ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Շոն Մաքքորմակը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է պաշտոնական զեկույց ներկայացնել արտատարածքային բանտերի վերաբերյալ: Ըստ Մաքքորմակի, ԱՄՆ-ն կպատասխանի միայն ԵՄ պաշտոնական հարցմանը, բայց ոչ թեթերի հրապարակումներին: Հիշեցնենք, որ սկանդալի առիթ հանդիսացավ «The Washington Post» թերթի այն հայտարարությունը, թե ԱՄՆ-ն գաղտնի բանտերի ցանց ունի Արեւելյան Եվրոպայում:
Հիշեցնենք նաեւ, որ նախօրեին Բաքվի «Էխո» թերթը տեղեկատվություն էր տարածել այն մասին, որ ԿՀՎ տարբեր խնդիրներ կատարող գաղտնի ամերիկյան ինքնաթիռը հերթական անգամ վայրէջք է կատարել Բաքվում մի քանի օր առաջ` նոյեմբերի 15-ին: Պարզվեց, որ ԿՀՎ կեղծ Path Corporation ավիաընկերությանը պատկանող DeHavilland Dash 8-315B ինքնաթիռը նոյեմբերի 15-ին վայրէջք է կատարել Ամստերդամից Բաքու թռչելիս: Ըստ Յըլդիրիմի, ինքնաթիռը «տեխնիկական վայրէջք» է կատարել Ստամբուլի Սաբիհա Գյոքչեն օդանավակայանում:
Ինչպես բազմիցս նշվել է, ինքնաթիռը «սպասարկում է ԿՀՎ գաղտնի բանտերը` ահաբեկչության մեջ կասկածվող անձանց տեղափոխելով մեկ երկրից մյուսը: Այն մասին, որ այդ ինքնաթիռը բազմիցս անգամ վայրէջք է կատարել Բաքվում, ամերիկյան ԶԼՄ-ները հաղորդել են դեռեւս 1,5-2 տարի առաջ: Իսկ վերջերս Եվրոպայի խորհուրդը սկսել է հետաքննել իրավիճակը: Օրինակ, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գծով հանձնակատար իսպանացի Ալվարո Խիլ Ռոբլեսը անհրաժեշտ է համարում Եվրոպայում ԿՀՎ գաղտնի գործունեության, ինչպես նաեւ ԿՀՎ կողմից եվրոպական մայրցամաքում գաղտնի բանտերի եւ «թռչող բանտերը» կալանավորների տեղափոխման համար օգտագործելու մասին տեղեկատվության հետաքննությունը Եվրախորհրդի կողմից:
Իրենց տարածքում ամերիկյան«գաղտնի բանտեր» ունեցող երկրների թվում նշում են Ռումինիան, Լեհաստանը եւ Ադրբեջանը: «Արբանյակներից կատարված լուսանկարների վերլուծությունը թույլ կտա ապացուցել կամ հերքել նման բանտերի առկայությունը»,-հայտարարել է Եվրոպայի Խորհրդի իրավաբանական կոմիտեի ղեկավար Դիկ Մարտին, որը զեկույց է պատրաստում ԵԽ համար: Շվեյցարացի քաղաքական գործիչն արդեն հարցում է արել եվրոպական դիսպետչերներին ինքնաթիռների թռիչքների վերաբերյալ, որոնցով, ինչպես ասում են, ԿՀՎ աշխատակիցները տարիներ շարունակ կալանավորներ են տեղափոխել այդ բանտեր: Մինչ այժմ ԱՄՆ-ն հրաժարվում էր հաստատել կամ հերքել այդ հաղորդագրությունները: Հնարավոր բազաներից մեկը համարվում է Ֆրանկֆուրտը: ԳԴՀ արդարադատության նախարար Բրիգիտտե Ցիպերսը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է սպասել` հուսալով, որ ամերիկացիները լույս կսփռեն իրավիճակի վրա: Ինչպես գրում են արեւմտյան աղբյուրները, կասկածները, թե Ադրբեջանում գոյություն ունեն ԿՀՎ բանտեր, արդարացան թուրք նախարար Բինալի Յըլդիրիմի արտահայտություններից հետո: Այժմ Եվրոպայի Խորհուրդը մատդիր է «գտնել ԿՀՎ գաղտնի բանտերի հետքերը Ադրբեջանում»,-նշում է Axiglobe-ը:

Официальный представитель госдепартамента США Шон Маккормик заявил, что страна готова предоставить официальные отчеты по внетерриториальным тюрьмам. По словам Маккормика, США дадут ответ только на официальный запрос ЕС, но не на газетные публикации. Напомним, что скандал разгорелся после заявления газеты “The Washington Post” о том, что США располагают сетью тайных тюрем в Восточной Европе.
Напомним также, что накануне бакинская газета “Эхо” распространила информацию о том, что секретный американский самолет, выполняющий различные задания ЦРУ, в очередной раз приземлился в Баку буквально несколько дней назад – 15 ноября. Выяснилось, что самолет DeHavilland Dash 8-315B, принадлежащий подставной компании ЦРУ Path Corporation, 15 ноября совершил посадку в Стамбуле по пути следования в Амстердам из Баку. По словам министра транспорта Турции Бинали Йылдрыма, лайнер совершил “техническую посадку” в стамбульском аэропорту Сабиха Гекчен. Как уже не раз сообщалось, самолет “обслуживает” секретные тюрьмы ЦРУ, перебрасывая подозреваемых в терроризме из одной страны в другую. О том, что лайнер неоднократно делал посадки в Баку, американские СМИ сообщали еще 1,5-2 года назад. Недавно же Совет Европы начал расследование ситуации. К примеру, комиссар Совета Европы по правам человека испанец Альваро Хиль Роблес считает необходимым расследование Евросоветом тайной деятельности ЦРУ в Европе, а также проверку информации о создании американским разведуправлением секретных тюрем на европейском континенте и использовании “летающих тюрем” для перевозки заключенных.
Среди стран, в которых есть американские “секретные тюрьмы”, называются Румыния, Польша и Азербайджан. “Анализ снимков, сделанных со спутников, позволит доказать или опровергнуть наличие подобных тюрем”, – заявил глава юридического комитета Совета Eвропы Дик Марти, который готовит доклад для СЕ. Швейцарский политик уже запросил европейских диспетчеров о полетах самолетов, на которых, как утверждалось, сотрудники ЦРУ в течение ряда лет доставляли задержанных в эти тюрьмы. До сих пор США отказывались подтверждать или же опровергать эти сообщения. Одной из возможных перевалочных баз называют Франкфурт. Министр юстиции ФРГ Бригитте Ципрес заявила о том, что необходимо подождать в надежде на то, что американцы прольют свет на ситуацию.
Как пишут западные издания, подозрения о том, что в Азербайджане существуют тюрьмы ЦРУ, оправдались после высказываний турецкого министра Бинали Йылдрыма. Теперь Совет Европы намерен “найти следы темниц ЦРУ в Азербайджане”, – отмечает Axisglobe.