11 Ապրիլ 2013 - 10:42 AMT
ԱՄՆ բյուջեի պակասուրդի պատճառով Բարաք Օբաման առաջարկում է 38 տոկոսով կրճատել Հայաստանին հատկացվող օգնությունը 2014թ. ֆինանսական տարում: Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), եթե առաջարկը ստանա Կոնգրեսի հավանությունը, դա կնշանակի, որ Հայաստանին հատկացվող օգնությունը կհասնի 1988թ. երկրաշարժից հետո նվազագույն մակարդակի:
Անցյալ տարի Հայաստանին հատկացվեց 40 մլն դոլար, այժմ գումարը կկազմի 24,719,000 դոլար: Ճիշտ է, Սպիտակ տունը պահպանել է հավասարության սկզբունքը Հայաստանին ու Ադրբեջանին հատկացվող ռազմական օգնության պարագայում՝ 2, 700, 000 դոլար, և ռազմական կրթության ու պատրաստության ոլորտում՝ 600 հազար դոլար:
Բյուջեն չի ներառում Լեռնային Ղարաբաղին հատկացվող օգնությունը: Մի քանի տարի է, ինչ USAID-ին տարեկան 2 մլն դոլար էր հատկացնում:
Բոլոր հարավկովկասյան երկրներից ամենամեծ օժանդակությունը Վրաստանն է ստանում, սակայն նրա բյուջեն ևս կրճատվել է:

11 Апрель 2013 - 09:30 AMT
В связи с секвестром бюджета США, Барак Обама предлагает сократить экономическую помощь Армении на 2014 фискальный год на 38%. Как передает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), в случае одобрения Конгрессом США это приведет к сокращению помощи Армении до самого низкого уровня с момента землетрясения 1988 года.
В прошлом году экономическая помощь Армении составляла $ 40 млн., сейчас предлагается снизить ее до $24,719,000. Правда, Белый дом сохранил паритет в оказании военной помощи Армении и Азербайджану – $2,700,000 и финансировании военного образования и подготовки – $600 тыс.
Бюджет администрации не включает данные по оказанию помощи Нагорному Карабаху. Несколько лет подряд USAID выделяло $ 2 млн. в год.
Из всех южнокавказских республик больше всего американской помощи получает Грузия, но и этот объем урезан.