12 Ապրիլ 2013 - 09:15 AMT
Ռուս շախմատիստ Վլադիմիր Կրամնիկը Լոնդոնի հավակնորդների մրցաշարի հերոսներից մեկը դարձավ: Մրցաշարում հաղթեց նորվեգացի Մագնուս Կարլսենը, որը առաջ անցավ Կրամնիկից միայն լրացուցիչ արդյունքներով:
Կրամնիկը գտնում է, որ ինքն ու Լևոն Արոնյանը կարող են հավասարը հավասարի պես խաղալ Կարլսենի հետ «Մագնուսը ականավոր շախմատիստ է ու հիանալի խաղացող, սակայն հանրության գիտակցության մեջ ձևավորված այն կարծիքը, թե նա շախմատային աշխարհի գեգեմոնն է, մի փոքր չափազանցված է:
Ես կարծում եմ, որ և ես, և Լևոն Արոնյանը կարող ենք հավասարը հավասարի պես խաղալ նրա հետ: Այլ գործ, որ նա ունի կարևորագույն հատկանիշներ՝ երիտասարդ է, հսկայական էներգետիկա ունի, լավ նյարդային համակարգ, հստակ մոտիվացիա, հաղթանակի նպատակաուղղվածություն»,-Կրամնիկի խոսքն է մեջբերում «Նեզավիսիմայա գազետան»:
Ըստ Կրամնիկի, զուտ շախմատային առումով նա չի տեսնում որևէ բան, որը թույլ կտար Կարլսենին համարել իրենից կամ Արոնյանից ուժեղ: «Նա փայլուն պրակտիկ է, ընդ որում, շատ ուժեղ շախմատիստ ու մեծ տաղանդ: Զուտ շախմատային առումով ես վստահ եմ, որ նրա դեմ կարելի է պայքարել: Եվ ես միշտ դա արել եմ: Նրա հետ հանդիպումներում ես դրական բալանս ունեմ, և այստեղ Լոդոնում էլ երկու պարտիաներն անցնում էին իմ առավելությամբ: Նա պետք է գոհ լինի, որ երկու ոչ ոքիի հասավ այդ պարտիաներում»:

12 Апрель 2013 - 08:32 AMT
Владимир Крамник: В шахматном плане не вижу ничего, что бы позволяло считать Карсена сильнее меня и Ароняна
Российский шахматист Владимир Крамник стал одним из героев турнира претендентов в Лондоне. Победителем турнира стал Магнус Карлсен (Норвегия), который опередил россиянина лишь по дополнительным результатам.
Крамник считает, что он и Левон Аронян могут играть с Карлсеном на равных. “Магнус – выдающийся шахматист и прекрасный игрок, но возникшее в общественном сознании представление о его гегемонии в шахматном мире несколько перувеличено. Я полагаю, что и я, и Левон Аронян можем играть с ним на равных. Другое дело, что у него есть важнейшие качества – молодость, огромная энергетика, хорошая нервная система, жуткая мотивация, нацеленность на победу”,- слова Крамника передает “Независимая газета”.
По словам Крамника, в чисто шахматном плане он не видит ничего, что бы позволяло считать его намного сильнее их, да и вообще сильнее: “Он блестящий практик, при этом, конечно же – очень сильный шахматист и огромный талант. Чисто с шахматной точки зрения я был уверен, что с ним бороться можно. И я всегда это делаю. У меня во встречах с ним положительный баланс, да и здесь в Лондоне обе партии проходили с моим преимуществом. Он должен быть доволен, что сделал в них две ничьи”.