24 Նոյեմբեր 2005 - 09:29 AMT
Միջազգային ճգնաժամային խումբն առաջարկում է էմբարգո դնել ԱՀ կառավարության անդամների այցերի վրա դեպի ԱՄՆ եւ Արեւմտյան Եվրոպա
Նոյեմբերի սկզբին Ադրբեջանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները ոչ մի բանով չէին տարբերվում 2003 թ. նախագահական եւ 2004 թ. տեղական մարմինների ընտրություններից: Այդ մասին հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ՄՃԽ) Կովկասյան ծրագրի ղեկավար Սաբինա Ֆրեյզերը: «Ճիշտն ասած, ողջ միջազգային հանրությունը ակնկալում էր Ադրբեջանից լավ ընտրություններ, եւ այդ ուղղությամբ հույս էին ներշնչում նախագահի հրամանագրերը ընտրական գործընթացը կատարելագործելու վերաբերյալ: Սակայն ընտրությունների օրը մենք բոլորովին այլ տեսարանի ականատեսները դարձանք: Մեր դիտորդները իրենք վկաները դարձան բազմաթիվ բացասական պահերի,-հայտարարել է նա: Նրա խոսքերով, ապագայում նման դեպքերը կանխելու համար, անհրաժեշտ է քննել կեղծարարությունները, քրեական պատժի ենթարկել մեղավորներին եւ ապահովել հավասարությունը ընտրական հանձնաժողովներում: Ճիշտ է, որոշ ընտրատարածքների վերաբերյալ միջոցներ ձեռնարկվել են, սակայն դա բավական չէ: ԱՀ ԿԸՀ-ն պետք է չեղյալ հայտարարի ընտրությունների արդյունքները բոլոր այն ընտրատարածքներում, որտեղ թույլ են տրվել զեղծարարություններ: Ինչպես նշել է Ս.Ֆրեյզերը, դատախազությունը պետք է քննի բոլոր ներկայացված բողոքները, որոնց մեջ կա հանցագործության կազմ: Դատարանները պետք է անհապաղ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկեն: Եթե այդ միջոցները չկիրառվեն, ապա մարդկանց վստահությունը Ադրբեջանում ընտրությունների հանդեպ կկորցվի:
Սաբինա Ֆրեյզերը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանի ընտրությունների մասին ՄՃԽ զեկույցում կա պահանջ ուղղված միջազգային կազմակերպություններին` Բաքվի հանդեպ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ: «Մենք ելնում ենք նրանից, որ եթե Ադրբեջանի իշխանությունները ուժ կիրառեն ընդդիմության հանրահավաքների ժամանակ, ապա միջազգային հանրությունը պետք է հարց բարձրացնի Բաքվի հետ Եվրամիության բանակցությունները դադարեցնելու վերաբերյալ, քայլեր ձեռնարկի ԱՀ անդամակցությունը Եվրոպայի Խորհրդում սառեցնելու համար: Ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ն եւ Արեւմտյան Եվրոպան պետք է էմբարգո դնեն Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչների այցերի վրա այդ երկրներ: Առաջին հերթին, դա պետք է վերաբերվի Ադրբեջանի ներքին գործերի նախարար Ռամիլ Ուսուբովին, եւ այլ ուժային նախարարներին, որոնք առնչություն ունեն դրա հետ: Իսկ ընդդիմությունից իր հերթին պահանջվում է դուրս չգալ օրենքի շրջանակներից եւ շարունակել խաղաղ ակցիաները»,-հայտարարել է նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե որքանով են լուրջ ընկալվում ՄՃԽ զեկույցները միջազգային կազմկերպությունների եւ արեւմտյան կառավարությունների կողմից, Ս.Ֆրեյզերը հայտարարել է. «Ես կասեմ, որ մեր զեկույցները ուշադիր զննության են ենթարկվում բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններում եւ տարբեր երկրների կառավարություններում: Ադրբեջանում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ մեր վերջին զեկույցը պատրաստելու գործում մեծ դերակատարություն է ունեցել մեր Վաշինգտոնի գրասենյակը, որը հաջորդ օրն եւետ փոխանցել է այդ զեկույցը Սպիտակ տուն, Պետդեպարտամենտ եւ ԱՄՆ այլ պետական հաստատություններին: Բացի այդ, զեկույցը փոխանցվել է նաեւ Եվրամիության, Եվրոպայի խորհրդի եւ այլ եվրոպական կազմակերպությունների բարձրաստիճան կառույցներին: ՄՃԽ-ն հայտնի միջազգային կազմակերպություն է աշխարհում եւ տարբեր երկրների կառավարությունները հաշվի են առնում մեր զեկույցը եւ հաշվի նստում մեր տեսակետի հետ», հաղորդում է «Day.az»-ը:

24 Ноябрь 2005 - 09:29 AMT
Прошедшие в начале ноября парламентские выборы в Азербайджане ни чем не отличались от президентских выборов в 2003 году и муниципальных 2004 г. Об этом заявила руководитель Кавказского проекта Международной кризисной группы (МКГ) Сабина Фрейзер. “Честно говоря, все международное сообщество ожидало в Азербайджане хороших выборов, и на это вселяли надежду указы президента об усовершенствовании избирательной практики. Однако в день выборов мы увидели совершенно другую картину. Наши наблюдатели сами стали свидетелями многих негативных моментов, – заявила она. По ее словам, для предотвращения подобного в будущем, необходимо расследовать фальсификации, наказать в уголовном порядке виновных и обеспечить паритет в избирательных комиссиях. Правда, по некоторым округам приняты некоторые меры, но этого не достаточно, ЦИК АР должен аннулировать итоги выборов по всем тем округам, где была допущена фальсификация. Как отметила С.Фрейзер, прокуратура должна расследовать все представленные жалобы, которые содержат в себе состав преступления. Суды должны незамедлительно привлечь виновных во вмешательстве в ход голосования к справедливому правосудию. Если эти меры не будут приняты, то доверие людей к выборам в Азербайджане будет потеряно.
Сабина Фрейзер также отметила, что в отчете МГК по выборам в Азербайджане существует требование к международным организациям применить санкции по отношению к Баку. “И мы исходим из того, что если власти Азербайджана применят силу в отношении митингов оппозиции и начнут репрессии, то международная общественность должна рассмотреть свои отношения с официальным Баку. В частности, поднять вопрос приостановки переговоров Евросоюза с правительством Азербайджана, предпринять шаги в направлении замораживания членства Азербайджана в Совете Европы, а также США и странам Западной Европы наложить эмбарго на визиты представителей правительства Азербайджана в эти страны. В первую очередь, это должно касаться министра внутренних дел Азербайджана Рамиля Усубова, и других силовых министров, которые будут причастны к этому. А от оппозиции в свою очередь требуется не выходить за рамки закона и продолжать свои мирные акции”, – заявила она.
Отвечая на вопрос о том, насколько серьезно воспринимаются отчеты МГК международными организациями и западными правительствами, С.Фрейзер заявила: “Я вам скажу, что наши отчеты внимательно изучаются во многих международных организациях и в правительствах разных стран. В подготовке последнего отчета о выборах в Азербайджане большую роль сыграл и наш Вашингтонский офис, который на следующий же день передал этот отчет в администрацию Белого дома, Госдепартамент и другие государственные учреждения США. Кроме того этот отчет передан и высокие структуры Евросоюза, Совета Европы и других европейских организаций. МКГ является известной международной организацией во всем мире и правительства разных стран принимают во внимание наш доклад и они прислушиваются нашему мнению”, сообщает Day.az.