6 Դեկտեմբեր 2005 - 11:51 AMT
Դեկտեմբերի 15-16 հայկական հարցին նվիրված հերթական համաժողովն է կայանալու Ստամբուլի Տեխնիկական համալսարանի «Մասլակ» համալիրում: Համաժողովի նախաձեռնությունը պատկանում է «Հասարակական կազմակերպությունների միության պլատֆորմ» կոչվող մարմնին: Ինչպես հաղորդում է Ստամբուլի «Մարմարա» օրաթերթը, համաժողովին արտահայտվելու է հիմնականում պետության տեսակետը, սակայն հրավիրված են նաեւ հայ եւ թուրք առաջադեմ պատմաբաններ, որոնք պնդում են Հայոց ցեղասպանության եղելությունը»: Հայաստանցի պատմաբաններից շատերը նույնիսկ չեն պատասխանել: Իսկ Երեւանի Պետական համալսարանի ռեկտոր Ռադիկ Մարտիրոսյանը պատասխանել է, որ իր մասնակցությունն ավելորդ է, քանի որ հրավերի նամակում իսկ ցեղասպանության գաղափարը մերժված է, եւ «ցեղասպանություն» բառի փոխարեն գործածված է «պատերազմի ողբերգություն» բառակապակցությունը: Ռադիկ Մարտիրոսյանը հիշեցրել է, որ բազմաթիվ երկրների խորհրդարաններ ճանաչել են ցեղասպանությունը, իսկ որոշ երկրներում էլ ցեղասպանության ուրացումն արդեն հանցագործություն է համարվում: Ամերիկահայ պատմաբան Դենիս Փափազյանն էլ պատասխանել է, որ համագումարին կմասնակցի, եթե Հայաստանից էլ գիտնականներ մասնակցեն:
Կազմակերպիչ պլատֆորմի անունից պրոֆեսոր Այսել Էքշին մամուլին հայտնել է, որ պլատֆորմը կազմված է 37 հասարակական կազմակերպություններից: Նա նշել է, որ թուրք ու հայաստանցի պատմաբաններ մերժել են մասնակցել համագումարին` պահանջելով, որպեսզի նախ ցեղասպանությունը ճանաչվի: «Այս պայմաններում մեր համագումարը պետք է դատապարտվի միակողմանի լինելու»,- ասել է թուրք պրոֆեսորը: Համաժողովի մասնակիցների թվում են Թյուրքքայա Աթայովը, Շյուքրու Էլեքդաղը, Օնուր Էոյմենը, Գյունդուզ Աքթանը, Թուրքիայի Պատմության հաստատության նախագահ Յուսուֆ Հալաջօղլուն եւ Քոչ համալսարանից ամերիկացի պատմաբան Նորման Սթոունը, որոնք հայտնի են Հայոց ցեղասպանության հարցում իրենց ուրացողական դիրքորոշմամբ: Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանության հարցով Ստամբուլի երեք համալսարանների նախաձեռնած համաժողովից հետո, որում հնչեցին Թուրքիայի պաշտոնական տեսակետից տարբերվող տեսակետներ, Թուրքիայում խիստ հաճախակի են դարձել «գիտաժողովները», որոնցում հնչում է բացառապես թուրքական պաշտոնական տեսակետը ցեղասպանության վերաբերյալ:

15-16 декабря в комплексе «Маслак» Технического университета Стамбула состоится очередная конференция, посвященная армянскому вопросу. Инициатором конференции является «Платформа союза общественных организаций». По сообщению стамбульской ежедневной газеты «Мармара», “в ходе конференции в основном будет выражена официальная точка зрения турецкого государства, однако также приглашены современные армянские и турецкие историки, которые утверждают, что геноцид армян на самом деле имел место”. Многие из армянских историков не дали ответа на приглашение принять участие в конференции. А ректор Ереванского государственного университета Радик Мартиросян ответил, что его участие будет лишним, так как в пригласительном письме отрицается идея геноцида и вместо слова «геноцид» используется словосочетание «трагедия войны». Радик Мартиросян напомнил, что парламенты многих стран признали геноцид, а в других – само использование слова “геноцид” считается преступлением. Американский историк, армянин по происхождению Денис Папазян, в свою очередь, в ответном письме заявил, что будет участвовать в конференции, если из Армении также будут участвовать научные деятели.
От имени организатора конференции профессор Айсел Экшин заявил прессе, что платформа состоит из 37 общественных организаций. Он отметил, что многие турецкие и армянские историки отказались от участия в конференции, требуя, чтобы, в первую очередь, геноцид был признан. «В этих условиях наша конференция обречена на односторонность», – заявил турецкий профессор. В числе участников конференции Тюрккая Атайов, Шюкру Элекдаг, Онур Эоймен, Гюндуз Актан, председатель Исторического учреждения Турции Юсуф Галаджоглу и американский историк Норман Стоун из университета Коч, которые известны своей позицией отрицания геноцида армян. Отметим, что после проведения инициированной тремя университетами Стамбула конференции, посвященной геноциду армян, в ходе которой прозвучали точки зрения, отличающиеся от официальной точки зрения турецких властей, в Турции участились случаи проведения конференций, в ходе которых звучит только официальная турецкая позиция в вопросе геноцида армян.