Այսօր Երեւանում Եվրոպայի Խորհրդի միջազգային դիտորդները ներկայացրել են Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրաքվեի արդյունքների վերաբերյալ իրենց զեկույցը: Զեկույցում ասվում է, որ Եվրոպայի Խորհրդի դիտորդները ափսոսանքով նշում են այն փաստը, որ իշխանությունները որոշում կայացրեցին կանխել այլ միջազգային դիտորդների մասնակցությունը: Հանրաքվեի թափանցիկության ապահովումը էլ ավելի տուժեց խորհրդարանական ընդդիմության իր ներկայացուցիչներին ընտրական հանձնաժողովներից հետ կանչելու վերաբերյալ ընդունած որոշման պատճառով: Ափսոսանք է առաջացնում նաեւ այն, որ ընտրատեղամասերում քաղաքական բազմակարծությունը չսատարվեց տեղական դիտորդների առավել մեծ մասնակցությամբ: Խորհրդարանական Վեհաժողովի եւ Տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի 16 ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակությունը նկատեց, որ ընդհանուր առմամբ հանրաքվեն արտահայտել է քվեարկողների ազատ կամքը: Սակայն, քվեարկության օրը մի քանի տեղամասերում դիտորդները վկա եղան լուրջ չարաշահումների, որոնք ստվեր են գցում պաշտոնապես հայտարարված քվեարկության մասնակիցների քանակի վստահելի լինելու վրա: Նոյեմբերի 25 եւ 26-ին պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ իշխանությունների, ընդդիմության ներկայացուցիչների, հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների եւ միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ: Դիտորդները տպավորություն ստացան, որ հանրաքվեին նախորդող քարոզարշավի ընթացքում ԶԼՄ-ների հավասար հասանելիությունը ապահովված չէր: Սա անհավասար պայմաններ ստեղծեց սահմանադրական փոփոխությունների ընդդիմացողների համար եւ խափանեց իրական ժողովրդավարական քննարկումների կազմակերպումը:
Քվեարկության օրը Եվրոպայի Խորհրդի դիտորդները այցելեցին մոտ 150 ընտրատեղամաս մայրաքաղաքներում եւ մարզերում: Ընդհանուր մթնոլորտը հանգիստ էր եւ հասարակական կարգը խանգարող միջադեպեր չեն նկատվել: Այցելած տեղամասերի մեծ մասում քվեարկությունը կազմակերպվել էր միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Սակայն, Երեւանում եւ մարզերում գտնվող տեղամասերի մեծամասնությունում իրավիճակը այլ էր:
Քվեարկության ցածր մասնակցությունը չհամապատասխանեց ընտրական հանձնաժողովների կողմից ներկայացված բարձր ցուցանիշներին: Նկատվել են ընտրացուցակներում ավելացված ստորագրությունների կեղծման եւ լցոնման հստակ դեպքեր: Ընտրական ընթացակարգը, որը պահանջում էր քվեաթերթիկի վրա քվեարկությունից հետո կնիք դնել, առաջացրեց բազմաթիվ իրավիճակներ, որոնց ընթացքում չհարգվեց քվեարկության գաղտնիության սկզբունքը: Զինվորականների քվեարկությունը բացահայտեց ազատ կամքի արտահայտման բացակայությունը, որը հանդիսանում է ժողովրդավարական մասնակցության հիմքը:
Եզրափակելով, պատվիրակությունը գտնում է, որ հանրաքվեի ընթացքում տեղ գտած չարաշահումները հակասում են հայ ժողովրդի նպատակներին եւ շահերին: Պատվիրակությունը ակնկալում է, որ ԿԸՀ-ն կհետաքննի բոլոր բողոքները եւ կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները կեղծիքների համար պատասխանատուներին պատժելու համար»: Հիշեցնենք, որ պատվիրակության համանախագահներն են Թոմաս Յիրսան (Չեխիա) եւ Շոն Օ’ Բրայանը (Իռլանդիա):

Сегодня в Ереване группа международных наблюдателей Совета Европы представили доклад по итогам референдума по конституционным изменениям в Армении. В докладе говорится: «Наблюдатели Совета Европы, следящие за референдумом по конституционным изменениям 27 ноября 2005 года с сожалением замечают тот факт, что власти приняли решение предотвратить участие наблюдателей от других международных организаций. Обеспечение прозрачности референдума еще более пострадало из-за решения парламентской оппозиции отозвать своих представителей из избирательных комиссий. Сожаление вызывает также тот факт, что политический плюрализм на избирательных участках не был поддержан большей частью местных наблюдателей.
Делегация, состоящая из 16 представителей Парламентской Ассамблеи Совета Европы и Конгресса Местных и Региональных Властей СЕ, отметила, что в общих чертах референдум выразил волю голосующих. Однако, в день голосования на некоторых избирательных участках наблюдатели стали свидетелями серьезных злоупотреблений, которые бросают тень на официальные данные о количестве проголосовавших. 25 и 26 ноября делегация встречалась с властями, представителями оппозиции, общественными организациями, СМИ и представителями международного сообщества. У наблюдателей сложилось впечатление, что равная доступность СМИ в ходе предшествующей референдуму агитации не была обеспечена. Это создало неравные условия для оппозиции и помешало организации демократических обсуждений.
В день голосования наблюдатели Совета Европы побывали примерно в 150 избирательных участках столицы и районах Армении. Общая обстановка была спокойной и не было зафиксировано нарушений общественного порядка. В большинстве избирательных участков, которые посетили наблюдатели, голосование было организовано в соответствии с международными стандартами. Однако в Ереване и в большинстве избирательных участков районов ситуация была иная. Пассивное участие в голосовании не соответствовало тем высоким показателям, которые представила Центральная Избирательная Комиссия. Были замечены также случаи подделки подписей и вбрасывания бюллетеней.
Процедура выборов, которая требует ставить печать на бюллетень после голосования, создала такие многочисленные ситуации, в ходе которых был проигнорирован принцип тайного голосования. Голосование военных выявило отсутствие проявления свободной воли, что является основой демократического участия.
Подводя итоги, делегация находит, что нарушения, имевшие место в ходе референдума, не исходят из целей и интересов армянского народа. Делегация надеется, что Центральная Избирательная Комиссия основательно изучит все жалобы, и будут приняты все необходимые меры для наказания виновных в подделках». Напомним, что сопредседателями делегации являются Томас Ирсан (Чехия, ПАСЕ) и Шон О’Брайан (Ирландия).