Խորհրդարանական Վեհաժողովի եւ Տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի դիտորդները, միջազգային պատվիրակության անդամների սահմանափակ քանակի պատճառով, չեն հասցրել լինել բոլոր մարզային ընտրատեղամասերում: Ինչպես այսօր Երեւանում հայտարարել են իրենք դիտորդները, ընտրատեղամասերի մեծ մասում, որոնք նրանք հասցրել են այցելել, քվեարկությունը համապատասխանել է միջազգային չափանիշներին, սակայն նրանք ափսոսանք են հայտնել, որ որոշ ընտրատեղամասերում գրանցվել են խախտումներ, հատկապես` Երեւանում, Արմավիրի, Արագածոտնի եւ Տավուշի մարզերում: Բացի այդ, պատվիրակության ներկայացուցիչները երկակի չափանիշների դրսեւորում համարեցին հանրաքվեի հարցում հայկական ընդդիմության որդեգրած դիրքրոշումը: Դիտորդները պարզաբանել են, որ որոշ տեղամասերում ընդդիմության ներկայացուցիչներ կային, որոշ տեղերում ` ոչ, ընդ որում, որ ընդդիմության առաջնորդները կոչ էին արել բոյկոտել հանրաքվեն: Դիտորդներից մեկի խոսքերով, ինքն եղել է 15 ընտրատեղամասերում, որոնցից 14-ում «ընտրական գործընթացը կարող է հպարտության զգացում առաջացնել», սակայն, մի տեղամասում գրանցվել են խախտումներ:
«Այդ խախտումներն, իհարկե, բավարար չեն քվեարկության արդյունքները անվավեր ճանաչելու համար, սակայն ես հուսով եմ, որ Հայաստանի ԿԸՀ-ն կքննի կատարվածը եւ կպատժի մեղավորներին»,-հայտարարել է Եվրոպայի Խորհրդի դիտորդների պատվիրակության ներկայացուցիչը: Միջազգային դիտորդները հաղորդել են նաեւ, որ «Հայաստան չեն ժամանել սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքները ճանաչել կամ չճանաչելու համար, քանի որ դա Հայաստանի ԿԸՀ գործն է»: Նրանց խոսքերով, հարկ է ընդունել այն փաստը, որ մի շարք դեպքերում եղել են խախտումներ: Սակայն որոշ մարդկանց կողմից կատարված խախտումների պատճառով չի կարող անվավեր ճանաչվել ողջ գործընթացը: Պատվիրակության անդամները հաղորդել են, որ կնախապատրաստեն երկու զեկույց` Խորհրդարանական վեհաժողովի եւ Տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի զեկույցները, որտեղ հստակ կնշեն այն խնդիրները, որոնք առկա են եղել իրենց առաքելության ընթացքում:

28 Ноябрь 2005 - 13:09 AMT
Из-за ограниченного числа членов международной делегации, наблюдатели Парламентской Ассамблеи Совета Европы и Конгресса Местных и Региональных Властей СЕ не успели побывать на всех окружных избирательных участках. Как заявили сегодня в Ереване сами наблюдатели, в большинстве избирательных участков, которые они успели посетить, голосование прошло в соответствии с международными стандартами, однако, они выразили сожаление, что на некоторых избирательных участках были зафиксированы нарушения, особенно, в Ереване, Армавирской, Арагоцотнской и Тавушской областях. Кроме того, представители делегации назвали проявлением двойных стандартов позицию, которую заняла армянская оппозиция по отношению к референдуму. Наблюдатели пояснили, что на некоторых избирательных участках наблюдатели от оппозиции присутствовали, на других – нет, при том, что лидеры оппозиционных партий призывали бойкотировать референдум. По словам одного из представителей международных наблюдателей, он побывал на 15 избирательных участках, в 14 из них которых “избирательный процесс даже может вызвать чувство гордости”, однако, на одном избирательном участке были зафиксированы нарушения.
«Этих нарушений, конечно же, не хватит, чтобы признать итоги голосования недействительными, однако я надеюсь, что ЦИК Армении разберется в случившемся и накажет виновных»,- заявил представитель делегации наблюдателей Совета Европы. Международные наблюдатели также сообщили, что «приехали в Армению не для того, чтобы признавать или не признавать итоги конституционного референдума действительным, так как это дело ЦИК Армении». По их словам, надо принять тот факт, что в ряде случаев имели место нарушения. Но нарушения, совершенные несколькими людьми, не могут признать недействительным весь процесс. Представители делегации сообщили, что подготовят два доклада: Парламентской Ассамблеи и Конгресса Местных и Региональных Властей Совета Европы, и в них четко отметят те проблемы, которые были замечены в ходе их миссии.