19 Նոյեմբեր 2005 - 10:28 AMT
Նոյեմբերի 15-ին Ստոքհոլմում տեղի ունեցավ միջազգային կոնֆերանս նվիրված Հայոց ցեղասպանության 90- ամյակին, որի արդյունքներից դժգոհ են մնացել թուրքերը: Ստոքհոլմի թուրքական դեսպանատան ներկայացուցիչը դժգոհել է, որ իրենց ատմաբանին` Քեմալ Չիչեքին տրվել է մյուսներից ավելի քիչ ժամանակ: Կազմակերպիչ հանձնախմբի անդամները պատասխանում են, որ ելույթների ժամանակացույցը կոնֆերանսից շատ առաջ ներկայացվել է բոլորին, եթե բողոք կար հարկ էր այն ժամանակ բողոքել, ասում է կոնֆերանսի կազմակերպիչ հանձնախմբի անդամ Կարո Հակոբյանը եւ արտահայտելով կազմակերպիչ հանձնախմբի մոտեցումը, նշում է, որ հենց կոնֆերանսի անվանումից պարզ կարելի էր հասկանալ, որ քննարկվելու էր պատմականորեն տեղի ունեցած ցեղասպանության տարբեր ասպեկտները եւ ոչ թե նույն նժարով կշռելու թուրքական պաշտոնական տեսակետը: Թուրքական մամուլը եւ արտգործնախարարությունը կոնֆերանսի կազմակերպիչներին մեղադրում են նաեւ նրանում, որ իբր թե «Հյուրիեթի» եւ մի այլ մամլո թղթակիցներին թույլ չեն տվել ներկա գտնվելու կոնֆերանսին:
Շվեդիայի դեսպանը Թուրքիայում նշել է նման լուրերի անհեթեթությունը: Բանն այն է, որ նախապես բոլորին (ներառյալ լրատվական բոլոր գործակալությունները) տեղեկացված էր, որ առանձնակի նկարահանումներ չեն լինելու, սակայն կոնֆերանսի ամբողջ ընթացքը նկարահանվելու է եւ կոնֆերանսի ավարտից հետո բոլորը կարող են ստանալ ցանկացած ֆիլմերը եւ նկարները: Թուրք լրագրողերը կոնֆերանսի սկզբում եւ՛ նկարեցին, եւ՛ ֆիլմ վերցրին, որից հետո կոնֆերանսի վարիչը կրկին անգամ շեշտեց, որ դադարեցվեն նկարահանումը: Սակայն նրանց թույլատրվեց ձայնագրել բոլոր ելույթները: Թուրքերը նեղված են այն բանի համար, որ նրանց չհաջողվեց կրկնել իրենց ավանդական սցենարը եւ նկարել ու նկարահանել կոնֆերանսի բոլոր ներկաներին (հավանաբար հետախուզական նպատակների համար) այն ինչ կատարվել էր դրանից երկու տարի առաջ Ուփսալայում տեղի ունեցած նման մի կոնֆերանսում, ասում է Կարո Հակոբյանը: Շատերի համար զարմանալի էր այն հանգամանքը, որ թրքական դեսպանությունը համաձայնեց մասնակցել ցեղասպանության կարգախոսի տակ տեղի ունեցող կոնֆերանսին:
Թուրքերը դժգոհ են նաեւ այն բանի համար, որ իրենց պրոֆեսորը` Քեմալ Չիչեքը չկարողացավ արդարացնել իրեն, նախ անգլերենի ոչ լավ իմացության պատճառով, եւ ապա համակարգչի վրա Powr Point-ով կազմած իր իսկ ծրագրին չտիրապետելու համար, սակայն առավել կարեւորը նրա հաճախ իրարամերժ ու անկապ արտահայտություններն էին: Նա կատարեց հետեւյալ արտահայտությունը. «հայերը շնորհակալ պիտի լինեն, որ իրենց տեղահանեցինք եւ պատերազմական շրջաններից հեռացրինք», եւ կամ հետեւյալ ակնարկը. «Եվրոպացիները չպիտի օսմանցիներին մեղադրեն այն ժամանակ այնտեղ դեմոկրատիա չլինելու համար, քանի որ եւրոպացիներն էլ դեմոկրատիա չեն ունեցել եւ Եվրոպական բոլոր երկրներն էլ ցեղասպանություն են կատարել իրենց սեփական փոքրամասնությունների հանդեպ»: Ուշագրավ էին հետեւյալ խոսքերը. «ես հայերին սիրում եմ, ես բոլորիդ սիրում եմ, ուստի դուք էլ ինձ պետք է սիրեք»:
Քեմալ Չիչեքը կոչ արեց, որ կողմերը պատմաբաններից կազմված մի հանձնախումբ ընտրեն հարցը քննարկելու եւ վճիռ կայացնելու, սակայն պրոֆեսոր Տատրյանը եւ պրոֆեսոր Գաունթը մերժեցին ասելով, որ հարկավոր է միայն բոլոր արխիվները մատչելի եւ ազատ դարձնել եւ թողնել, որ պատմաբանները իրենք իրենց գործը կատարեն առանց միջամտությունների: Սրան հաջորդեց Չիչեքի հետեւյալ առաջարկը պրոֆեսոր Տատրյանին. «դուք բարի էք եկել արխիվները, բերեք ձեր հայկական փողերը եւ տարեք արխիվները», եզրափակիչ խոսքում նա կրկնեց նույն արտահայտությունը, «ձեր հայկական փողերը»: Կոնֆերանսի նյութերը իհարկե հրատարակվելու են, հաղորդում է Շվեդիայի հայկական ասոցիացիաների միությունը»:

19 Ноябрь 2005 - 10:28 AMT
15 ноября в Стокгольме состоялась международная конференция, посвященная 90-летию геноцида армян, итогами которой остались недовольны турки. Представитель турецкого посольства в Стокгольме пожаловался, что турецкому историку Кемалю Чичеку было дано меньше времени для выступления, чем остальным. Представители организационной комиссии ответили, что время выступления на конференции всем было предоставлено заранее, если были жалобы, то надо было жаловаться тогда, заявил представитель организационной комиссии Каро Акопян и, выражая подходы организационной комиссии, отметил, что уже из названия конференции можно было понять, что будут обсуждаться различные исторические аспекты геноцида армян, а не официальная точка зрения Турции.
Турецкая пресса и Министерство иностранных дел этой страны обвиняют организаторов конференции также в том, что они якобы не позволили журналистам турецкой газеты “Хюрриет” присутствовать на конференции. Посол Швеции в Турции опроверг эти слухи. Дело в том, что все, в том числе и информационные агентства, заранее были проинформированы, что съемки проводиться не будут, однако весь ход конференции будет заснят и после окончания конференции все желающие могут получить любые кадры и фотографии. Турецкие журналисты в начале конференции и провели съемки и взяли фильм о мероприятии, после чего председатель конференции в очередной потребовал, чтобы съемки прекратились. Однако им было разрешено записать все выступления. Турки были неудовлетворенны тем, что им не удалось повторить их традиционный сценарий и заснять всех присутствующих на конференции (вероятно с целью расследования), как это произошло за два года до того в Упсале на состоявшейся подобной конференции, говорит Каро Акопян. Для многих было удивителен тот факт, что турецкое посольство согласилось участвовать в конференции, посвященной геноциду армян.
Турки были недовольны также тем, что профессор Кемаль Чичек не смог оправдать их, в первую очередь из-за недостаточного владения английским языком, во-вторых, из-за плохого владения компьютерной программой Power Point, с помощью которой была построена его программа, однако самое важное – его несвязанные и противоречащие выражения. Он заявил следующее: «армяне должны быть благодарны, что их выселили и удалили из зоны военных действий», или следующее выражение: «Европейцы не должны обвинять османских турок в отсутствии демократии, так как в европейских странах также не было демократии, и все европейские страны осуществили геноцид национальных меньшинствах». Интересными были следующие слова: «Я люблю армян, я вас всех люблю, следовательно, и поэтому вы должны все меня любить». Кемаль Чичек призвал к тому, чтобы стороны сформировали комиссию, состоящую из историков, для обсуждения вопроса и принятия решения, однако профессоры Татрян и Гаунт отказались, говоря, что необходимо обеспечить свободный доступ к архивам, чтобы историки делали свое дело без вмешательства со стороны. За этим последовало следующее предложение Чичека профессору Татряну: «Добро пожаловать в архивы, принесите ваши армянские деньги и уносите архивы», в заключительном слове он повторил выражение «ваши армянские деньги». Материалы конференции, естественно, будут опубликованы, сообщает Союз Армянских Ассоциаций Швеции.