18 Ապրիլ 2013 - 08:13 AMT
Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը, որը ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի հեղինակներից մեկն է, նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային՝ կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ամեն տարի Օբաման դիմում է ԱՄՆ հայ համայնքիn ուղերձով՝ խուսափելով «ցեղասպանություն» եզրույթից հայերի զանգվածային կոտորածի հարցում:
Նախագահ Օբամային ուղղված նամակում Ադամ Շիֆը գրում է. «Ես հորդորում եմ Ձեզ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը այս տարվա ձեր ուղերձում և ցեղասպանությունը ցեղասպանություն անվանել, կանգնել վերապրածների կողքին, ինչպես նաև զոհվածների ժառանգների կողքին, որոնց տառապանքները հակառակ դեպքում ուրացման նվաստացումից ու ցավից կշարունակվեն»:
Նամակում Շիֆը հիշեցնում է, որ հաջորդ շաբաթ լրանում է տղամարդկանց, կանանց ու երեխաների զանգվածային կոտորածի 98-ամյա տարելիցը: «1915 թվականի գարնանը Օսմանյան կայսրության կառավարությունը սկսեց հայերի ոչնչացումը Արևելայն Անատոլիայում: Մինիչ 1923թ. 1,5 մլն հայ սպանվեց, որոնք աշխարհի ամենահին քրիստոնյաներն են, իսկ վերապրածները սփռվեցին աշխարհով մեկ: Զբաղեցնելով սենատորի պաշտոնը, դուք խոստացել էիք ճանաչել Հայոց ցեղասպանութունը; Այժմ ես կոչ եմ անում անել դա»,-ասվում է Շիֆի նամակում:

18 Апрель 2013 - 07:58 AMT
Конгрессмен Адам Шифф, один из авторов резолюции о признании Геноцида армян в Конгрессе США направил письмо президенту США Бараку Обаме с призывом признать Геноцид армян в Османской империи 24 апреля. Каждый год Обама обращается с посланием к армянской общине США, но избегает термина «геноцид» в отношении массового убийства армян.
В письме президенту Обаме Адам Шифф пишет: «Я призываю вас признать Геноцид армян в вашем послании в этом году и назвать геноцид геноцидом, встать рядом с оставшимися в живых, а также потомками тех, кто погиб, и кто должен в противном случае продолжать страдать от унижения и боль отрицания».
В письме Шифф напоминает о том, что на следующей неделе исполняется 98 лет с начала массового уничтожения мужчин, женщин и детей. «Весной 1915 года, правительство Османской империи начало кампанию уничтожения армян в Восточной Анатолии. К 1923 году полтора миллиона армян, которые являются самой древней христианской нацией, были убиты, а выжившие рассеялись по всему миру. Будучи сенатором, вы обещали признать Геноцид армян. И сейчас я призываю вас сделать это», – подчеркнул Шифф.