Շուրջ 20 հակառասիստական օտարերկրյա կազմակերպություններ աշխարհի 15 երկրներից հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ միասին առաջին անգամ կհարգեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը Ստամբուլում: Ինչպես գրում է թուրքական Today`s zaman-ը, պատվիրակության կազմում են Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Ֆրանսիայի, Նիդերլանդների, Չեխիայի, Իտալիայի, Խորվաթիայի, Բոսնիայի ու Հերցոգովինայի ներկայացուցիչները:
Եվրոպական հակառասիստական շարժման (EGAM ) գլխավոր քարտուղար Բենջամեն Աբթանը նշել է, որ սա պատմական իրադարձություն է, երբ պատվիրակությունը ապրիլի 24-ը նշում է հենց Ստամբուլում: «Դեռ 10 տարի առաջ այդ մասին նույնիսկ մտածելը ավելորդ կլիներ»,-ասել է նա:
Պատվիրակության անդամները կայցելեն Սուլթանահմեդի թանգարան, որը 1915թ. ծառայել է որպես բանտ հայերի համար: Նախատեսվում է նաև այցելություն թուրքական բանակի հայազգի զինծառայող Սևակ Բալիքչիի շիրիմին, որը սպանվեց 2011թ. ապրիլի 24-ին:

24 Апрель 2013 - 10:12 AMT
Порядка 20 антирасистских зарубежных организаций впервые почтут память жертв Геноцида армян в Стамбуле
Делегация из примерно 20-и антирасистских зарубежных организаций из 15 стран совместно с представителями армянской диаспоры впервые примут участие в церемонии поминания жертв Геноцида армян 1915 года в Османской империи. Как сообщает турецкое издание Today`s zaman, в состав делегации входят представители Болгарии, Румынии, Франции, Нидерландов, Чехии, Италии, Хорватии, Боснии и Герцеговины.
В связи с этим генеральный секретарь Европейского антирасистского движения (EGAM ) Бенжамен Абтан подчеркнул, что это историческое событие, когда делегация отмечает 24-апреля непосредственно в Стамбуле. «Еще 10 лет назад об этом невозможно было и думать»,- сказал он.
Члены делегации посетят Музей Султанахмета, который служил в 1915 тюрьмой для армян. Также планируется посещение могилы турецкого военнослужащего армянского происхождения Севака Балкчи, убитого 24 апреля 2011 года.