Եվրոպայի Խորհուրդը մտադիր է դուրս գալ ԿՀՎ` Կենտրոնական հետախուզական վարչության գաղտնի բանտերի հետքի վրա: Արբանյակներից արված լուսանկարների վերլուծությունը թույլ կտա հաստատել կամ հերքել ԿՀՎ գաղտնի բանտերի առկայությունը Ռումինիայում եւ Լեհաստանում, որոնց առկայության մասին հայտարարել էր Human Rights Watch ամերիկյան իրավապահ կազմակերպությունը: Այդ մասին նոյեմբերի 25-ին հաղորդել է շվեյցարացի քաղաքական գործիչ Դիկ Մարտին` Եվրախորհրդարանի պատգամավոր ազատական կուսակցությունից, հաղորդում է «Գերմանական ալիքը»: Նոյեմբերի 24-ին Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դեւիսը պաշտոնական հարցումներ է ուղարկել այդ կազմակերպության 45 անդամ-երկրներին, առաջարկելով ստուգել հաղորդագրությունները ԿՀՎ ինքնաթիռներով որոշ եվրոպական պետությունների տարածքով տեղափոխելու վերաբերյալ: Ավստրիայի ռազմա-օդային ուժերը ավելի վաղ հաղորդել էին, որ տեղեկատվություն ունեն այն մասին, Ֆրանկֆուրտի օդանավակայանը տեղափոման բազա է ծառայում կալանավորների գաղտնի տեղափոխումների համար: Մասնավորապես, նշվում է 2003 թ.հունվարի 21-ին Ֆրանկֆուրտից Ադրբեջան կատարված մեկ չվերթ, հաղորդում է Deutsche Welle-ն:
Ինչպես գրում է Բաքվի «Էխո» թերթը, 2005 թվականի մարտին ոմն Ֆիլիպ Մորսը, ամերիկյան բեյսբոլի Boston Red Sox թիմի փոխնախագահը «Բոսթոն գլոբ» թերթին է հաղորդել, որ իրեն պատկանող Gulfstream IV մակնիշի ռեակտիվ ինքնաթիռը օգտագործվել է ԿՀՎ կողմից գաղտնի նպատակներով: 2002 թ. հունիսից մինչեւ ընթացիկ տարվա հունվարը այդ ինքնաթիռը եղել է նաեւ Ադրբեջանում: Այդ ինքնաթիռի մասին, հղում անելով արեւմտյան աղբյուրներին, «Էխո»,-ն գրել է դեռեւս 2004 թվականի վերջում: Այն ժամանակ ամերիկյան Seattle Times, Washington Post թերթերը գրել են, որ «կա Gulfstream, որի ուղեւորները ձեռնաշղթաներով են: Այդ ինքնաթիռը տեսել են ողջ աշխարհում` Պակիստանից մինչեւ Հորդանան, Ադրբեջանից մինչեւ Մարոկկո»: Սովորաբար, օդանավը թռչում էր գիշերը»:
Հայտնի ադրբեջանցի իրավապաշտպան Էլդար Զեյնալովը, որին ԵԽ մարմինները բազմիցս դիմել են փորձաքննության խնդրանքով, հայտարարել է, որ «Ադրբեջանում այդ ինքնաթիռը կարող էր լինել տարբեր պատճառներով: Հնարավոր է , որ այստեղ նա լրացրել է վառելիքի իր պաշարները: Հնարավոր է, իրոք, այստեղից կալանավորներ են տեղափոխել: Չէ որ նման դեպքեր եղել են: 2000-ականների սկզբին ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանից տեղափոխվել է ահաբեկչության մեջ կասկածվող 30 հոգի, այդ թվում այն երկրներ, որտեղ կա մահապատիժ: Դա կարեւոր է, քանի որ սա արդեն ԵԽ առջեւ ստանձնած Ադրբեջանի պարտավորությունների խախտում է: Այդ պարտավորությունները արգելում են պաշտոնական Բաքվին ԱՄՆ-ին հանձնել մահապատժի սպառնալիքի տակ գտնվող ցանկացած մարդու, առանց ամերիկյան կառավարության նախնական գրավոր երաշխիքի, որ այդ անձի հանդեպ մահապատիժ երբեւէ չի կիրառվի: Նշենք, որ նման բանտեր ունեցող ցանկացած երկրի հանդեպ կկիրառվեն պատժամիջոցներ:

26 Ноябрь 2005 - 12:12 AMT
Совет Европы намерен выйти на след секретных тюрем ЦРУ. Анализ снимков, сделанных со спутников, позволит установить или опровергнуть наличие секретных тюрем ЦРУ в Румынии и Польше, о существовании которых заявила американская правозащитная организация Human Rights Watch. Об этом сообщил 25 ноября швейцарский политик Дик Марти, депутат Европарламента от либеральной партии, пеpедает “Hемецкая Волна”.
24 ноября генеральный секретарь Совета Европы Терри Дэвис направил официальные запросы правительствам 45 стран-участниц этой организации с предложением провести проверку сообщений о тайной переброске самолетами американской разведслужбы ЦРУ пленников через территорию некоторых европейских государств. Военно-воздушные силы Австрии сообщили ранее, что имеют информацию о том, что аэропорт во Франкфурте служил ЦРУ перевалочной базой для секретных перевозок заключенных. В частности, называется один рейс из Франкфурта в Азербайджан 21 января 2003 года, сообщает Deutsche Welle.
Как пишет бакинская газета “Эхо”, в марте 2005 года некий Филипп Морс, вице-президент американской бейсбольной команды Boston Red Sox, сообщил газете The Boston Globe, что реактивный самолет марки Gulfstream IV, принадлежащий ему, использовался ЦРУ в тайных целях. Между июнем 2002 года и январем нынешнего года этот лайнер побывал и в Азербайджане. Об этом самолете, со ссылкой на сообщения западных изданий, “Эхо” писало и в конце 2004 года. Тогда американские газеты Seattle Times, Washington Post и др. писали, что “есть один Gulfstream, пассажирами которого являются люди, закованные в наручники. Его видели по всему миру – от Пакистана и Иордании, до Азербайджана и Марокко. Обычно лайнер летал по ночам”.
Известный азербайджанский правозащитник, к которому органы СЕ не раз обращались за экспертной помощью, Эльдар Зейналов заявил, что “в Азербайджане этот самолет мог находиться по разным причинам. Может быть, здесь его дозаправляли топливом. А может быть, действительно, отсюда забирали заключенных. Ведь были же такие случаи. В начале 2000-х всего за год из Азербайджана экстрадировали 30 человек, подозреваемых в терроризме, и в том числе в страны, где сохраняется смертная казнь. И это немаловажно, потому что само по себе это уже нарушение Азербайджаном обязательств перед СЕ. И эти обязательства запрещают официальному Баку выдавать США любого человека, которому грозит смертная казнь, без предварительной письменной гарантии американского правительства, что к нему никогда эта казнь применена не будет. Отметим, что к любой стране, где расположены подобные тюрьмы, будут применены политические санкции.