Առաջիկայում Ադրբեջանը կարող է լուրջ խնդիրներ ունենալ միջազգային ասպարեզում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ: Ադրբեջանական Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության (ՂԱԿ) նախագահ Ակիֆ Նաղին հայտարարել է, որ դրա պատճառը Հայաստանի ակտիվացումն է եւ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարի գործարկումը: Նրա խոսքերով, վերջերս միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները խոսում են 2006 թվականին ղարաբաղյան հակամարտությունը ցանկացած գնով կարգավորելու անհրաժեշտության մասին: Նրանք չեն բացառում ճնշում գործադրելու հնարավորությունը հակամարտող կողմերի հանդեպ.«Հաջորդ տարի շահագործման կհանձնվի Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարը: Միջազգային կազմակերպությունները եւ խոշոր պետությունները շահագրգիռ են նավթատարի լիակատար անվտանգության հարցում: Դրա համար նրանք կարեւորում են ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը, քանի որ հիանալի հասկանում են, թե ինչ վտանգ է իրենից ներկայացնում այս հակամարտությունը նավթատարի համար: Մի խոսքով, նրանք շահագրգիռ են լուծելու այս խնդիրը մոտ ապագայում: Բանը նրանում է, որ իրենց համար կարեւոր չէ արդար լուծում կստանա խնդիրը, թե ոչ: Կարեւորը, այն կարգավորելն է մեկընդմիշտ: Իսկ դա նշանակում է, որ իրականում, միջազգային կազմակերպությունները եւ խոշոր պետությունները զիջումներ են ակնկալում ոչ թե Հայաստանից, այլ Ադրբեջանից: Մենք չենք կարող հաշտվել դրա հետ: Այդ պատճառով էլ մենք որոշել ենք բողոքի գորոծղություններ ձեռնարկել»:
Ա.Նաղին նշել է, որ իրենք մտադիր են բողոքները արտահայտել պիկետների ձեւով: Նրա խոսքերով, պիկետներ կանցկացվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ-երկրների դեսպանատների առջեւ: Բացի այդ, ակցիաներ կանցկացվեն միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում նաեւ ԵԱՀԿ ներկայացուցչությունների առջեւ: ՂԱԿ-ի նախագահը հայտարարել է, որ նախատեսված ակցիաները կանցկացվեն այս շաբաթվա ընթացքում: Նրանք կաշխատեն արտահայտել Ադրբեջանի հանրության դիրքորոշումը.«Այդ հակամարտությունը շարունակվում է արդեն 10 տարի, սակայն մինչ այժմ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ որեւէ միջոցներ չեն ձեռնարկվել: Իսկ ժամանակը Ադրբեջանի օգտին չի գործում: Արդեն միջոցներ են ձեռնարկվում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Հայաստանին միացնելու ուղղությամբ: ԱՄՆ եւ Ֆրանսիան սերտ հարաբերություններ են հաստատել Ստեփանակերտի հետ: Այդ գործընթացը մեծ վտանգ է ներկայացնում Ադրբեջանի համար: Այդ պատճառով էլ, մենք համարում ենք, որ բողոքի ակցիաների անցկացման ժամանակը եկել է»:
ՂԱԿ-ի նախագահի խոսքերով, պաշտոնական հանդիպումների անցկացումը Ադրբեջանի եւ Հայաստանի պաշտոնատար անձանց հետ առաջիկա ամիսներին իրական է: Նույնիսկ հնարավոր է, որ հաջորդ տարվա սկզբին կողմերին ներկայացվեն Մինսկի խմբի համանախագահների նոր առաջարկները: Ըստ Ա.Նաղիի, այժմ դժվար է ասել, թե դրանք ինչ առաջարկներ են: Սակայն, «կարելի է նախապես կանխատեսել, որ նոր առաջարկները չեն բխում Ադրբեջանի շահերից»:
Ա.Նաղին ասել է, որ նախատեսվող ակցիաների ժամանակ պահանջներ կհնչեն Հայաստանը «ագրեսոր երկիր» ճանաչելու վերաբերյալ: Նրա կարծիքով, ՂԱԿ-ը չի բավարարվի բողոքի ցույցեր կազմակերպելով: Նրանք կփորձեն այդ հարցը քննարկման դնել հանրության շրջանում եւ մամուլում. «Ղարաբաղի ճակատագիրը չի կարելի վստահել միջազգային կազմակերպություններին եւ արեւմտյան երկրներին: Մենք պետք է հասկանանք, որ հողերի ազատագրումը կախված է ադրբեջանական ժողովրդի կամքից եւ ցանկությունից»:

В ближайшее время Азербайджан может столкнуться с серьезными проблемами в международном мире в связи с нагорно-карабахским конфликтом. Председатель азербайджанской Организации освобождения Карабаха (ООК) Акиф Наги заявил, что причиной этого является активизация Армении и начало эксплуатации нефтепровода “Баку-Тбилиси-Джейхан”. По его словам, в последнее время представители международных организаций говорят о необходимости урегулирования нагорно-карабахского конфликта в 2006 году любым путем. Они не исключают возможности оказания давления на конфликтующие стороны: “В следующем году нефтепровод “Баку-Тбилиси-Джейхан” будет сдан в эксплуатацию. Международные организации и крупные государства заинтересованы в полной безопасности нефтепровода. Для этого они считают важным разрешение карабахского конфликта, так как они прекрасно понимают, какую опасность данный конфликт представляет для нефтепровода. Одним словом, они заинтересованы в разрешении данной проблемы в ближайшее время. Дело в том, что для них не важно, будет ли проблема разрешена справедливым путем или нет. Главное, урегулировать конфликт раз и навсегда. А это означает, что в действительности, международные организации и крупные государства ждут уступок не от Армении, а от Азербайджана. Мы не можем смириться с этим. Поэтому мы решили приступить к проведению акций протеста”.
А.Наги отметил, что они намерены проводить акции в форме пикета. По его словам, пикеты будут проводиться перед посольствами стран- сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Кроме этого, акции будут проходить перед представительствами международных организаций, в том числе ОБСЕ. Председатель ООК заявил, что запланированные акции будут проведены в течении этой недели. Они постараются отразить позицию общественности Азербайджана: “Данный конфликт длится более 10 лет, однако до сих пор в направлении разрешения проблемы не были предприняты какие-либо мероприятия. А время работает не в пользу Азербайджана. Уже предпринимаются меры в направлении присоединения Нагорно-карабахской Республики к Армении. США и Франция поддерживают близкие отношения со Степанакертом. Этот процесс представляет большую опасность для Азербайджана. Поэтому мы считаем, что время проведения акций протеста настало”.
По словам председателя ООК, проведение официальных встреч между должностными лицами Азербайджана и Армении в ближайшее месяцы является реальным. Даже может быть, что новые предложения сопредседателей Минской группы будут представлены сторонам в начале следующего года. По мнению А.Наги, сейчас трудно сказать, в чем заключаются эти предложения. Однако, “можно заранее спрогнозировать, что новые предложения не служат интересам Азербайджана”.
А.Наги сказал, что на запланированных акциях будут озвучены требования признать Армению “страной-агрессором”. По его мнению, ООК не остановится на проведении акций протеста. Они попытаются вынести данный вопрос на обсуждение в обществе и в печати: “Судьбу Карабаха нельзя доверять международным организациям и западным странам. Мы должны понимать, что освобождение земель зависит от воли и желания азербайджанского народа”.