18 Նոյեմբեր 2005 - 15:16 AMT
Ռ.Շուգարյանի պատասխանը «Corriere della Sera» օրաթերթում հրապարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածին
Հոկտեմբերի 17-ին իտալական հայտնի «Corriere della Sera» օրաթերթում լույս տեսավ Սերջո Ռոմանոյի «Հրեական ցեղասպանությունը եւ հայերի կոտորածները. Երկու տարբեր պատմություններ» խորագրով հոդվածը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել Հայոց ցեղասպանության 90-ամյակին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման պետական հանձնաժողովում: Հոդվածը հրապարակվել է ի պատասխան մի ընթերցողի հարցադրման, ըստ որի «ավելի քան 1,5 միլիոն հայերի ցեղասպանությունն ընդամենը պատրվակ է խանգարելու մուսուլմանական Թուրքիայի մուտքը Եվրոպա, քանի որ նույն Գերմանիային, չնայած 6 միլիոն հրեաների սպանությանը, Եվրոպայում ընդունում են»: Հոդվածում, հարցի պատասխանը տեսնելով մարդկության դեմ անցյալում գործած հանցանքները ճանաչելու Գերմանիայի եւ Թուրքիայի տարբեր մոտեցումների եւ դիրքորոշումների մեջ, այնուամենայնիվ փորձ է արվում տարբերակել երկու ցեղասպանությունները դրանց հիմնավորված եւ չհիմնավորված լինելու տեսանկյունից: Հոդվածում մասնավորապես ասվում է. «Հրեաները գերմանական պետության համար վտանգ չէին ներկայացնում եւ նրանց կոտորածը որոշվեց դժվար ըմբռնելի եւ անհեթեթ տեսությունների հիմքում, որի ետեւում միայն Հիտլերի ռասիստական ատելությունն էր եւ հասարակության մի մասի հակասեմիտիզմը: Մինչդեռ հայ ազգային շարժումը օսմանյան ղեկավար դասակարգի կողմից ընկալվում էր որպես Դամոկլեսյան թուր պետության գոյատեւման համար»: Նշենք, որ Ս. Ռոմանոն, հայտնի պատմաբան է եւ մի շարք իտալական եւ եվրոպական համալսարաններում դասավանդել է միջազգային հարաբերությունների պատմություն: 1985-1989թթ. եղել է Իտալիայի դեսպանը Մոսկվայում:
Վերոհիշյալ հոդվածի կապակցությամբ Իտալիայում ՀՀ դեսպան Ռուբեն Շուգարյանը պատասխան նամակ հղեց «Corriere della Sera»-ին, որը տպագրվեց թերթի հոկտեմբերի 22-ի համարում: Նամակում մասնավորապես ասվում է. «Ես տատանվում էի «Երկու տարբեր պատմություններ» հոդվածին պատասխանելու հարցում: Եւ որոշեցի գրել ոչ այնքան Առաջին համաշխարհային պատերազմի պատմական փաստերը ներկայացնելու որոշ անճշտության եւ անփութության դեմ, այլ դրանց տարօրինակ մեկնաբանությունն ու ապշեցնող եզրակացությունն ի վերջո դրդեցին ինձ գրել այս պատասխանը: Կամա թե ակամա, հոդվածը եւ նրա հիմքում ընկած գաղափարը հուշում են, որ կան երկու տեսակ ջարդեր. «հիմնավորված», որը 1915 թ. Օսմանյան կայսրության կողմից 1,5 միլիոն հայերի դեպքում էր, եւ «չհիմնավորված», ինչպիսին էր Գերմանիայի համար անջատողական վտանգ չներկայացնող 6 միլիոն հրեաների սպանությունը:Առաջին հանցանքը` Հայոց ցեղասպանությունը,երբ հայերը իբր թե Ռուսաստանի պոտենցիալ դաշնակիցներն էին Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, անվանում են ջարդ եւ Թուրքիային, որը հավակնում է մտնել Եվրոպական Միություն, տողերի արանքում բարեհոգաբար շնորհվում է որոշ արդարացում: Մտադրությունս թուրքերի եւ հայերի պատմության վերաբերյալ բանավեճ սկսելը չէ: Իմ նպատակն է ընդգծել, թե որքան վտանգավոր կարող է լինել մարդկության դեմ իրագործված հանցանքները դասակարգերի բաժանելու փորձը` ըստ դրանց դրդապատճառների, ավելի կամ պակաս պատասխանատվությունների եւ բացատրելիության ձեւերի:
Դա կարեւոր եւ տեղին է հատկապես այսօր` ահաբեկչության դեմ պատերազմի դարում: Mարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ երկու տարբեր պատմություններ չեն կարող լինել: Պատմությունը սակայն տարբեր է մի կողմից հրեա ժողովրդի նկատմամբ իրագործած սարսափելի հանցանքն ընդունելու եւ առանց նախապաշարմունքների տխուր անցյալը հաղթահարելու Գերմանիայի տրամադրվածության եւ պատրաստակամության, մյուս կողմից` հայերի ցեղասպանությունը ժխտելու թուրքական քաղաքականության վերաբերյալ»:

18 Ноябрь 2005 - 15:16 AMT
17 октября в известной итальянской газете «Corriere della Sera» была опубликована статья Серджио Романо под заголовком «Геноцид евреев и резня армян: две различные истории». Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в Госкомиссии по организации мероприятий, посвященных 90-ой годовщине геноцида армян. Статья была опубликована в ответ на запрос одного из читателей, по словам которого, «геноцид более 1,5 миллиона армян – это всего лишь повод для того, чтобы помешать мусульманской Турции войти в Европу, так как ту же Германию, несмотря на убийство 6 миллионов евреев, принимают в Европе”. В статье отмечается, что ответ на данную проблему находится в различиях подходов и позиций Германии и Турции относительно совершенных ими в прошлом преступлений, а также предпринимается попытка разделить два геноцида с точки зрения их обоснованности. В публикации, в частности, говорится: «Евреи не представляли опасности для Германии, и их резня стала результатом абсурдных решений, за которыми стояла лишь расистская ненависть Гитлера и антисемитизм некоторых слоев общества. В то время как национальное движение армян расценивалась руководством Османской империи как Дамоклов меч существования турецкого государства». Отметим, что С.Романо является известным историком и преподавал в некоторых итальянских и европейских университетах историю международных отношений, с 1985 по 1989 года был Послом Италии в Москве.
После публикации статьи Посол Армении в Италии Рубен Шугарян направил ответное письмо в «Corriere della Sera», которое было напечатано в номере газеты от 22 октября. В письме, в частности, говорится: «Я колебался с ответом на статью «Две различные истории». И решил написать письмо не столько против представления некоторых неправдивых и небрежных фактов истории Первой мировой войны, меня побудили ответить необычные комментарии и ужасающие доводы. Волей неволей, статья и лежащая в ее основе идеология подсказывают, что есть два вида резни: «обоснованная» – массовое убийство 1.5 млн. армян в Османской Турции в 1915 году, и «необоснованная» – убийство не представляющих для Германии опасности 6 млн. евреев. Первое преступление – геноцид армян, которые являлись потенциальными союзниками России в Первой мировой войне, называют резней, и Турции, которая собирается вступить в ЕС, между строчками дается некое оправдание. В мои намерения не входит начинать спор относительно истории армян и турок. Моя цель – подчеркнуть, насколько может быть опасной попытка классифицировать осуществленные против человечества преступления по мотивациям или большей или меньшей степени ответственности. Это важно и уместно, особенно, сегодня, во время войны с терроризмом. Не может быть двух различных историй в отношении осуществленных против человечества преступлений. Однако история различается признанием, с одной стороны, ужасного преступления, совершенного против еврейского народа, и готовностью Германии преодолеть печальное прошлое без каких-либо предусловий, с другой стороны – турецкой политикой отрицания геноцида».