27 Նոյեմբեր 2005 - 18:20 AMT
Ըստ 66 ընտրատեղամասերից ստացված տվյալների, հանրաքվեին մասնակցած 35 314 ընտրողներից 33 587-ը կամ 95,1 տոկոսը քվեարկել են սահմանադրական փոփոխությունների օգտին: Դեմ է քվեարկել 1412 ընտրող կամ ընտրողների 4 տոկոսը: 306 քվեաթերթիկ ճանաչվել է անվավեր: Անճշտությունների քանակը եղել է 9: Այդ մասին հայտարարել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Ազարյանը: Նրա խոսքերով, քվեարկության ընթացքում ոչ կենտրոնական մարզային հանձնաժողովները, ոչ ԿԸՀ-ն բողոքներ չեն ստացել: Նշենք, որ տեղական ժամանակով 20:00-ին, երբ Հայաստանում ավարտվել է քվեարկությունը, իրենց ընտրելու իրավունքը դատական կարգով վերականգնել է ՀՀ 53 քաղաքացի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի մամլո քարտուղար Աննա Մկրտչյանը: Մեկ դիմում մերժվել է, քանի որ տուժածը ուղղակի չէր նկատել իր ազգանունը ընտրական ցուցակներում: Երեւանում իրենց ընտրական իրավունքն են վերականգնել 14 քաղաքացիներ: Սյունիքի մարզում` 18, Կոտայքի մարզում` 10, Լոռու մարզում` 9, եւ մեկական մարդ Շիրակի եւ Գեղարքունիքի մարզերում:
Հիշեցնենք, որ ԿԸՀ վերջին տվյալներով, Հայաստանում եւ արտերկրում սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցել է 1 մլն 483 հազար 383 մարդ, որը կազմում է քվեարկելու իրավունք ունեցողների 64,4 տոկոսը: Հայաստանի մայրաքաղաքում հանրաքվեին մասնակցել է շուրջ 418 հազար հոգի` 56 տոկոսը: Արտերկրում այդ ընթացքում քվեարկել է Հայաստանի 18 815 քաղաքացի:

Согласно итогам голосования по 66 избирательным участкам, из принявших участие в референдуме 35 314 избирателей 33 587 избирателей или 95,1% проголосовали за конституционные изменения. Против проголосовали 1412 избирателей или 4%. 306 бюллетеней было признано недействительными. Количество неточностей составило 9. Об этом заявил председатель Центральной Избирательной Комиссии Гарегин Азарян. По его словам, в ходе голосования ни в центральные окружные комиссии, ни в ЦИК жалоб не поступало.
Отметим, что к 20:00 по местному времени, когда в Армении завершился процесс голосования, свое избирательное право в судебном порядке восстановили 53 гражданина РА. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила пресс-секретарь Кассационного суда РА Анна Мкртчян. Одно заявление было отклонено, поскольку подавший жалобу избиратель просто не заметил свою фамилию в избирательных списках. В Ереване свои избирательные права восстановили 14 граждан. В Сюникской области – 18, в Котайкской области – 10 человек, в Лорийской области – 9, по одному в Ширакской и Гегаркуникской областях.
Напомним, что по последним данным ЦИК, в Армении и за рубежом в конституционном референдуме приняло участие 1 млн. 483 тыс. 383 человека, что составляет 64,4% от общего числа имеющих права на голосование. В столице Армении в референдуме приняло участие более 418 тысяч человек – 56%. За рубежом на данный период времени проголосовало 18 815 граждан Армении.