22 Նոյեմբեր 2005 - 09:33 AMT
Վրացական խորհրդարանական ընդդիմությունը ի դեմս Հանրապետական կուսակցության կոչ է արել իշխանություններին սկսել ԱՊՀ կազմից դուրս գալու գործընթացը: Ըստ կուսակցության առաջնորդներից մեկի, պատգամավոր Դավիթ Բերձենիշվիլու, «սա այն սակավաթիվ հարցերից մեկն է, որի շուրջ խորհրդարանական ընդդիմությունը տարակարծություն չունի երկրի իշխանությունների հետ»: Խորհրդարանի խոսնակ Նինո Բուրջանաձեն ընդդիմության առաջարկը ընդունելի է համարել: «Մենք իրոք պետք է խորհրդատվություններ սկսենք այդ հարցի շուրջ երկրի նախագահի եւ իշխող մեծամասնության հետ»,-ասել է նա: Ավելի վաղ, Ն.Բուրջանաձեն հայտարարել էր լրագրողներին, որ անձամբ իր համար Համագործակցության կազմից Վրաստանի դուրս գալու կամ մնալու հարցը սկզբունքային չէ, քանի որ «այդ կազմակերպությունը անաշխատունակ է»: «ԱՊՀ-ն գործնականում ոչինչ չի լուծում: Սակայն դեռեւս շարունակում է մնալ այն ամբիոնը, որից Վրաստանը հնարավորություն ունի հնչեցնելու իր դիրքորոշումը»,-ասել է վրացական խորհրդարանի խոսնակը: Բացի այդ, նրա խոսքերով, հանդիպումները ԱՊՀ շրջանակներում թույլ են տալիս Վրաստանի նախագահին հաճախակի հանդիպել իր գործընկերների հետ, մասնավորապես ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Խորհրդարանի պատգամավորները իշխող կուսակցությունից եւ ընդդիմությունից նիստի ընթացքում ընդգծել են, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շեւարնաձեն «ժամանակին ստիպողաբար ներքաշեց Վրաստանը ԱՊՀ կազմի մեջ, որտեղ միանձնյա ղեկավարում է Ռուսաստանը, այնպես որ Վրաստանի դուրս գալը այդ կազմակերպության կազմից կարելի էր կանխատեսել հենց սկզբից»: Հիշեցնենք, որ օրերս վրացական պատվիրակությունը իր ողջ կազմով հայտարարեց ԱՊՀ Միջխորհրդարանական նիստին մասնակցելուց հրաժարվելու մասին:
Չնայած վրացական իշխանությունների ժամանակ առ ժամանակ հնչող հավաստիացումներին Ռուսաստանի հանդեպ ունեցած ջերմ վերաբերմունքի մասին, նրանց արարքները հաճախ վկայում են հակառակը: Այդպես, նոյեմբերի 17-ին Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավորները իրենց նիստում կազմեցին ռուս քաղաքական գործիչների սեւ ցուցակ, որոնց արգելվում է մուտքը երկիր: Ինչպես լրագրողներին է հայտնել Վրաստանի «Միասնական ազգային շարժում» իշխող կուսակցության առաջնորդներից մեկը, պատգամավոր Գիգա Բոկերիան, «ցուցակը երկար է լինելու»: Այն կփոխանցվի Վրաստանի ԱԳՆ, որն մինչ այժմ, ըստ երկրի փոխարտգործնախարար Մեհրաբ Անթաձեի, ռուս քաղաքական գործիչների նման ցուցակ չուներ:
Ռուս քաղաքական գործիչների սեւ ցուցակ կազմելու անհրաժեշտությունն առաջացավ 2005թ. նոյեմբերի 16-ին, երբ ՌԴ ԱԳՆ-ն ժամանակին մուտքի արտոնագիր չտրամադրեց Վրաստանի խորհրդարանի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի նախագահ Գիվի Թարգամաձեին առանց որեւէ բացատրությունների: Միջադեպը պատճառ հանդիսացավ, որ Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Նինո Բուրջանաձեն եւ մի շարք պատգամավորներ հրաժարվեցին մեկնել Սանքտ Պետերբուրգ` ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստին մասնակցելու համար, հաղորդում է Ռոսբիզնեսկոնսալթինգը:

22 Ноябрь 2005 - 09:33 AMT
Грузинская парламентская оппозиция в лице Республиканской партии призвала власти начать процедуру по выходу страны из состава СНГ. По словам одного из лидеров партии, депутата Давида Бердзенишвили, “это один из немногих вопросов, по которому у парламентской оппозиции нет расхождений с властями страны”. Спикер парламента Нино Бурджанадзе предложение оппозиции сочла приемлемым. “Мы действительно должны начать консультации на этот счет с президентом страны и правящим большинством”, – сказала она. Ранее Н.Бурджанадзе сообщила журналистам, что для нее лично вопрос присутствия или выхода Грузии из Содружества не является принципиальным, поскольку “эта организация не дееспособна”. “СНГ практически ничего не решает. Но она пока что остается той трибуной, с которой Грузия имеет возможность фиксировать свою позицию”, – сказала спикер грузинского парламента. Кроме того, по ее словам, встречи в рамках СНГ позволяют грузинскому президенту чаще видеться со своими коллегами, в частности с президентом РФ Владимиром Путиным.
Депутаты парламента от правящей партии и оппозиции в ходе заседания подчеркивали, что экс-президент Грузии Эдуард Шеварднадзе “в свое время насильно втащил Грузию в СНГ, в котором единолично распоряжается Россия, так что выход Грузии из состава организации можно было предвидеть с самого начала”. Напомним, что грузинская делегация в полном составе несколько дней назад заявила об отказе участвовать в заседании Межпарламентской ассамблеи СНГ.
Несмотря на периодические заверения со стороны грузинских властей в теплом отношении к России, их поступки все чаще свидетельствуют об обратном. Так, 17 ноября депутаты парламента Грузии на заседании составили черный список российских политиков, которым будет запрещен въезд на территорию страны. Как сообщил журналистам один из лидеров правящей партии Грузии “Единое национальное движение”, депутат парламента Гига Бокерия, “список будет длинным”. Он будет передан МИД Грузии, который до сих пор, по словам замминистра иностранных дел страны Мераба Антадзе, таковым в отношении российских политиков не располагал.
Актуальность создания черного списка российских политиков возникла 16 ноября 2005г., когда МИД РФ своевременно не выдал въездную визу председателю комитета по обороне и безопасности парламента Грузии Гиви Таргамадзе без разъяснения причин. Инцидент стал причиной отказа спикера парламента Грузии Нино Бурджанадзе и ряда депутатов отправиться в Санкт-Петербург на заседание Межпарламентской ассамблеи СНГ, сообщает РБК.