Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) նախագահ Քեն Խաչիկյանը հրավեր է ուղարկել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիին ներկա գտնվել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը, որը կանցնի ԱՄՆ Կոնգրեսում ապրիլի 24-ին: Խաչիկյանի նամակում ասվում է, որ սենատոր Քերին միշտ կողմ է եղել, որպեսզի ԱՄՆ կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանւթյունը և հորդորել է դա անել նաև պաշտոնական մակարդակով՝ որպես ԱՄՆ պետքարտուղար: Խաչիկյանը հույս է հայտնել, որ Բարաք Օբաման այս տարի կօգտագործի Հայոց ցեղասպանություն եզրույթը Մեծ Եղեռնի փոխարեն:
«Մենք հուսով ենք, որ կընդունեք մեր հրավերն ու ներկա կգտնվեք մեր միջոցառմանը»,-ասել է Խաչիկյանը Քերիին ուղղված նամակում:
Նամակում նաև ասվում է, որ ապրիլի 24-ին Կալիֆորնիայի ողջ հայ համայնքը մինչև Նյու Յորք նշելու է այդ օրը որպես հիշատակի ու սգո օր:

12 Апрель 2013 - 08:58 AMT
Председатель Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Кен Хачикян направил приглашение Госсекретарю США Джону Керри на мероприятие памяти жертв Геноцида армян в Османской империи, которое пройдет в Конгрессе США 24 апреля 2013 года. В письме Хачикаяна отмечается, что сенатор Керри всегда выступал за признание правительством США Геноцида армян и призвал его сделать неа официальном уровне как главы Госдепартамента. Хачикян также выразил надежду, что Барак Обама в этом году произнесет «Геноцид армян» вместо Medts Egern.
«Мы надеемся, что вы примете приглашение и будете присутствовать на нашем мероприятии», – подчеркнул Хачикян в письме к Джону Керри.
В письме также говорится о том, что 24 апреля вся армянская община от Калифорнии до Нью-Йорка будет отмечать этот день памяти и скорби.