Լեռնային Ղարաբաղի գծով Ռուսաստանի նախագահի ներկայացուցիչ, 1992-96թթ. Ռուսաստանի միջնորդական առաքելության ղեկավար, 1994թ.մայիսի 12-ի զինադադարի հաստատման մասնակից, Ռուս դիվանագետների ասոցիացիայի փոխնախագահ Վլադիմիր Կազիմիրովը բաց նամակով դիմել է հայկական եւ ադրբեջանական հասարակական կազմակերպություններին: Նամակում, մասնավորապես, ասվում է.«Ավելի քան մեկ տասնամյակ առաջ Ռուսաստանի աջակցությամբ կասեցվեց զանգվածային արյունահեղությունը Ղարաբաղում: Դաժան հակամարտությունը կասեցվեց անլիարժեք` «ոչ պատերազմ, որ խաղաղություն» փուլում, որը բավական մեծ վնաս է հասցնում երկու ժողովրդներին, արգելակում է պետությունների սոցիալ-տնտեսական եւ ժողովրդավարական զարգացումը: Սա ամենացավոտ խնդիրն է հակամարտության բոլոր կողմերի համար: Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների էպիզոդիկ հանդիպումները դեռեւս շոշափելի արդյունք չեն տվել ժողովրդներին: Վերջապես, այդ երկրներում գրեթե անցյալում են մնացել կարգավորմանը խանգարող ընտրական կրքերն ու ջղակծկումները, սակայն մնում է գլխավոր խոչընդոտը` կողմերի չափազանց կարծր դիրքորոշումները: Տասնմեկ տարին ավելի քան բավարար է նպատակասլաց, լուրջ բանակցություններ անցկացնելու համար: Մարդիկ իրավունք ունեն հարցնելու` ու՞ր է արդյունքը:
2006 թվականը դառնում է ճշմարտության պահ: Երկու ժողովրդները դեռ չեն հաղթահարել կեղծ հայրենասիրական անզուսպ պահանջների մշուշը, թեեւ հակամարտության չկարգավորված լինելը ավելի է վնասում նրանց, քան հնարավոր փոխադարձ զիջումները (որոնք բացարձակապես անխուսափելի են` առանց դրանց պայմանագրեր ընդհանրապես չեն լինում): Սակայն այն պնդումներից, թե հասարակությունը պատրաստ չէ զիջումների, օգուտ չկա: Ավելի օգտավետ կլինի հասկանլ, թե նախապատրաստում են հանրությանը դրան, ովքե՞ր եւ ինչպե՞ս: Իշխող շրջանակները՞: Նրանց համար թանկ է իշխանությունը: Քաղաքական կուսակցությունները՞: Նրանք հաճախ վարվում են միայն պահի թելադրանքվ եւ հիմնվում հասարակական կարծիքի վրա, այլ ոչ թե իրենք են ձեւավորում այն:
1994թ.մարտերը դադարեցնելու համար հակամարտության մասնակիցներին հարկավոր էին «խաղաղության կուսակցություններ», իսկ այժմ շատ անհրաժեշտ են իրատեսական եւ ճկուն կուսակցություններ: Հասարակական կազմակերպությունների, «ժողովրդական դիվանագիտության» մասնակիցները կառչած չեն իրենց աթոռներից: Նրանք մտահոգված, հեռատես, նախաձեռնող մարդիկ են: Նրանք չեն սպասում, թե երբ փոփոխություններ կլինեն դեպի լավը, այլ ամեն կերպ մոտեցնում են դրանք: Առանց նրանց սթափ բարենպաստ դերի ավելի դժվար է հասնել ըմբռնելի առաջընթցի դիրքորոշումներում:
Միայն նրանք կարող են ասել. միեւնույն է ադրբեջանցիները եւ հայերը ստիպված են դարերով ապրել եթե ոչ միասին, ապա կողք կողքի, եւ նախընտրելի է բարիդրացիական մթնոլորտում, քան թշնամական: Բացատրական աշխատանքով նրանք կօգնեն ղեկավարներին ընդլայնել դաշտը քաղաքական մանեվրի եւ հավասարակշռված զիջումների համար: Պաշտոնական դիրքորոշումների կարծրության եւ շփումների խզման դեպքում հասարակությունը կարող է վերածնվել, մթնոլորտը մեղմանալ, «ծանր» հարցեր բարձրացնել միայն ոչ կառավարական կազմակերպությունների միջոցով:
Վաղուց հարկ է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը որպես հակամարտության հիմնական պատճառ եւ գլխավոր վիճելի հարց: Դա հայտնի է բոլորին եւ անհերքելի է: Դրա ընդունումը բոլորի կողմից ոչ միայն տուրք կլիներ իրատեսությանը, այլ նաեւ առաջին քայլը կհանդիսանար փոխադարձ զիջումների որոնման, խնդրի քաղաքակիրթ, խաղաղ լուծման ճանապարհին: Չկան այժմ նաեւ այլ ուժեր, որոնք ի վիճակի են անդրադառնալ ռազմավարական խնդրին` երկու ժողովրդների պատմական հաշտեցմանը: Առաջնորդները դեռեւս չեն կարող դա անել, իսկ ժողովրդներին այլ նորմալ հեռանկար տրված չէ:
Ժողովրդական դիվանագիտությունը իր բնույթով դեմ է լարվածությանը, օկուպացիային, սպառազինությունների մրցավազքին, ուժային ատավիզմներին: Ուժին ապավինելը ժողովրդների միջեւ ի սկզբանե արատավոր է եղել, սակայն այժմ դա դառնում է առավել վտանգավոր:
Երկրի վրա այժմ նոր դար է այլ արժեքներով. ժողովրդավարություն, հանդուրժողականություն, շփումներ, ճկունություն, փոխզիջումներ: ԼՂ շուրջ վեճը պետք է մարտի դաշտից անցնի բանակցությունների սեղան կամ դեպի թափանցիկ ընտրախցիկներ: Պատերազմում գնահատում էին կարծրությունը, այժմ ավելի օգտակար է ճկունությունը, սակայն այն դեռեւս պակասում է : Փոխզիջումը մի փոքրիկ քայլ է դեպի քաղաքակրթություն, դեպի օրինական իրավունքների եւ շահերի ընդունում , ընդ որում ոչ միայն սեփական:
Միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ-ը, ԵԱՀԿ-ն, ԱՊՀ-ն, բոլոր սթափ դատող մարդիկ հանդես են գալիս ադրբեջանցիների եւ հայերի միջեւ շփումների հաստատման եւ ընդլայնման օգտին: Այլ մոտեցումը ապագա չունի: Խոչընդոտներին հակառակ, օգտակար են ոչ կառավարական կազմակերպությունների շփման ամենատարբեր ձեւերը, ներառյալ հանդիպումներն արտերկրում, եւ իհարկե, Ռուսաստանում, երբեմն ադրբեջանական եւ հայկական համայնքների աջակցությամբ:
Ղարաբաղյան կարգավորման վաղեմի ձգձգումները միանշանակ պահանջում են ժողովրդական դիվանագիտության վերսկսում եւ աճող ակտիվություն: Անհրաժեշտ է համադրելով ջանքերը «երկրորդ շնչառություն» հաղորդել նրան 2006 թվականին, հեշտացնելու համար, վերջապես, կոնկրետ համաձայնության կայացումը»:

23 Ноябрь 2005 - 09:10 AMT
Представитель Президента России по Нагорному Карабаху, в 1992-96 гг. глава посреднической миссии России, участник установления перемирия 12 мая 1994 г.,
заместитель председателя Ассоциации российских дипломатов Владимир Казимиров обратился с открытым письмом к армянским и азербайджанским общественным организациям. В обращении, в частности, говорится: “Более десятилетия назад при содействии России остановлено массовое кровопролитие в Карабахе. Ожесточенный конфликт завис в ущербной фазе «ни войны, ни мира», что наносит немалый урон обоим народам, тормозит социально-экономическое и демократическое развитие государств. Это самая болезненная проблема для всех сторон конфликта. Эпизодические встречи руководителей Азербайджана и Армении еще не дали ощутимых плодов народам. Наконец, почти позади в этих странах мешавшие урегулированию выборные страсти и конвульсии, но остается главное препятствие – чрезмерно жесткие позиции сторон. Одиннадцати лет более чем достаточно для проведения целеустремленных, серьезных переговоров. Люди вправе спросить – где же результат? 2006 год становится теперь моментом истины! Оба народа еще не одолели дурман неуемных лжепатриотических запросов, хотя нерешенность конфликта наносит им больше ущерба, чем эвентуальные взаимные уступки (абсолютно неизбежные – соглашений без них вообще не бывает). Но нет прока в констатациях, что общество не готово к уступкам. Полезнее разобраться, а готовят ли его, кто и как? Правящие круги? Они дорожат властью. Политические партии? Те нередко лишь ловят конъюнктуру и оглядываются на общественное мнение, а не ведут его.
Чтобы прекратить бои в 1994 г., сторонам конфликта нужны были «партии мира», а сейчас острая нужда в партиях реализма и гибкости. Участники общественных организаций, «народной дипломатии» не цепляются за кресла. Это подвижники – люди озабоченные, дальновидные, инициативные. Они не ждут перемен к лучшему, а всемерно приближают их. Без их трезвой благотворной роли труднее выйти на разумные подвижки в позициях.
Лишь они могут сказать: все равно азербайджанцам и армянам придется веками жить, если не вместе, то совсем рядом, и лучше в добрососедской среде, чем враждебной. Разъяснительной работой они помогут руководителям раздвинуть поле для политического маневра и сбалансированных уступок. При жесткости официальных позиций и разрыве контактов возрождать общение, смягчать климат, ставить «неподъемные» вопросы можно только через НПО.
Давно пора признать судьбу Нагорного Карабаха основной причиной конфликта и главной спорной проблемой. Это общеизвестно и неопровержимо. Признание этого всеми сторонами было бы не только данью реализму, но и первым шагом к поиску взаимных уступок, цивилизованному, мирному решению проблем. Нет сейчас и других сил, способных призвать к стратегической цели – историческому примирению двух народов. Лидеры пока никак не могут этого, а народам иной нормальной перспективы и не дано.
Народная дипломатия по своей природе не в ладах с напряженностью, оккупацией, гонкой вооружений, силовыми атавизмами. Ставка на силу в отношениях между народами изначально порочна, но ныне она все опрометчивее и опаснее.
На Земле – другой век с иными ценностями: демократия, терпимость, контакты, гибкость, компромиссы. Спор по НК должен перейти с поля боя к столу переговоров или к прозрачным урнам. На войне ценили твердость, а теперь полезнее гибкость, но пока она в дефиците. Компромисс – шажок к цивилизованности, учет законных прав и интересов, но вовсе не только своих.
Международное сообщество, ООН, ОБСЕ, СНГ, все здравомыслящие люди – за установление и расширение контактов между азербайджанцами и армянами. Иной подход не имеет будущего. Наперекор помехам, полезны самые различные формы общения НПО, включая встречи за рубежом и, конечно, в России, порой при содействии азербайджанской и армянской диаспор.
Давние пробуксовки нагорно-карабахского урегулирования однозначно требуют возрождения и нарастающей активности народной дипломатии. Необходимо сложением усилий придать ей в 2006 году «второе дыхание», чтобы облегчить, наконец, выход на конкретные соглашения!”.