Բեյրութում տեղի է ունեցել լիբանանահայերի բազմահազարանոց ցույցը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 98-ամյա տարելիցին: Ցույցի մասնակիցները կոչ են արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, որի արդյունքում 1,5 միլիոն հայ նահատակվեց, իսկ 500 հազարը սփռվեց աշխահով մեկ: «Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը և վերադարձնի մեր հողերը: Դա մեր իրավունքն է, մեր երկիրն է, մեր ժառանգությունն է»,-հայտարարել է ցույցի մասնակից Փոլ Ալեբյանը, գրում է Բեյրութում լուսյ տեսնող The Daily Star-ը:
Լիբանանի հայ համայնքը հասնում է մոտ 200 հազարի: Նրանց մեծ մասը Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներ են: Լիբանանի նախարարներից 5-ը ազգությամբ հայ են, հայեր կան նաև խորհրդարանում:

В Бейруте состоялась многотысячная демонстрация ливанских армян, приуроченная к 98-летию годовщины Геноцида армян в Османской империи. Участники демонстрации призвали Турцию признать Геноцид армян, в ходе которого было убито полтора миллиона армян, а 500 тысяч были рассеяны по всему свету. «Турция должна признать Геноцид армян и вернуть наши земли. Это наше право, наша страна, наше наследие», – заявил один из участников акции Пол Алебян, пишет бейрутская газета The Daily Star.
В Ливане живет примерно 200 тысяч армян, нашедших убежище от смерти в 1915 году. В кабинете министров Ливана 5 армян, также есть армяне и в парламенте страны.