27 Նոյեմբեր 2005 - 21:06 AMT
Անկարայի մտահոգությունն են հարուցել սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի 107 եւ 119-րդ հոդվածները: Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը թույլ է տալիս երկքաղաքացիություն ստանալ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներին, որոնք բացասաբար են վերաբերվում Թուրքիային»,-գրում է թուրքական «Զաման» թերթը: «Ըստ դիվանագիտական աղբյուրների, սփյուռքը մեծ ազդեցություն ունի Հայաստանում: Բացի այդ, վերը նշված աղբյուրները նշում են, որ եթե սահմանադրական բարեփոխումները ընդունվեն, ապա սփյուռքի ազդեցությունը Հայաստանի քաղաքականության վրա կուժեղանա, քանի որ նրա ներկայացուցիչները ձայնի իրավունք կստանան: Դա բացասաբար կանդրադառնա Երեւան-Անկարա հարաբերությունների վրա: Ըստ հասարակական կարծիքի վերջին ուսումնասիրությունների, գրանցված ընտրողներից կեսից մի փոքր ավելին միայն կմասնակցի քվեարկությանը եւ նրանց 45 տոկոսը «այո» է ասելու սահմանադրական փոփոխություններին: Այսպես թե այնպես, դեռեւս հայտնի չէ, կընդունվի արդյոք այդ փոփոխությունների փաթեթը:
Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կոչ է արել քաղաքացիներին «այո» ասել սահմանադրական փոփոխություններին: Այնուամենայնիվ, հայկական ընդդիմությունը, որը գտնում է, որ երկրի նախագահը օգտագործում է խորհրդարանը իր նպատակների համար, կոչ է անում «ոչ» ասել բարեփոխումներին եւ բոյկոտել հանրաքվեն: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Հայաստանի նախագահը հայկական հեռուստակայններին տված հարցազրույցում.«Մարդիկ, որոնք այժմ կոչ են անում բոյկոտել հանրաքվեն, ժամանակին բոյկոտեցին ղարաբաղյան պատերազմը: Այժմ այդ մարդիկ լավ էլ ապրում են, եւ ավելին, պատրաստվում են բոյկոտել մեր երկրի եւ մեր երեխաների ապագան: Ես քվեարկելու եմ բարեփոխումների օգտին եւ անելու եմ դա բաց քվեարկությամբ»: Հայաստանի նախագահը նշել է, որ ընդդիմությունը չունի ոչ մի լուրջ փաստարկ իր դիրքորոշման օգտին, եւ ընդդիմությունը իր հետքը չի թողնի պատմության մեջ»,-նշում է «Զամանը»:
«Քաղաքական դիտորդները հանրաքվեի դրական ելքը համարում են Հայաստանի քաղաքական զարգացման կարեւոր գործոն: Ըստ փորձագետների, հայկական ընդդիմությունը ռեսուրսներ չունի հեղափոխություն անցկացնելու համար, իսկ հանրապետությունում հիմքեր չկան հնարավոր հեղաշրջման համար: Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը մտադիր է կողմ քվեարկել սահմանադրական փոփոխություններին միայն այն պատճառով, որ նրա վրա աշխատել են եվրոպական փորձագետները: Եվրոպայի Խորհուրդը անմիջականորեն ազդում է սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի վրա` սատարելով բարեփոխումներին»,-գրում է թուրքական «Զաման» թերթը:

Анкара выражает беспокойство относительно 107 из 119 статей проекта конституционных изменений. Проект конституционных изменений позволит представителям армянской диаспоры, которые негативно относятся к Турции, получить двойное гражданство, пишет турецкая газета “Заман”. “Согласно дипломатическим источникам, диаспора имеет большое влияние на Армении. Помимо этого, отмечают вышеназванные источники, конституционные изменения будут приняты, влияние армянской диаспоры на политику Армении усилится, благодаря также тому, что представители диаспоры получат право голоса. Это негативно повлияет на отношения Ереван-Анкара. Согласно последним исследованиям общественного мнения, лишь немногим более половины зарегистрированных избирателей примут участие в голосовании и около 45% из них скажут “да” конституционным изменениям. Так или иначе, пока не ясно, будет ли принят пакет реформ.
Президент Армении Роберт Кочарян призвал граждан сказать “да” конституционным изменениям. Тем не менее, армянская оппозиция, которая считает, что президент страны использует парламент в своих целях, призывает сказать “нет” реформам и бойкотировать референдум. Как заявил ранее президент Армении в интервью армянским телеканалам заявил: “Люди, которые сейчас призывают к бойкоту референдума, когда-то бойкотировали карабахскую войну. Теперь эти люди неплохо живут, и, более того, они собираются бойкотировать будущее нашей страны и наших детей. Я буду голосовать за реформы и сделаю это открыто”. Президент Армении отметил, что у оппозиции нет ни одного серьезного аргумента в поддержку своей позиции, и оппозиция не оставит следа в истории”, – отмечает “Заман”.
“Политические наблюдатели считают положительный результата референдума важным фактором политического развития Армении. По мнению экспертов, армянская оппозиция не обладает ресурсами для проведения революции, а в республике нет основания для возможного переворота. Большая часть населения Армении намерены проголосовать за конституционные изменения только потому, что над ними работали европейские эксперты. Совет Европы непосредственно влияет на процесс конституционных реформ в Армении, оказывая поддержку реформам”, – пишет “Заман”.