիծը, որով ռուսաստանաբնակ բազմաթիվ միգրանտներ օրինական դաշտ կբերվեն: Համաներումը կանցկացվի Ռուսաստանի 8 շրջաններում եւ կվերաբերի միայն Անկախ պետությունների համագործակցության (ԱՊՀ) երկրների շուրջ 1 միլիոն քաղաքացիներին: Տարբեր աղբյուրների եւ փորձագետների կանխատեսումներով, Ռուսաստանում 2050 թվականին ապրելու է 100-120 միլիոն մարդ: Առանց միգրանտների հոսքի Ռուսաստանը ուղղակի ի վիճակի չի լինի գոյատեւել, ինչը սկսել են հասկանալ նաեւ Ռուսաստանի իշխանությունները: Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայության արտաքին աշխատանքային միգրացիայի վարչության պետ Վյաչեսլավ Օստավնինը հայտարարել է, թե եկող տարի առաջին անգամ Ռուսաստանում ապօրինի միգրանտներին կամ, ինչպես Մոսկվայում են ասում, «գաստարբայթերներին», շնորհվելու է ներում:
Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայության տվյալներով, երկրում այսօր ապրում է 5-ից 15 միլիոն ապօրինի միգրանտ, ընդ որում, 80 տոկոսը` ԱՊՀ երկրներից: Բացի այդ, սպասվում է, որ 2006 թվականին կսկսի գործել ժամանակավոր գրանցման մասին նոր օրենք, որով արտասահմանցին հնարավորություն կունենա անհրաժեշտ փաստաթղթերը ստանալ արդեն հեշտացված կարգով: Ռուսաստանում այսօր գործող օրենքները այն աստիճան խիստ ու բարդ են, որ մարդիկ գերադասում են ապօրինի ապրել եւ անհրաժեշտության դեպքում փաստաթղթերը ստուգող ոստիկանին մի քանի հարյուր ռուբլի կաշառք տալ: Վյաչեսլավ Օստավնինի խոսքերով, հեշտացված կարգով արդեն օրինական փաստաթղթեր են ստացել շուրջ 2000 միգրանտներ Մոսկվայում եւ Մոսկվայի մարզում: Սոցիոլոգիական հարցումները վկայում են, որ շարքային մոսկվացիների շրջանում աճում են ազգայնական տրամադրությունները. ռուսաստանցիների մոտ 63 տոկոսը համարում է, որ միգրանտների պատճառով ավելացել է քրեական հանցագործությունների թիվը, իսկ 60 տոկոսը գտնում է, որ միգրանտների պատճառով տեղի բնակիչությունը զրկվում է նոր աշխատատեղերից:

На рассмотрение в Государственную Думу России вынесен законопроект об объявлении в 2006 году «миграционной амнистии», который перенесет вопрос проживающих в России многочисленных мигрантов в правовое поле. Амнистия будет проведена в 8 областях России, и будет относиться только к граждан стран СНГ, количество которых составляет более 1 млн. человек. По прогнозам специалистов и различных источников, в России в 2050 году будет проживать 100-120 миллионов человек. Без потока мигрантов Россия не сможет существовать, что начали понимать и в правящих кругах России. Начальник управления внешней рабочей миграции Миграционной службы России Вячеслав Оставнин заявил, что в будущем году в России впервые в отношении незаконных мигрантов или, как говорят в Москве, «гастарбайтеров» будет объявлена амнистия амнистия.
По данным Миграционной службы России, в стране на сегодняшний день проживают от 5 до 15 млн. незаконных мигрантов, при этом 80 % из них – из стран СНГ. Кроме того, ожидается, что в 2006 году начнет действовать новый закон о временной прописке, по которому иностранец будет иметь возможность получить необходимые документы по уже упрощенной системе. Действующие сегодня в России законы до такой степени строги и сложны, что люди предпочитают жить незаконно и при необходимости дать взятку милиционеру, проверяющему документы. По словам В.Оставнина, по упрощенной системе документы на законном основании уже получили около 2000 мигрантов в Москве и Подмосковье. Социологические опросы свидетельствуют, что у рядовых москвичей растут националистические настроения. 63 % россиян считают, что из-за мигрантов увеличился рост преступности, а 60 % находят, что из-за мигрантов местное население теряет новые рабочие места.