3 Դեկտեմբեր 2005 - 09:32 AMT
Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի կառավարության դրական դերը սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում եւ հավատում, որ Հայաստանի կառավարության կողմից առաջարկված սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթը ճանապարհ կհարթի Հայաստանում ժողովրդավարության հզորացման համար: Այդ մասին ասվում է ԵՄ երկրների հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատունը Հայաստանում կայացած սահմանդրական հանրաքվեի առնչությամբ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.«Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ն մտահոգված է նոյեմբերի 27-ին կայացած հանրաքվեի ընթացքում քվեաթերթիկների լցոնման ու քվեարկության մասնակցության տվյալների աղավաղման, տեղական դիտորդների նկատմամբ ահաբեկության կիրառման մասին հաղորդագրություններով: Նման գործողությունները կանխելում թերանալը կասկածի տակ է դնում Հայաստանի նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը եւ գործընթացների թափանցիկությանը:
ԵՄ-ն ողջունում է Եվրոպական Խորհրդի դիտորդական խմբի ջանքերը եւ հղում է կատարում նոյեմբերի 28-ի նրանց հաղորդագրությանը: ԵՄ-ն խրախուսում է Հայաստանի կառավարությանը, հատկապես Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին լրջորեն հաշվի առնել կեղծիքների մասին պնդումների ուղղությամբ մանրամասն հետաքննություն անցկացնելու Եվրոպական Խորհրդի դիտորդների առաջարկը եւ կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը հավաստիացնելու, որ մեղավորները պատասխանատվության կենթարկվեն:
Ողջ ընտրական գործընթացի պատշաճ անցկացումը շատ կարեւոր է Հայաստանի ժողովրդավարական վարկանիշի համար` հատկապես նկատի ունենալով 2007թ. խորհրդարանական եւ 2008թ. նախագահական ընտրությունները: Այս համատեքստում, ԵՄ-ն կողջուներ Հայաստանի Կառավարության որոշումը հրավիրելու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին դիտարկելու հանրաքվեն: ԵՄ-ն կողջուներ նաեւ Հայաստանի ընդդիմադիր կուսակցությունների մասնակցությունը հանրաքվեին եւ ափսոսանք է հայտնում ընտրական հանձնաժողովներից իրենց անդամներին հետ կանչելու նրանց որոշման կապակցությամբ: ԵՄ-ն կոչ է անում բոլոր կողմերին ապահովելու, որ բոլոր հանրահավաքները շարունակեն կրել խաղաղ բնույթ»: Նշենք, որ ԵՄ հայտարարությանն են միացել նաեւ Բուլղարիան եւ Ռումինիան, որոնք գտնվում են Եվրամիությանը անդամակցելու ընթացքում:

3 Декабрь 2005 - 09:32 AMT
Евросоюз приветствует положительную роль правительства Армении в процессе проведения конституционных реформ и выражает уверенность, что предложенный правительством Армении пакет конституционных реформ сгладит путь укрепления демократии в республике. Об этом говорится в обнародованном посольством Великобритании в Армении заявлении стран ЕС в связи с проведенном в Армении конституционным референдумом. В заявлении, в частности, говорится: “Тем не менее, ЕС обеспокоен сообщениями о фактах вброса бюллетеней, искажении числа проголосовавших и терроризирования наблюдателей в ходе референдума 27 ноября. Неспособность предотвратить подобные случаи ставят под сомнение приверженность Армении демократии и прозрачность процесса. ЕС приветствует усилия наблюдательской группы Совета Европы и ссылается на их заявление от 28-го ноября. ЕС поощряет правительство Армении, в частности, Центральную Избирательную Комиссию, принять во внимание предложение наблюдателей СЕ о расследовании утверждений о нарушениях и призывает правительство Армении подтвердить, что виновные будут привлечены к ответственности.
Достойное проведение избирательного процесса является очень важным для демократического показателя Армении, особенно учитывая предстоящие в 2007 году парламентские выборы и в 2008 году – президентские. В этом контексте ЕС приветствовал бы решение правительства Армении пригласить наблюдателей БДИПЧ\ОБСЕ. Евросоюз приветствовал бы и участие оппозиционных партий РА в референдуме и выражает сожаление решением оппозиционных сил отозвать своих представителей из избирательных комиссий. ЕС призывает стороны гарантировать, чтобы все митинги продолжали носить мирный характер”. Отметим, что к заявлению ЕС присоединились Болгария и Румыния. находящиеся в процессе вступления в Евросоюз.