2 Դեկտեմբեր 2005 - 08:56 AMT
Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի երկաթուղու շինարարության նախագծի իրագործումը փաստորեն սկսվել է: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի հայաբնակ շրջանի` Ջավախքի սպորտամշակութային միության նախագահ, Ջավախքի դեմոկրատական կուսակցության խորհրդի անդամ Վահագն Չախալյանը: Նրա խոսքերով, տեխնիկատնտեսական հիմնավորումն ավարտելուն պես մայրուղու շինարարության համար նախատեսվող տեղամասեր են այցելել մի ճապոնական կազմակերպության ներկայացուցիչներ, որոնք հավակնում են մասնակցել մրցույթին, եւ Վրաստանի շինարարության նախարարը: «Նախատեսվող մայրուղու մերձակա տների բնակիչներին առաջարկվում է վաճառել իրենց հողամասերը, ոմանց արդեն որոշակի գումարներ են խոստացվել, տարվում է լայն քարոզչական աշխատանք: Տեղի են ունեցել նաեւ այցելուների կոնֆիդենցիալ հանդիպումներ տեղի ղեկավարության հետ»,-տեղեկացրել է Չախալյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա նշել է, որ տարածաշրջանի հայ բնակչությունը կտրականապես դեմ է այդ նախագծի իրագործմանը: «Դա հակասում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ջավախքի շահերին, քանի որ կզորացնի թուրքական տարրի թափանցումը տարածաշրջան, ինչպես նաեւ կամրագրի Հայաստանի տրանսպորտային շրջափակումը: Մենք մտադիր ենք ակտիվորեն խոչընդոտել այդ աշխատանքներին բոլոր հնարավոր միջոցներով»,-հայտարարել է Վահագն Չախալյանը: Նշենք, որ այդ երկաթուղու կառուցման դեպքում, կշրջանցվի Կարս-Գյումրի (Հայաստան)-Թբիլիսի գոյություն ունեցող, բայց չգործող երկաթուղային ճանապարհը: Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայաստանին աջակցող խումբը կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնի եւ Ջո Նոլենբերգի գլխավորությամբ նամակ է հղել ԱՄՆ պետական քարտուղար Քոնդոլիզա Ռայսին` խնդրելով ձեռնպահ մնալ այլ նախագծի ֆինանսավորումից, որը հակասում է Վաշինգտոնի երկարաժամկետ շահերին այդ տարածաշրջանում: Ավելի վաղ Հայաստանը շրջանցող այդ կամ հաղորդակցական ցանակացած այլ նախագծի ֆինանսավորման աննպատակահարմարության մասին են արտահայտվել նաեւ մի շարք եվրոպացի քաղաքագետներ, որոնք կարծում են, թե Թուրքիան գտնվելով ԵՄ-ին անդամակցության ճանապարհին պետք է լավ հարաբերություններ հաստատի բոլոր հարեւան երկրների, այդ թվում` Հայաստանի հետ, եւ ապաշրջափակի նրա հետ սահմանը: Հայ մասնագետները այն կարծիքի են, որ Թուրքիայից Վրաստան, այնուհետեւ դեպի Ադրբեջան երկաթուղու կառուցումը վերջակետ կդնի հաղորդակցությունների ոլորտում Հայաստանի ձգտումներին եւ կատարված փաստ կդարձնի նրա լիակատար մեկուսացումը:
Բացի այդ, Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի երկաթուղու կառուցումը ընդգրկված չէ ՏՐԱՍԵԿԱ միջազգային ծրագրում: Այստեղ նշված է Կարս-Գյումրի-Թբիլիսի երկաթուղու գործարկման անհրաժեշտությունը: Այդ նախագծի դեմ են հանդես գալիս նաեւ Հայաստանի պաշտոնատար անձիք, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

Процесс осуществления проекта строительства железной дороги Карс-Ахалкалаки-Тбилиси фактически начат. Об этом заявил председатель спортивно-культурного союза армянонаселенного района Грузии Самцхе-Джавахети, член совета Демократической партии Джавахка Ваагн Чахалян. По его словам, после завершения подготовки технико-экономического обоснования, предполагаемые участки строительства магистрали посетили представители некой японской организации, претендующей на участие в тендере, и министр строительства Грузии. “Жителям домов, расположенных по предполагаемой магистральной трассе предлагается продать свои участки, некоторым уже названы определенные суммы, ведется широкая пропагандистская работа. Состоялись также конфиденциальные встречи визитеров с местным руководством”, – проинформировал Чахалян.
Вместе с тем он отметил, что армянское население региона выступает категорически против реализации данного проекта. “Это противоречит интересам как Армении, так и Джавахка, поскольку усилит проникновение турецкого элемента в регион, а также закрепит коммуникационную блокаду Армении. Мы намерены активно препятствовать работам всеми возможными средствами”, – заявил Ваагн Чахалян. Отметим, что строительство данной железной дороги будет осуществляться в обход ныне существующей, но не действующей железной дороги Карс – Гюмри (Армения) – Тбилиси. Напомним, что группа поддержки Армении в Конгрессе США во главе с конгрессменами Френком Паллоном и Джоном Ноленбергом направила письмо на имя государственного секретаря США Кондолизы Райс с просьбой воздержаться от финансирования данного проекта, как противоречащего долгосрочным интересам Вашингтона в регионе. Ранее о нецелесообразности финансирования данного и любого другого коммуникационного проекта в обход Армении высказывались ряд европейских политиков, считающих, что Турция на пути вступления в ЕС должна наладить свои отношения со всеми соседними государствами, в том числе Арменией, и разблокировать границу с этой республикой. Армянские специалисты склоняются к той точке зрения, что строительство железной дороги из Турции в Грузию, а далее в Азербайджан в обход Армении поставит точку в коммуникационных устремлениях Армении и сделает ее полную изоляцию свершившимся фактом.
Кроме того, проект строительства железной дороги Карс-Ахалкалаки-Тбилиси не включен в международную программу ТРАСЕКА. Здесь указана необходимость задействования железной дороги Карс-Гюмри-Тбилиси. Против этого проекта выступают также официальные лица Армении, сообщает ИА Regnum.