21 Նոյեմբեր 2005 - 10:51 AMT
Սենատորներ Ջոն Էնսինը եւ Ռիչարդ Դուրբինը օրերս ԱՄՆ Սենատի քննարկմանն են ներկայացվել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր բանաձեւը, որի ընդունումը կհաստատի Հայոց ցեղասպանության վերաբարյալ պատմական փաստաթուղթը, հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը: «Ժամանակն է, որ ԱՄՆ-ն մեկընդմիշտ հաստատի Օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի կողմից փաստագրված եւ այլ բարձրաստիճան ամերիկացիների, այդ թվում եւ նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի կողմից ճանաչված պատմության անվիճելի փաստերը»,-նշել է Ջոն Էնսինը: Սենատոր Ռիչարդ Դուրբինն, իր հերթին, հայտարարել է.«Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, մարդկության դեմ կազմակերպված հանցագործություն` ներառյալ սպանությունները, դեպորտացիան, կտտանքներն ու ստրկությունը: Վաշինգտոնի կողմից այդ պատմական փաստի ճանաչումը շատ մեծ նշանակություն ունի»: «ԱՄՆ ազգային արխիվում կան Հայոց ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ հանցագործություն փաստերով բնութագրող հազարավոր էջեր: Բացի այդ, ԱՄՆ Կոնգրեսը լավ հնարավորություն ունի այս տարի, երբ նշվում է Հայոց ցեղասպանության 90-ամյակը, պայքար սկսել թուրքկան կողմի վարած 1915 թվականի իրադարձությունների ժխտման քարոզարշավի դեմ»,-հայտարարել է ԱՀՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Հրայր Հովնանյանը:
Այս փաստաթուղթը, որը մշակվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւից հետո, կոչ է անում երկրի նախագահին «ապրիլի 24-ի իր ամենամյա ելույթում 1,5 մլն հայերի սպանությունը բնութագրել որպես ցեղասպանություն»:

Сенаторы Джон Энсин и Ричард Дурбин на днях представили на рассмотрение Сената США резолюцию, принятие которой вновь подтвердило бы исторический документ по геноциду армян, сообщает Армянская Ассамблея Америки. “Настало время, чтобы США раз и навсегда подтвердили бесспорные факты истории, засвидетельствованные Послом США в Османской Турции Генри Моргентау и признанные другими высокопоставленными американцами, в том числе и президентом Рональдом Рейганом”, – отметил Джон Энсин. Сенатор Ричард Дурбин, в свою очередь, заявил: “Геноцид армян был первым геноцидом 20-го века, организованное преступление против человечества, включающее убийства, депортацию, пытки и рабство. Признание Вашингтоном этого исторического факта имеет очень большое значение”. “Национальный архив США включает тысячи страниц, документально характеризующих геноцид армян, как преступление против человечества. Помимо этого, у Конгресса США есть хорошая возможность в этом году, когда отмечается 90-ая годовщина геноцида армян, начать борьбу с проводимой турецкой стороной компанией по отрицанию событий 1915 года”, – заявил председатель Совета попечителей ААА Грайр Овнанян.
Данный билл, разработанный после резолюции по геноциду армян Палаты представителей США, призывает президента страны “в своем ежегодном выступлении 24-го апреля охарактеризовать убийство 1,5 млн. армян как геноцид”.