24 Ապրիլ 2013 - 07:26 AMT
Ապրիլի 23-ին պատմության մեջ առաջին անգամ Դիարբեքիրում նշել են Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության տարելիցը: Հիշատակի երեկոն անցկացվել է քաղաքի մունիցիպալ թատրոնում: Ելույթ են ունեցել Դիարբեքիրի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչները, Իրավաբանների ասոցիացիայի ղեկավար Թահիր Էլջին ու պատմաբան, Լոնդոնում Կոմիտասի անվան ինստիտուտի տնօրեն Արա Սաֆարյանը: Թահիր Էլջինհավաքվածներինհիշեցրել է, որ 1915թ. ապրիլի 24-ին Ստամբուլում ոչնչացվեց հայկական մտավորականության «գույնը»:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանությունում քրդերի մասնակցության մասին, Էլջին նշել է, որ այսօր Դիարբեքիրում քրդերի ցեղասպանություն է: Նա կոչ է արել իր առաջնորդներին որպես պետական գաղափարախոսություն աջակցել հայերին Ցեղասպանության դեմ պայքարում:
«Այսօր մենք առաջին անգամ հիշատակում են Հայոց ցեղասպանության զոհերին: Այս օրը մեզ համար շատ կարևոր է: Մենք գլուխ ենք խոնարհում մեր հայ եղբայրների առջև ու դատապաչտում ենք Ցեղասպանությունը», – նշել է քուրդ գործիչը:
Արա Սաֆարյանն իր հերթին նախ նշել է, որ ժամանել է Դիարբեքիր Օսմանյան թագավորության նահանգներում Ցեղասպանության դեպքերի ուսումնասիրման համար: Միջոցառումից հետո ներկաներն ուղևորվել են Տիգրիս գետի մոտ ու պսակներ գցել ջուրը՝ ի հիշատակ սպանված հայերի, գրում է The Armenian Weekly.

24 Апрель 2013 - 07:05 AMT
23 апреля впервые в истории в Диарбакыре была отмечена годовщина Геноцида армян в Османской империи. Мероприятие прошло в муниципальном театре города. На нем выступили представители мэрии Диарбакыра, глава Ассоциации адвокатов Тахир Элджи и историк, директор института Комитаса в Лондоне Ара Сарафян. Тахир Элджи напомнил собравшимся о том, что 24 апреля 1915 года в Стамбуле был уничтожен цвет армянской и интеллигенции.
Говоря об участии курдов в Геноциде армян, Элджи отметил, что сегодня в Диарбакыре идет геноцид курдов. Он призвал своих лидеров поддержать армян в борьбе против геноцида, как государственной идеологии.
«Сегодня мы впервые отмечаем День памяти жертв Геноцида армян. Это очень важный день для нас. Мы склоняем голову перед нашими армянскими братьями и осуждаем геноцид», – подчеркнул курдский деятель.
В свою очередь, Ара Сарафян отметил, что приехал в Диарбакыр для изучения случаев Геноцида в провинциях Османской империи. После мероприятия, собравшиеся направились к реке Тигр и бросили в воду венки в память об убитых армянах, пишет The Armenian Weekly.