5 Դեկտեմբեր 2005 - 14:16 AMT
2005 թվականի դեկտեմբերի 9-12-ը Մոսկվայում տարածաշրջանային հակամարտությունների գծով Դարթմունդի կոնֆերանսի հայ-ռուսական աշխատանքային խմբի շրջանակներում տեղի կունենա Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հասարակայնության ներկայացուցիչների երկխոսության իններորդ փուլը: Հայկական պատվիրակության անդամ, Քաղաքական հետազոտությունների ակադեմիայի ղեկավար, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մանասյանը հայտարարել է, որ «ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացում թույլ են տրվել բազմիաթիվ սխալներ, եւ դրանք շտկելու ժամանակն է»: Բանակցությունների իններորդ փուլում կոնֆերանսի մասնակիցները նախատեսում են ստորագրել նախորդ` հունիսի 24-26 կայացած հանդիպման ժամանակ համաձայնեցված Շրջանակային համաձայնության նախագիծը` Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ:
Ընդ որում, Ա.Մանասյանը նշել է, որ բանակցությունների այս փուլը կարող է վերջինը լինել, քանի որ հանդիպման կազմակերպիչները` Դարթմունդի կոնֆերանսի համանախագահներ Հարոլդ Սոնդերսը (ԱՄՆ, ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին տեղակալ) եւ Վիտալի Նաումկինը (Ռուսաստան) «ուղղակի այլեւս միջոցներ չունեն նման քննարկումներ կազմակերպելու համար»: Նշենք, որ կոնֆերանսում հայկական կողմը կներկայացնեն Հայաստանի Ժողովրդավարական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը, Հայկ Բաբուխանյանը, Վաղարշակ Հարությունյանը եւ Կոնստանտին Համբարցումյանը, ղարաբաղյան կողմը կներակայցնի Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը, Մոսկվայում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Ռուբեն Զարգարյանը եւ պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մանասյանը, հաղորդում է «Ռեգնում» գործակալությունը:

5 Декабрь 2005 - 14:16 AMT
9-12 декабря 2005 года в Москве состоится девятый раунд диалога представителей общественности Азербайджана, Армении и Нагорного Карабаха в рамках американо-российской Рабочей группы Дартмутской конференции по региональным конфликтам. Член армянской делегации, руководитель Академии политических исследований, профессор Александр Манасян заявил, что “в переговорном процессе по урегулированию нагорно-карабахского конфликта допущено много ошибок, и настало время их исправлять”. В ходе девятого раунда переговоров участники конференции планируют подписать согласованный во время предыдущей встречи 24-26 июня Проект Рамочного соглашения о мирном процессе в регионе Армении, Азербайджана и Нагорного Карабаха.
При этом Александр Манасян отметил, что данный раунд переговоров может быть последним, поскольку у организаторов встречи – сопредседателя Дартмутской конференции Гарольда Сондерса (США, экс-замгоссекретаря США) и Виталия Наумкина (Россия) – “просто не осталось средств на организацию подобных обсуждений”. Отметим, что армянскую сторону на конференции представят председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян, Айк Бабуханян, Вагаршак Арутюнян и Константин Амбарцумян; карабахскую – советник президента Нагорного Карабаха Давид Бабаян, представитель Нагорного Карабаха в Москве Рубен Заргарян и профессор Александр Манасян, сообщает ИА Regnum.