«Լիկուդ» կուսակցությունից Քնեսեթի պատգամավոր Ռեուեվեն Ռիվլինը, որը Իսրայելի խորհրդարանի նախկին խոսնկան է, կոչ է արել պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նրա կոչին սատարել են նաև այլ խորհրդարանականներ: Ելույթ ունենալով Քնեսեթում Հայոց ցեղասպանության 98-ամյակի տարելիցին նվիրված նիստում՝ Ռիվլինը նշեց, որ 1915թ. Ցեղասպանության ճանաչումը Իսրայելը չպետք է կախման մեջ դնի իր հարաբերություններից Թուրքիայի հետ: «Թուրքիան եղել և մնում է Իսրայելի դաշնակիցը և Իսրայելի քաղաքականությունը այստեղ պարզ է: Սակայն դա չի կարող արդարացնել մեկ այլ ժողովրդի ողբերգության ժխտումը Քնեսեթի կողմից»,-ասել է նա:
Ռիվլինը հավելել է. «Մենք բազմիցս ենք հայտարարություններ լսում, որոնք մերժում են ողբերգությունը, որ վերապրել է մեր ժողովուրդը: Ուստի ես գտնում եմ, որ անթույլատրելի է ժխտել մեկ այլ ժողովրդի ցեղասպանությունը»:
«Մերեց» կուսակցության նախագահ Զեհավա Գալյոնը հայտարարել է, որ հաշտեցման շուրջ Թուրքիայի ու Իսրայելի միջև սկսված բանակացությունները չեն կարող հարգելի պատճառ հանդիսանալ գրեթե 100-տարի վաղեմության Ցեղասպանության ժխտման համար:
«Ժամանակն է, որ Իսրայելը ճանաչի, որ հայ ժողովրդի հանդեպ ցեղասպանություն է իրագործվել: Թուրքիայի հետ հաշտեցումը կարևոր գործընթաց է, բայց չպետք է ազդի պատմական իրադարձությունների ճանաչման վրա»,-ասել է Գալյոնը:
Ինչպես նշում են վերլուծաբանները, Թուրքիայի հետ հաշտեցումից բացի, ինչպես նշում են վերլուծաբանները, Իսրայելի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը լրջորեն կարող է բարդացնել նրա հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, գրում է Կուրսոր-ինֆոն:

Депутат Кнессета от Ликуда Реувен Ривлин, бывший спикер израильского парламента, призвал официально признать Геноцид армянского народа, который проводила Османская империя в годы первой мировой войны. Его призыв поддержали и другие парламентарии.
Выступая на заседании Кнессета, посвященном 98-й годовщине геноцида армян, Ривлин отметил, что признание геноцида 1915 года Израиль не должен ставить в зависимость от своих нынешних отношений с Турцией:
"Турция была и остается союзником Израиля, и политика Израиля в отношении Турции предельно ясна. Но эти обстоятельства не могут оправдывать отрицание Кнессетом трагедии другого народа".
Ривлин добавил: "Мы не раз и не два слышали заявления, отрицающие трагедию, которую пережил наш народ. Именно поэтому я считаю недопустимым отрицать геноцид другого народа, имевший место в истории". Председатель партии МЕРЕЦ Зехава Гальон также заявила на этом заседании, что начавшиеся между Израилем и Турцией переговоры о нормализации отношений не могут являться уважительной причиной для отрицания геноцида, имевшего место почти сто лет назад.
"Пришло время Израилю признать, что по отношению к армянскому народу происходил геноцид, вслед за 27 странами мира, которые уже признали этот факт. Примирение с Турцией – это стратегически очень важный процесс, но он не должен влиять на наше признание определенных исторических событий", – заявила Гальон.
Помимо примирения с Турцией, как отмечают аналитики, признание Израилем Геноцида армян может серьезно испортить отношения еврейского государства с Азербайджаном. В воскресенье, 21 апреля, в Израиль с первым в истории официальным визитом прибыл министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедьяров, который был принят на высшем государственном уровне. Израиль считает отношения с Азербайджаном стратегическими, особенно на фоне совместных усилий по противостоянию иранской угрозе, пишет Курсор-инфо.