Ուղիղ երկու տարի առաջ Վրաստանում հաղթեց «վարդերի հեղափոխությունը», եւ իշխանության եկավ Միխաիլ Սահակաշվիլին: Անդրադառնալով այս ընթացքում երկրում իրականացված բարեփոխումներին` Սահակաշվիլին նշել է, թե «Վրաստանում լուրջ փոփոխություններ են արձանագրվել. իրական պայքար է սկսվել կոռուպցիայի դեմ, բարձրացել են աշխատավարձերը, հասարակության շրջանում մեծացել է վստահությունը ոստիկանության նկատմամբ, կրճատվել է բյուրոկրատական քաշքշուկը»: Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք իշխանափոխության արդյունքում Վրաստանի հայերը պետական քաղաքականության փոփոխություն իրենց նկատմամբ զգում են, Վրաստանի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Մելիք Ռայիսյանը նշեց. «Փոփոխությունը, իրոք, ակնհայտ է»:
«Իշխանության վերաբերմունքը հայերի հանդեպ արմատապես փոխվել է դեպի լավը: Նկատի ունենալով, որ տասնյակ տարիներ հայերի դրությունը շատ անմխիթար էր` մեծ առաջընթաց հիմա չի երեւում: Որոշ քայլեր արվում են, բայց ոչ այն ուղղությամբ, որն ինձ համար ցանկալի էր», – նշեց Մելիք Ռայիսյանը եւ ավելացրեց, – «ճանապարհներ են վերակառուցվում, թե Նինոծմինդայում եւ թե Ախալքալակում փոխվում է քաղաքի տեսքը, սակայն Ջավախքի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ամբողջական փաթեթը շատ դանդաղ է իրականացվում»: Հայազգի մեկ այլ պատգամավոր` Վան Բայբուրդը, գերադասեց խոսել կոնկրետ թվերով` նշելով որ 2003 թվականից Վրաստանի պետբյուջեի մուտքերը ավելացել են մոտ 5 անգամ, ինչ զգում են նաեւ Վրաստանի հայազգի քաղաքացիները. «Միայն հայկական Ջավախեթիում երկու տարվա ընթացքում կառուցվել է 4 դպրոց եւ վերանորոգվել 86-ը: Ընդհանրապես, մթնոլորտը լրիվ ուրիշ է»: Հայազգի պատգամավաորը ներկայիս իրավիճակը համեմատում է նախագահ Շեւարդնաձեի օրոք տիրող տրամադրությունների հետ եւ նշում, որ «այսօր դեպքեր կան, երբ մարդիկ պատժվում են հակահայկական արտահայտույթունների, պահվածքի համար»: «Միջին օղակի ոչ մի չինովնիկ այսօր չի ասում. դու հայ ես, հեռացիր այստեղից: Շեւարդնաձեի ժամանակ, ցավոք սրտի, նման արտահայտություններ էին արվում Ջավախքից եկած եւ վրացերենը չտիրապետող մարդկանց հանդեպ` ճանապարներին, շուկաներում: Մի քանի հոգի առաջին տարում փորձում էին սա անել, մենք հասցրեցինք սա Միխaիլ Սահակաշվիլուն, եւ այդ մարդիկ պատժվեցին», – ասաց Վան Բայբուրդը, հաղորդում է «Ազատություն« ռադիոկայանը:

23 Ноябрь 2005 - 12:06 AMT
Ровно два года назад в Грузии победила «революция роз» и к власти пришел Михаил Саакашвили. Говоря об осуществленных за это время в стране реформах, М.Саакашвили отметил, что «в Грузии зафиксированы серьезные изменения, началась реальная борьба с коррупцией, повысились зарплаты, среди общественности возросло доверие к полиции, сократились бюрократические проволочки». Отвечая на вопрос о том, действительно ли в результате смены власти армяне Грузии чувствуют изменения по отношению к себе, депутат парламента Грузии, армянин по национальности, Мелик Райисян отметил: «Изменение действительно заметно». «Отношение власти к армянам коренным образом изменилось в лучшую сторону. Учитывая, что десятки лет положение армян было плачевное, большого прогресса сейчас не видно. Некоторые шаги осуществляются, но не в том направлении, которое было бы желательно для меня»,- заявил Мелик Райисян и добавил: «Ремонтируются дороги как в Ниноцминде, так и в Ахалкалаке меняется вид города, однако пакет социально-экономического развития Самцхе-Джавахети осуществляется очень медленно».
Другой депутат парламента Грузии Ван Байбурдян предпочел говорить языком конкретных цифр, отметив, что приток капитала в государственный бюджет Грузии с 2003 года увеличился в 5 раз, что чувствуют и армяне Грузии. «Только в Самцхе-Джавахети в течение двух лет было построено 4 школы и отремонтировано 86 школ. В общих чертах обстановка абсолютно изменилась», – заявил он. В.Байбурдян сравнивает нынешнюю обстановку с настроениями во время правления Эдуарда Шеварднадзе и отмечает, что «сегодня есть случаи, когда люди наказываются за антиармянские выражения, поведение». «Ни один чиновник среднего звена сегодня не говорит – ты армянин, уезжай отсюда. Во времена Э.Шеварднадзе, к сожалению, подобные заявления делались в отношении тех людей, которые приезжали из Самцхе-Джавахети и не владели грузинским языком: на улице, на рынке. Некоторые в первые годы пробовали выступать с подобными заявлениями, мы информировали об этом М.Саакашвили, и эти люди были наказаны»,- заявил Ван Байбурдян, сообщает радиостанция «Свобода».