Կալիֆորնիայի Ֆրեզնո շրջանը դարձել է առաջինը, ով ճանաչել է ԼՂՀ անկախությունը: Երեկ շրջանի Հոգաբարձուների խորհուրդը բանաձև է ընդունել, որտեղ պաշտոնապես հայտարարում է, որ ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղը որպես պատմական ու էթնիկապես հայկական տարածաշրջան, որը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: Բանաձևը կոչ է անում Կալիֆորնիայի օրենսդիրներին պաշտոնապես ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը:
ԱՄՆ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը նշել է. «Մենք շնորհակալ ենք նախաձեռնության համար ու հոսուվ, որ բանաձևի ընդունումն ավելի կխորացնի գործակցությունը կայունության, դեմոկրատական ու տնտեսական զարգացման ճանապարհին մեր շրջանում»:
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Գրիգոր Ավետիսյանը նշել է, որ ԼՂՀ ճանաչման քայլն ուղղված է բարեկամության ու ընկերական հարաբերությունների զարգացմանը Հարավային Կովկասում.
«Ես ի սրտե ողջունում եմ համայնքի ու օրենսդիրների ջանքերը՝ ուղղված Արցախի, Հայաստանի ու Ֆրեզնո շրջանի ժողովրդի միջև ընկերական հարաբերությունների զարգացմանը»: Բանաձևի հեղինակ Անդրեաս Բորգեսի խոսքով, Հոգաբարձուների խորհուրդն ուրախ է, որ Ֆրեզնոն կանգնել է իր հայ ընկերների կողքին.
«Մենք հուսով ենք, որ Սակրամենտոն (հանանգի մայրաքաղաքը) նույնպես պաշտոնապես կընդունի ԼՂՀ անկախությունը: Թեև Ֆրեզնոն Կալիֆորնիայում առաջինն է, ով ընդունել է բանաձևը, իմ նախաձեռնության նպատակն է նպաստել ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը երկրի ամբողջ տարածքում, այդ թվում նաև Վաշինգտոնն ու Կոլումբիան», – ասել է նա:
«Ֆրեզնոյի Հոգաբարձուների խորհուրդի կողմից բանաձևի ընդունումը ժամանակակից ու նշանակալի քայլ է:Մեն, Ռոդ Այլենդ ու Մասաչուսեթս նահանգների օրենսդիր մարմիններն արդեն ընդունել են նման բանաձևեր», – նշել է ԱՄՆ Հայ ազգային կոմիտեի Հարավային մարզի գործադիր տնօրեն (ANCA-WR) Ուիլյամ Բայրամյանը:

23 Апрель 2013 - 19:55 AMT
Фресно стал первым округом Калифорнии, признавшем независимость Нагорно-Карабахской Республики. Сегодня Попечительский совет округа принял резолюцию, автором которой является глава Совета Андреас Боргес, в которой официально признается что Нагорно-Карабахская Республика – регион, исторически и этнически армянский, расположен между Арменией и Азербайджаном. Резолюция призывает законодателей Калифорнии официально признать независимость НКР.
Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США Роберт Аветисян отметил: "Мы благодарны за эту инициативу, и надеемся, что принятие резолюции будет установит более глубокое сотрудничество на пути к стабильности, демократического и экономического процветания в нашем регионе ".
Генеральный консул Республики Армения в Лос-Анджелесе Григор Ованнисян, отметил, что шаг к признанию Нагорно-Карабахской Республики является шагом в направлении мира и дружественных отношений на Южном Кавказе. «Я от всей души приветствую усилия общины и законодателей, как продолжение дружественных отношений и солидарность между народами Республики Арцах, Республики Армения и Фресно, Калифорния».
По словам автора резолюции Андреаса Боргеса, Совет попечителей очень рад, что Фресно стало рядом со своими армянскими друзьями. «Мы надеемся, что Сакраменто (столица штата) также официально признает независимость НКР. Хотя округ Фресно является первым округом в Калифорнии, принявшим резолюцию, цель моей инициативы – помочь признанию независимости НКР на всей территории страны, включая Вашингтон, округ Колумбия», – сказа он.
"Принятие резолюции Попечительским советом Фрезно является своевременным и значительным. В законодательных органах штатов Мэн, Род-Айленд и Массачусетс уже приняты такие резолюции», – подчеркнул исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки – Западного региона (ANCA-WR) Уильям Байрамян.