Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրները պետք է միավորեն ջանքերը ժամանակակից սպառնալիքների դեմ պայքարում: Այդ մասին Վլադիմիր Պուիտնը հայտարարել է ՀԱՊԿ երկրների պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ: Ըստ նախագահի, հատուկ ուշադրություն է պետք հատկացնել անվտանգության ապահովման հարցերին: «Թմրանյութերի թրաֆիկը, ահաբեկչության սպառնալիքը, կազմակերպված հանցավորությունը այն իրողություններն են, որոնց հետ մենք, ցավոք, ստիպված ենք բախվել եւ որոնց դեմ պարտավոր ենք պայքարել»,-ընդգծել է Ռուսաստանի նախագահը: Նա հիշեցրել է այն թեզը, որ այդ սպառնալիքների եւ մարտահրավերների դեմ կարելի է պայքարել միայն միավորելով ջանքերը: Պուտինի խոսքերով, ՀԱՊԿ-ին անդամակցող երկրներում «փաստացի ձեւավորվել է միացյալ էներգահամակարգ, միասնական տրանսպորտային համակարգ»:
«Այդ ամենը հատկապես բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում քրեական տարրերի համար, բայց եւ հնարավորություն է տալիս մեզ հակազդել այդ մարտահրավերներին»,-ասել է նախագահը: «ժամանակակից սպառնալիքների դեմ արդյունավետ պայքար կարելի է մղել միայն միավորելով ջանքերը,-հայտարարել է ռուսական պետության ղեկավարը:-Դա իրոք այդպես է, հատկապես մեր երկրների համար, որոնց միջեւ փաստորեն սահմաններ չկան եւ ազատ տեղաշարժվում են ոչ միայն ապրանքներն ու կապիտալը, այլ նաեւ մարդիկ»: Մասնավորապես, Ռուսաստանի նախագահը առաջարկեց կենտրոնանալ պաշտպանական համալիրի եւ ՀՕՊ-ի համակարգի խնդիրների վրա: Պուտինի խոսքերով, ՀԱՊԿ երկրների համագործակցությունը դուրս է գալիս նոր մակարդակի: Ողջունելով Կրեմլում խորհրդակցության մասնակիցներին` նա նշել է, որ «նման ձեւաչափով մենք հավաքվում ենք առաջին անգամ»: «Սա լավ նշան է, որ վկայում է, թե ՀԱՊԿ երկրների համակարգումը ավելանում է, նոր որակ է ձեռք բերում»,-գտնում է Ռուսաստանի նախագահը:
Իր հերթին Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ն պատրաստ է խաղաղապահ գործողություններ անցկացնել այս կազմակերպության անդամ հանդիսացող երկրներում այս կամ այն երկրի կոնկրետ հարցման համապատասխան: «Իհարկե, ոչ թե հիպոթեթիկ, այլ կոնկրետ պայմաններում, երբ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից մեկը մեր կանոնադրական փաստաթղթերի համաձայն կառաջարկի այս կամ այն խաղաղապահ գործողությունն անցկացնել»,-հայտարարել է Լավրովը:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամներ են` Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղրղզստանը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը եւ Հայաստանը: Ներկայումս Ռուսաստանը նախագահում է ՀԱՊԿ-ում: Կազմակերպությունը նախատեսում է ոչ միայն ռազմական, այլ նաեւ քաղաքական համագործակցություն` ինտեգրման մակարդակի բարձրացում, գործունեության ոլորտի ընդլայնում, հաղորդում են ռուսական ԶԼՄ-ները:

30 Ноябрь 2005 - 12:37 AMT
Страны-члены Организации Договора о коллективной безопасности должны объединить усилия в борьбе с современными угрозами. Об этом заявил президент России Владимир Путин на встрече с главами оборонных и внешнеполитических ведомств государств-участников ОДКБ. По словам президента, особое внимание необходимо уделить вопросам обеспечения безопасности. “Наркотрафик, террористическая угроза, организованная преступность – все это те реалии, с которыми мы вынуждены, к сожалению, сталкиваться, обязаны бороться”, – подчеркнул президент России. Он напомнил тезис о том, что эффективно бороться с этими угрозами и вызовами можно только, объединив усилия. По словам Путина, у стран, входящих в ОДКБ, также “фактически сложилась единая энергосистема, единая транспортная система”. “Все это создает особенно благоприятные условия и для криминальных элементов, но и дает нам возможность противодействовать этим угрозам”, – сказал президент.
“Эффективно бороться с современными угрозами можно только объединяя усилия, – заявил глава российского государства. – Это действительно так, особенно для наших государств, между которыми фактически нет границ и свободно перемещаются не только товары и капиталы, но и люди”. В частности, президент России предложил сосредоточиться на проблеме оборонного комплекса и системы ПВО. По словам Путина, взаимодействие стран ОДКБ выходит на новый уровень. Приветствуя в Кремле участников совещания, он отметил, что “в таком формате мы собираем впервые”. “Это хороший признак того, что координация стран ОДКБ увеличивается, приобретает новые качества”, – считает глава российского государства.
В свою очередь глава МИД России Сергей Лавров заявил, что ОДКБ готова проводить миротворческие операции в странах – участницах этой организации по конкретному запросу какой-либо страны. “Разумеется, не в гипотетических, а в конкретных условиях, когда кто-то из стран – членов ОДКБ в соответствии с нашими уставными документами предложит проведение той или иной миротворческой операции”, – заявил Лаврова.
В Организацию Договора о коллективной безопасности входят Россия, Белоруссия, Киргизия, Казахстан, Таджикистан и Армения. Россия в настоящее время председательствует в ОДКБ. Организация предусматривает не только военное, но и политическое сотрудничество стран-участниц: повышение уровня интеграции, расширение сферы деятельности, сообщают российские СМИ.