Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Արկադի Ղուկասյանը գտնվում է Ֆրանսիայում աշխատանքային այցով: Նոյեմբերի 12-14 նա այցելել է Փարիզ, Նից, Բուրգ-լե- Վալանս եւ Վալանս քաղաքները: Նոյեմբերի 12-ին Նից քաղաքում ԼՂՀ նախագահը հանդիպել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Հայ-ֆրանսիական բարեկամության խմբի փոխնախագահ Մյուրիել Մարլան-Միլիտելոի հետ: Զրուցակցի խնդրանքով Ա.Ղուկասյանը ներկայացրել է ԼՂՀ տեսակետը Ադրբեջանի հետ հակամարտության կարգավորման հարցում, ինչպես նաեւ պատմել է ԼՂՀ-ում իրականացվող բարեփոխումների մասին: Մյուրիել Մարլան-Միլիտելոն համոզվածություն է հայտնել, որ դրական գործընթացները ԼՂՀ-ում գտնվում են եվրոպական կառույցների ուշադրության կենտրոնում, եւ որ նրանք անպայման պետք է ազդեցություն ունենան խնդրի վերջնական լուծման վրա:
Բացի այդ, ԼՂՀ նախագահը հանդիպում է ունեցել Պրովանս Ալպ Կոտ դ’Ագյուղ տարածաշրջանային խորհրդի փոխնախագահ Պատրիկ Ալեմանի հետ: Զրույցի ընթացքում Արկադի Ղուկասյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղում ընթացող սոցիալ-տնտեսական գործընթացները` նշելով արտերկրի քաղաքացիների եւ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների աջակցությունը: Տվյալ համատեքստում ԼՂՀ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Ալեմանին Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն գյուղի դպրոցի շինարարությանը աջակցելու համար: Ալեմանը իր հերթին նշել է, որ Պրովանս Ալպ Կոտ դ’Ագյուղը մտադիր է շարունակել աջակցությունը րցախին երկրում ենթակառուցվածքների զարգացման գործում:
Նույն օրվա երեկոյան Նից քաղաքի Բարսամյան մշակույթի կենտրոնում Ա.Ղուկասյանը հանդիպել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումը կազմակերպվել էր «Հայաստան» Համահայկական համագումարի հովանավորությամբ նոյեմբերի 17-20 Ֆրանսիայում կայանալիք ֆոնոթոնի շրջանակներում: Իր ելույթում Ա.Ղուկասյանը կոչ է արել ներկաներին ակտիվ մասնակցություն ունենալ այս ակցիային` նշելով, որ նվիրաբերված միջոցները կուղորդվեն ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի զարգացմանը: ԼՂՀ նախագահն ընդգծել է մարաթոնի տնտեսական, սոցիալական, հոգեբանական, կրթական եւ մշակութային նշանակությունը Ղարաբաղի ժողովրդի համար:
Նոյեմբերի 13-ին ԼՂՀ նախագահը այցելել է Բուրգ լե Վալանս, որտեղ մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի բացման արարողությանը: Միջոցառման ժամանակ քաղաքի քաղաքապետ-սենատոր, սենատի Հայ-ֆրանսիական բարեկամության խմբի նախագահ Բերնար Պիրասը Արկադի Ղուկասյանին է փոխանցել քաղաքի շքանշանը: Այնուհետեւ ԼՂՀ նախագահը առանձնազրույց է ունեցել Բերնար Պիրասի հետ, որի ժամանակ քաղաքապետը հետաքրքրվել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարներով: Պատասխանելով նրա հարցերին Ա.Ղուկասյանը նշել է այն արդյունավետ միջոցները, որոնք այս ուղղությամբ ձեռնարկում է ֆրանսիական դիվանագիտությունը: Ընդ որում նա ընդգծել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը այլընտրանք չի կարող լինել` հույս հայտնելով, որ ռազմական գործողություններ վերսկսելու ցանկացած փորձ կդատապարտվի միջազգային հանրության կողմից:
Նույն օրը ԼՂՀ նախագահը հանդիպել է Վալանս քաղաքի քաղաքապետ Լենա Բասլանի հետ: Քաղաքապետարանի Պատվո դահլիճում կայացած ընդունելության ժամանակ Լենա Բասլանը հայտարարել է, որ Վալանս քաղաքը «ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության անկախությունը»` հույս հայտնելով, որ այդ խորհրդանշական ժեստը սկիզբ կդնի ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանը: Այնուհետեւ քաղաքապետը Ա.Ղուկասյանին է հանձնել Վալանս քաղաքի շքանշանը: Երեկոյան Ա.Ղուկասյանը այցելել է Վալանսի Հայկական մշակութային ժառանգության կենտրոն, որտեղ ծանոթացել է այդ հաստատության գործունեությանը, որի առաքելությունը հայ ժողովրդի պատմությունը, եւ մասնավորապես աշխարհի տարբեր երկրներում Սփյուռքի առաջացման պատմությունը ներկայացնելն է, ինչպես նաեւ հայերի ինտեգրումը Ֆրանսիայում:
Այցելությունների ավարտին Ա.Ղուկասյանը հանդիպել է տեղի ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում ԼՂՀ նախագահը պատմել է իր այցի նպատակների եւ հանդիպումների մասին: Ուշ երեկոյան Ա.Ղուկասյանը մասնակցել է Ֆրանսիայում կայանալիք ֆոնոթոնին նվիրված միջոցառմանը: Ա.Ղուկասյանը երախտագիտություն է հայտնել սփյուռքի ներկայացուցիչներին Արցախի վերածննդին աջակցելու համար` ընդգծելով Մարտակերտի շրջանի 2005-2006թթ. զարգացման ծրագրի կարեւորությունը հանրապետության ընդհանուր սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում:
Հիշեցնենք, որ այս օրերին ԼՂՀ նախագահը մասնակցում է նոյեմբերի 17-20 Ֆրանսիայում կայանալիք հեռախոսային մարաթոնի նախապատրաստմանը, որն անցնելու է «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամի հովանավորությամբ: Բարեգործական ակցիայի ընթացքում հավաքված միջոցները կուղորդվեն ադրբեջանա-ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ առավելապես տուժած Մարտակերտի շրջանի վերականգնմանն ու զարգացմանը: ԱՄՆ-ում կայանալիք հեռուստամարաթոնի նախապատրաստմանը մասնակցելու նպատակով ԱՄՆ է մեկնել ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

Президент Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян находится с рабочим визитом во Франции. 12-14 ноября он посетил города Париж, Ницца, Бург-ле-Валанс и Валанс. 12 ноября в городе Ницца президент НКР встретился с депутатом парламента Франции, заместителем председателя Группы армяно-французской дружбы Мюриелем Марлан-Милителло. По просьбе собеседника Аркадий Гукасян представил позицию НКР в вопросе урегулирования конфликта с Азербайджаном, а также рассказал об осуществляемых в НКР реформах. Мюриел Марлан-Милителло выразил уверенность, что положительные процессы в НКР находятся в центре внимания европейских структур, и что они непременно должны оказать свое влияние на окончательное решение проблемы.
Помимо этого, президент НКР провел встречу с первым заместителем председателя регионального совета Прованс Альп Кот д’Агюр Патриком Аллеманом. В ходе беседы Аркадий Гукасян представил социально-экономические процессы в Нагорном Карабахе, отметив поддержку иностранных граждан и представителей армянской диаспоры. В данном контексте президент НКР выразил благодарность Аллеману за участие в строительстве школы в селе Дрмбон Мартакертского района. Тот в свою очередь отметил, что Прованс Альп Кот д’Агюр намерен продолжить содействие Арцаху в вопросе развития инфраструктур в стране.
Вечером того же дня в Центре культуры Барсамян города Ниццы Аркадий Гукасян встретился с представителями местной армянской общины. Встреча была организована в рамках намеченного на 17-20 ноября фонотона во Франции, проводимого под эгидой Всеармянского фонда “Айастан”. В своем выступлении Аркадий Гукасян призвал присутствующих принять активное участие в акции, отметив, что пожертвованные средства будут направлены на развитие Мартакертского района НКР. Глава карабахского государства подчеркнул экономическое, социальное, психологическое, образовательное и культурное значение телемарафона для карабахского народа.
13 ноября президент НКР посетил город Бург-ле-Валанс, где принял участие в церемонии открытия памятника жертвам Армянского Геноцида. В ходе мероприятия мэр-сенатор города, председатель Группы армяно-французской дружбы сената Бернар Пирас передал Аркадию Гукасяну орден города. Затем президент НКР имел отдельную беседу с Бернаром Пирасом, в ходе которой мэр поинтересовался перспективами процесса карабахского урегулирования. Отвечая на вопросы мэра-сенатора, Аркадий Гукасян отметил результативные усилия, предпринятые в данном вопросе французской дипломатией. При этом он подчеркнул, что альтернативы мирному урегулированию конфликта не может быть, выразив надежду, что любые попытки возобновления военных действий будут осуждены со стороны международного сообщества.
В тот же день президент НКР встретился с мэром города Валанс Леной Баслан. Во время приема в Зале почета мэрии Лена Баслан заявила, что город Валанс “признает независимость Нагорно-Карабахской Республики”, выразив надежду, что этот символический жест станет началом международного признания НКР. Затем мэр передала Аркадию Гукасяну орден города Валанс. Вечером Аркадий Гукасян посетил Центр армянского культурного наследия города Валанс, где ознакомился с деятельностью учреждения, которая заключается в представлении истории армянского народа, и в частности, истории образования Диаспоры в различных странах мира, в том числе, утверждения и интеграции армян во Франции.
По итогам поездки состоялась встреча Аркадия Гукасяна с представителями местных СМИ, в ходе которой президент НКР рассказал о целях визита и своих встречах. Поздно вечером глава карабахского государства принял участие в мероприятии, посвященном предстоящему фонотону во Франции под эгидой Всеармянского фонда “Армения”. Аркадий Гукасян выразил благодарность представителям армянской диаспоры за содействие в деле возрождения Арцаха, подчеркнув важность программы развития Мартакертского района в 2005-2006 г.г. в деле социально-экономического развития республики в целом.
Напомним, что в эти дни президент НКР принимает участие в подготовке предстоящего c 17 по 20 ноября во Франции фонотона под эгидой Всеармянского фонда “Айастан”. Собранные в ходе благотворительной акции средства будут направлены на восстановление и развитие Мартакертского района, наиболее пострадавшего в ходе азербайджано-карабахской войны. Для участия в подготовке и проведении телемарафона в США отбыл также председатель парламента НКР Ашот Гулян, сообщает ИА Regnum.