Կանադացիները կարևոր դերակատարություն ունեն հայերի փրկության գործում 1800թ. ի վեր: Բուժքույլ Սառա ՔորնինգըՆոր Շոտլանդիայից փրկել է Ցեղասպանության ժամանակ որբացած 5000 հայ երեխաների 1922թ., երբ թուրքական բանակը սրի ու հրի մատնեց Իզմիրը: Այս մասին ասվում է Տորոնտոյում գործող Սառա Քորնինգի Ցեղասպանությունների հետազոտման կենտրոնի հայտարարության մեջ:
Ինչպես գրում է The VancouverSun-ը, Հայոց ցեղասպանությունը հաստատվել է քաղաքականապես ու պատմաբանորեն տասնամյակներ շարունակ: Թուրքիայում այս թեման շարունակում է տաբու մնալ՝ հանգեցնելով մտավորականների հետապնդումներին:
Կենտրոնը հորդորում է պատկերացնել մի Գերմանիա, որտեղ Հիտլերը հերոս կլիներ, իսկ Օսկար Շինդլերի հիշատակը մոռացության մատնված: «Թուրքիան շարունակում է վերաբերվել ցեղասպանության հեղինակներին որպես մեծերի, այն դեպքում, երբ քաջ թուրքերի պատմությունը, որոնք փրկել են հայերի կյանքը, մատնվում է լռության ու հալածվում: Կանադայի արժեքներն ու բարոյականությունը չեն վաճառվում, դրանք արմատացել են Կանադայի հանրության շրջանում և Կանադայի յուրաքանչյուր քաղաքացու սեփականությունն են»,-ասվում է Կենտրոնի հայտարարության մեջ:
Անցած շաբաթ Կանադայում Թուրքիայի դեսպան Թունջայ Բաբալին հայտարարել էր, թե Կանադայի կառավարության որոշումը հայերի կոտորածը որպես ցեղասպանություն որակելու մասին կարող է խոչընդոտել երկու երկրների շահավետ առևտրային հարաբերություններին:

Канадцы играли важную роль в гуманитарных усилиях для спасения армян с 1800 года. Медсестра из Новой Шотландии Сара Корнинг спасла осиротевших во время Геноцида 5000 армянских детей от дальнейшей гибели в 1922 году, когда турецкая армия вырезала и сожгла Смирну (Измир).Об этом говорится в заявлении Центра по исследованию геноцидов Сары Корнинг в Торонто.
Как пишет The Vancouver Sun, Геноцид армян подтверждается политически и исторически на протяжении десятилетий. В Турции данная проблема продолжает оставаться табу, приводя к преследованиям многих представителей интеллигенции в нарушение их прав и свобод.
Центр призывает представить себе Германию, где Гитлер был бы героем, а память об Оскаре Шиндлере – в забвении. «Турция продолжает относиться к архитекторам геноцида как к знаменитостям, в то время как история храбрых турок, спасших жизнь армян, чахнет в преобладающей тишине и угнетении. Ценности и нравственность Канады не продаются, они укоренились в канадском обществе и являются частью каждого гражданина Канады»,– подчеркивается в заявлении Центра.
На прошлой неделе посол Турции в Канаде Тунджай Бабалы заявил, что решение канадского правительства квалифицировать убийства армян в Османской империи как геноцид может препятствовать прибыльным торговым отношениям между двумя странами.