Այսօր Հայաստանում անց է կացվում սահմանադրական փոփոխությունների ընդունման հանրաքվե: Այսօր տեղական ժամանակով ժամը 8:00 (7:00 Մոսկվայի ժամանակով) երկրի ողջ տարածքում բացվել են 1878 ընտրատեղամասեր, ինչպես նաեւ 44 տեղամաս է բացվել 28 երկրների 40 քաղաքներում` ընդհանուր առմամբ 1922 ընտրատեղամաս: Որպեսզի հանրաքվեն կայացած համարվի անհրաժեշտ է 767 հազար մարդու մասնակցություն, այսինքն Հայաստանի ընտրողների ընդհանուր քանակի` 2 301 828 1/3-ը: Հանրաքվեի անցկացման համար ԿԸՀ պատվերով տպագրվել է 2 միլիոն 334 հազար 300 քվեաթերթիկ, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը: Նշենք, որ ինչպես ավելի վաղ հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ԿԸՀ մամլո ծառայությունում, Սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքին կհետեւեն շուրջ 10 հազար դիտորդներ Հայաստանի 11 քաղաքական կուսակցություններից, 24 հասարակական կազմակերպություններից եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովից: Ինչ վերաբերում է այն փաստին, որ հայկական կողմը հրավեր չի հղել ԵԱՀԿ-ին, ԿԸՀ մամլո ծառայությունում պարզաբանել են, որ կազմակերպության ներկայացուցիչները չեն դիտարկելու ՀՀ սահմանադրական հանրաքվեն, քանի որ ԵԱՀԿ մանդատով հանրաքվեների դիտարկում չի նախատեսվում, նախատեսված է միայն համապետական նշանակության` խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների դիտարկում:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Վլադիմիր Պրյախինը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանում Սահմանադրության բարեփոխման հանրաքվեն դիտարկելու նպատակով ԵԱՀԿ դիտորդներին հրավիրել-չհրավիրելու վերաբերյալ որոշումը Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է: Նրա խոսքերով, ըստ «Կոպենհագենի փաստաթղթի» 8-րդ պարագրաֆի, իշխանությունները պարտավոր չեն հրավիրել ԵԱՀԿ դիտորդներին:

27 Ноябрь 2005 - 08:55 AMT
Сегодня в Армении проходит референдум по принятию конституционных изменений. Сегодня в 8:00 утра по местному времени (7:00 мск) по всей стране открылось 1878 избирательных участка, а также 44 участка в сорока городах 28 стран – в целом 1922 избирательных участка. Для признания референдума состоявшимся необходимо участие 767 тысяч человек, то есть 1/3 от общего числа избирателей Армении – 2 301 828. Для проведения референдума по заказу ЦИК напечатано 2 миллиона 334 тысячи 300 бюллетеней, сообщает ИА Regnum.
Отметим, что как ранее сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службе ЦИК, следить за ходом референдума по внесению изменений в Конституцию Армении будут более 10 тысяч наблюдателей из 11 политических партий Армении, 24 общественных организаций республики и Парламентской Ассамблеи Совета Европы. Что касается того факта, что армянская сторона не направила приглашения ОБСЕ, в пресс-службе ЦИК пояснили, что представители организации не будут проводить мониторинг хода конституционного референдума в РА по той причине, что в мандат ОБСЕ не входит наблюдение за референдумами, а лишь за выборами общегосударственного значения – парламентскими и президентскими.
Напомним, что глава ереванского офиса ОБСЕ, Посол Владимир Пряхин заявил ранее, что решение о том, приглашать или не приглашать наблюдателей ОБСЕ для осуществления мониторинга за ходом референдума по конституционным изменениям в Армении является суверенным делом Армении. По его словам, согласно 8 параграфу “Копенгагенского документа”, власти не обязаны приглашать наблюдателей ОБСЕ.