27 Նոյեմբեր 2005 - 18:33 AMT
Միացյալ ընդդիմության Հասարակական տեղեկատվական կենտրոնի տվյալներով տեղական ժամանակով 20:00 դրությամբ ՀՀ ողջ տարածքում քվեարկել է 374 667 ընտրող, որը կազմում է ընտրողների ընդամենը 16,3 տոկոսը: «Հանրաքվեն անօրինական է եւ սահմանադրական բարեփոխումները չեն անցել: Եթե իշխանությունները չեն կարողանում ոչ մի նորմալ եւ լեգիտիմ գործընթաց ապահովել, ապա այլ ելք չի մնում, քան հեղափոխությունը»,-հայտարարել է «Նոր ժամանակներ» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանը այսօր Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ, որին մասնակցում էին միացյալ ընդդիմության կուսակցությունների առաջնորդները:
Իր հերթին, «Հանրապետություն» ընդդիմադիր կուսակցության նախագահ Արմեն Զ.Սարգսյանը կոչ է արել ժողովրդին մասնակցել նոյեմբերի 28-ին 15:00-ին Մատենադարանի մերձակա հրապարակում կայանալիք հանրահավաքին: Նրա խոսքերով, ներկա կառավարությունը «տանում է հանրապետությունը դեպի կործանում»: «Ընդդիմությունն ունի իր մշակած ծրագրերը, եւ մենք կգործենք այդ ծրագրերի համաձայն»,-հայտարարել է Արամ Սարգսյանը: Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Արամ Գ.Սարգսյանը հայտարարել է.«Ամենաբարձր գնահատականն այն է, որ ժողովուրդը չի գնացել քվեարկելու: Ես համոզված եմ, որ ընտրողների 50 տոկոսը «ոչ» է քվեարկել: Նա նշել է, որ «ամենկարեւորն այն է, որ մենք չենք կարող հույսեր կապել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ: Եվ այդ համատեքստում ժողովուրդը հաստատել է իր կամքը»: «Դեռ երբեք չի եղել, որ ընտրատարածքում մեռյալ լռություն լիներ»,-իր հերթին հայտարարել է Ազգային ժողովրդավարական միության նախագահ Վազգեն Մանուկյանը: Նրա խոսքերով, «սա պետական դավաճանություն է» եւ պետք է մոռանալ Եվրոպայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ եւ նույնիսկ ԼՂՀ խնդրի մասին, քանի որ անհրաժեշտ է լուծել երկրի ներսում առկա խնդիրները: «Սա ոչ թե էվոլյուցիա է, այլ երկրի փլուզոմ»,-հայտարարել է նա:
Հիշեցնենք, որ վերջին տվյալների համաձայն ՀՀ տեղական ժամանակով 21:00-ի դրությամբ Հայաստանում եւ արտերկրում սահմանադրական հանրաքվեին մասնակցել է 1 մլն 483 հազար 383 մարդ, որը կազմում է ձայնի իրավունք ունեցողների 64,4 տոկոսը: Հայաստանի մայրաքաղաքում հանրաքվեին մասնակցել է շուրջ 418 հազար հոգի` 56 տոկոսը: Արտերկում քվեարկել է Հայաստանի 18 815 քաղաքացի:

27 Ноябрь 2005 - 18:33 AMT
По данным Общественного информационного центра Объединенной оппозиции, по положению на 20:00 по местному времени по всей территории Армении проголосовало 374667 избирателей, что составляет 16,3 % от всего числа избирателей. «Референдум не легитимен и конституционные изменения не прошли. Если власти не могут организовать ни один процесс нормально и легитимно, то не остается другого выбора, кроме революции»,- заявил глава оппозиционной партии «Новые Времена» Арам Карапетян в ходе состоявшейся сегодня в Ереване пресс-конференции, в которой участвовали лидеры партий объединенной оппозиции.
В свою очередь, председатель оппозиционной партии «Республика» Арам З. Саркисян призвал народ собраться на митинг 28 ноября в 15:00 на площади, прилегающей к хранилищу древних рукописей Матенадарана. По его словам, нынешнее правительство «ведет республику к краху». «У оппозиции есть свои разработанные программы, и мы будем действовать согласно этим программам»,- заявил Арам Саркисян. Лидер Демократической партии Армении Арам Г. Саркисян заявил: «Самая высокая оценка – это то, что народ не пошел голосовать. Я уверен, что более 50% избирателей проголосовали «нет». Он отметил, что «самым важным является то, что мы не можем связывать надежды с Робертом Кочаряном. И в этом контексте народ подтвердил свою волю». «Никогда еще такого не было, чтобы на избирательных участках была мертвая тишина»,- заявил в свою очередь председатель Национально-демократического союза Вазген Манукян. По его словам, «имела место государственная измена» и надо забыть о Европе, России, США и даже о вопросе НКР, так как необходимо решать проблемы внутри страны. «Это не состояние эволюции, а развал страны»,- заявил он.
Напомним, что по последним данным Центральной Избирательной Комиссии РА, по положению на 21:00 по местному времени в Армении и за рубежом в конституционном референдуме приняло участие 1 млн. 483 тыс. 383 человека, что составляет 64,4% от общего числа имеющих права на голосование. В столице Армении в референдуме приняло участие более 418 тысяч человек – 56%. За рубежом на данный период времени проголосовало 18 815 граждан Армении.