1 Դեկտեմբեր 2005 - 11:44 AMT
Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ՄՃԽ) Հարավային Կովկասի հարցերով ղեկավար Սաբինա Ֆրեյզերը հայտարարել է, թե Հայաստանի սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն անցել է լուրջ օրինախախտումներով` «կասկածելի անվանելով ընտրողների 65 տոկոս մասնակցությունը»: «Մեր դիտորդների աչքի առջեւ Երեւանի երեք ընտրատեղամասերում 45 րոպեի ընթացքում քվեարկել է ոչ ավելի, քան 10 ընտրող: Հայաստանը պետք է շտապ կարգով բարեփոխի իր ընտրակարգը: Առաջիկայում 2007 թվականի խորհրդարանական եւ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններն են»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան համակարտության կարգավորման վրա Ադրբեջանի խորհրդարանական ընտրությունների եւ Հայաստանում սահմանադրական հանրաքվեի ազդեցությանը` Ֆրեյզերը նշել է, որ երկու երկրներում էլ բնակչությունը հիմնականում անտարբեր է քաղաքական գործընթացների նկատմամբ, ինչը, ըստ նրա, նշանակում է, որ բնակչությունը կորցրել է հույսը, թե կարող են ապրել եվրոպական ժողովրդավարության սկզբունքներով հասարակությունում: Սակայն եթե Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացը հաջող ընթացք ունենա, այդ դեպքում անհրաժեշտ կլինի բոլոր ադրբեջանցիների եւ հայերի լիակատար եւ ակտիվ մասնակցությունն այդ գործընթացին: Հնարավոր չէ խաղաղության հասնել` տարածաշրջանում ապրող մարդկանց ցանկություններին հակառակ: Թե` Հայաստանի, թե` Ադրբեջանի իշխանությունների համար շատ կարեւոր է բացատրել իրենց քաղաքացիներին, թե որ փուլում են գտնվում բանակցությունները, խաղաղ կարգավորման որ տարբերակն է առավել ընդունելի եւ ինչ քայլեր է պետք ձեռնարկել այն իրագործելու համար», – հայտարարել է փորձագետը, հաղորդում է «Թրենդ» գործակալությունը:

Директор по странам Южного Кавказа Международной Кризисной Группы Сабина Фрейзер заявила, что «конституционных референдум в Армении прошел с серьезными нарушениями», посчитав «сомнительным участите 65% избирателей». «На глазах наших наблюдателей в трех избирательных участках в Ереване в течение 45 минут проголосовали не более, чем 10 избирателей. Армения должна в срочном порядке улучшить избирательную систему. Грядут парламентские выборы 2007-го и президентские выборы 2008 годов», – отметила она. Отвечая на вопрос о том, как повлияют парламентские выборы в Азербайджане и конституционный референдум в Армении на переговорный процесс по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, Сабина Фрейзер заявила: «Как в ходе выборов в Азербайджане, так и в рамках референдума в Армении были зафиксированы нарушения избирательного законодательства. Hаиболее важным является то, что в обоих государствах местное население в значительной степени отнеслось безразлично к политическим событиям, и это может означать, что люди несколько потеряли надежду на то, что они могут жить в обществе с европейскими принципами демократии.
Hо если переговорный процесс по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта будет продвигаться успешно, то в этом случае будет обязательным полное и активное участие всех азербайджанцев и армян в данном процессе. Hикакой мир не может быть достигнут против желания самих жителей региона. Именно поэтому для руководства Азербайджана и Армении очень важно начать разъяснять гражданам, на какой стадии находятся переговоры, какое мирное соглашение наиболее приемлемо, и как оно может быть осуществлено», сообщает агентство «Тренд».