Թուրքական «Փենջերե» հրատարակչատունը լույս է ընծայել «Կապույտ գրքի» թուրքերեն թարգմանված տարբերակի առաջին հատորը` բաղկացած 550 էջից: Կապույտ գիրքը», որի խորագիրն է «Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը 1915-1916 թթ.», Հայոց ցեղասպանության մասին վկայող կարեւորագույն գրավոր աղբյուրներից մեկն է, որի հեղինակներն են լորդ Բրայսը եւ Առնոլդ Թոյնբին: Ինչպես հաղորդում է Ստամբուլի «Մարմարա» օրաթերթը, գրքի թուրքերեն թարգմանության առաջին հատորում տեղ է գտել թուրք առաջադեմ գիտնական Թաներ Աքչամի հոդվածներից մեկը, որում նա «գայթակղություն» է համարում «Կապույտ գրքում» փոփոխություններ կատարելու պահանջով Թուրքիայի խորհրդարանի դիմումը բրիտանական խորհրդարանին, ինչի պատասխանատուն է համարում թուրք պատգամավոր Շյուքրյու Էլեքդաղին եւ ամերիկացի պատմաբան Ջասթին ՄակՔարթիին:
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիան Թուրքիայում իր դեսպան Փիտեր Վեսթմաքքոթի միջոցով մերժել է «Կապույտ գիրքը» վերանայելու Թուրքիայի խորհրդարանի հարցապնդումը: «Կապույտ գիրքը» 1916 թվականի խորհրդարանական հաշվետվություն է` ձեւակերպված որպես «Հայերի հանդեպ վերաբերմունքը Օսմանյան Թուրքիայում 1915-1916թթ», որը փաստացիորեն հաստատում է Հայոց ցեղասպանության սիստեմատիկ, քաղաքականապես պատճառաբանված եւ մտածված բնույթը: Իր նամակում բրիտանացի դիվանագետը պաշտոնապես պարզաբանել է, որ «Կապույտ գրքի» նախագծի նախաձեռնողը եղել է ոչ թե Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը, այլ խորհրդարանը: Նա ընդգծել է, որ թուրք խորհրդարանականների պնդումներին հակառակ փաստաթղթում ներկայացված առանձին անձանց զեկույցներից ոչ մեկը չի հերքվել: Բացի այդ, հեղինակների` Լորդ Բրայսի եւ հայտնի պատմաբան Առնոլդ Թոյնբիի ազնվությունը չի կարող կասկածի տեղիք տալ: Եվրոպայի հայկական միությունը գտնում է, որ Մեծ Բրիտանիայի բարձրաստիճան ներկայացուցչի այս ուղերձը հաստատում է, որ երկրի կառավարությունը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը որպես անհերքելի եւ փաստացիորեն հաստաված փաստ:

Турецкое издательство “Пенджере” издало первый том “Синей книги” на турецком языке, состоящий из 550 страниц. “Синяя книга”, официально называющаяся “Отношение к армянам в Османской Империи в 1915-1916 годах”, является одним из важнейших письменных свидетельств о геноциде армян, автором которого являются лорд Брайс и Арнольд Тойнби. Согласно турецкой газете “Мармара”, в турецкое издание первого тома “Синей книги” включена одна из статей турецкого ученого Танера Акчама, где он называет “искушением” направленное парламенту Великобритании заявление турецкого парламента с требованием внести изменения в “Синюю книгу”. По мнение историка, ответственность за это лежит на турецком депутате Шукрю Элекдаге и американском историке Джастине МакКарти.
Напомним, что Великобритания посредством Посла в Турции Питера Вестмаккота ответила отказом на запрос парламента Турции пересмотреть “Синюю книгу” – парламентский отчет от 1916 года, документально подтверждающий систематический, политически мотивированный и продуманный характер геноцида армян. В своем письме британский дипломат официально пояснил, что проект Синей книги был инициирован парламентом, но не правительством Великобритании. Он подчеркнул, что, в противовес инсинуациям турецких парламентариев, не один из представленных в документе отчетов отдельных лиц не был опровергнут. Помимо этого, честность авторов – Лорда Брайса и известного историка Арнольда Тойнби не может быть поставлена под сомнение. Армянская Федерация Европы считает, что данное послание высокопоставленного представителя Великобритании является подтверждением того, что правительство страны признает геноцид армян как бесспорный и документально подтвержденный факт.