1 Դեկտեմբեր 2005 - 12:10 AMT
Լեռնային Ղարաբաղի հայկական եւ ադրբեջանական համայնքների մասնակցությամբ հանրաքվեի անցկացման նախաձեռնությունը փաստորեն հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերջին փուլն է հանդիսանում ՄՃԽ կարգավորման ծրագրի շրջանակներում, հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի Հարավային Կովկասի երկրների գծով տնօրեն Սաբինա Ֆրեյզերը: Նրա խոսքերով, մինչ այդ, «Հայաստանի կողմից սատարվող Լեռնային Ղարաբաղի ուժերը պետք է ազատեն Լեռնային Ղարաբաղի մերձակա տարածքները, ադրբեջանցի փախստականները պետք է վերադառնան իրենց տները` ներառյալ եւ Լեռնային Ղարաբաղը, պետք է վերականգնվեն առեւտրային կապերը եւ հաղորդակցությունները: Այդ ամենը շատ տարիներ կտեւի»: Մինչ այդ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը բոլորովին այլ տեսք կունենա, եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական եւ ադրբեջանական համայնքների միջեւ այժմ առկա քանակական տարբերությունը նվազ էական կլինի: Ինչպես նշել է Ս.Ֆրեյզերը, այսօր մարդիկ մտածում են երկու համայնքների քանակական տարբերությունների մասին, քանի որ կա պատերազմի գործոնը, սակայն եթե խաղաղություն լինի, հնարավոր է, որ երկու համայնքները սկսեն մտածել գործընկերության մասին, այն մասին, թե ինչպես առավել բարգավաճման հասնեն ապագայում: «Ես հուսով եմ, որ մարդիկ, որոնք կմասնակցեն Ղարաբաղում կայանալիք հանրաքվեին 10-15 տարի անց, չեն քվեարկի էթնիկ պատկանելության հիման վրա, այլ կելնեն այլ շահերից, օրինակ, տնտեսական»,-ավելացրել է նա:
Անդրադառնալով ՄՃԽ հաջորդ զեկույցներին, Ս.Ֆրեյզերը հայտարարել է, որ հաջորդ զեկույցներից մեկը, որի վրա աշխատում է Խումբը` դա Եվրամիության հնարավորությունների սահմանումն է Հարավային Կովկասում հակամարտությունների կարգավորման հարցում: «Այդ զեկույցը պատրաստվում է Եվրահանձնաժողովի հետ համաձայնության հիման վրա: Անկասկած, այդ համատեքստում մենք հաշվի կառնենք ԵՄ գործունեությունն Ադրբեջանում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն աջակցելու ուղղությամբ: Հաջորդ 2006 թվականին ՄՃԽ-ն կշարունակի աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ»,-ամփոփել է նա:

Инициатива по проведению референдума с участием армянской и азербайджанской общин Hагорного Карабаха фактически является последним этапом в рамках плана МКГ по мирному урегулированию конфликта, заявила директор Международной Кризисной Группы по странам Кавказа Сабина Фрейзер. По ее словам, до того как это произойдет, «силы Hагорного Карабаха, поддерживаемые Арменией, должны освободить все оккупированные территории вокруг Hагорного Карабаха, азербайджанские беженцы должны быть возвращены в свои исконные дома, включая и сам Hагорный Карабах, должны быть восстановлены торговые и коммуникационные связи. Все это займет много лет». К тому времени Южно-Кавказский регион будет выглядеть совершенно по-другому, и различия в количественном отношении армянской и азербайджанских общин Hагорного Карабаха, которые в настоящее время наличествуют, будут менее существенными. Как отметила С.Фрейзер, сегодня люди думают о количественных различиях между двумя общинами, потому что налицо факт войны, но если будет мир, возможно, что обе общины начнут думать о партнерстве – как лучше всего процветать в будущем. «Я надеюсь, что люди, которые примут участие в референдуме через 10-15 лет, не будут голосовать на основании этнической принадлежности, а будут исходить из других интересов, к примеру, экономических», – добавила она.
Говоря о следующих докладах МКГ, Сабина Фрейзер заявила, что один из последующих докладов, над которым работает Группа, – это определение возможностей Европейского Союза по урегулированию конфликтов на Южном Кавказе. «Мы подготавливаем данный доклад на основе соглашения с Европейской Комиссией. Безусловно, в данном контексте мы будем учитывать деятельность ЕС в Азербайджане по содействию в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. В следующем – 2006 году -МКГ продолжит работу по нагорно-карабахскому конфликту», – резюмировала она.