ԱՄՆ Իլինոյսի նահանգի Հոլոքոսթի թանգարանում մայիսի 10-11-ին տեղի կունենա «Անատոլիայի քրիստոնյաների ցեղասպանությունները օսմանցի թուրքերի կողմից» գիտաժողովը: Ինչպես գրում է skokie.suntimes.com-ը, արդեն մեկ ամիս է, ինչ թանգարանն ու նրան կից գործող կրթական կենտրոնը սկսել են Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված առաջին ծրագիրը:
Գիտաժողովին կմասնակցեն գիտնականներ տարբեր երկրներից, որոնք կներկայացնեն իրենց հետազոտությունները հայերի, ասորների և հույների ցեղասպանությունների մասին: Գիտաժողովի մոդերատորը կլինի Զորյան ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Ջորջ Շիրինյանը, որը «Փոքր Ասիայի աղետն ու օսմանյան հույների 1913-1923թթ. ցեղասպանությունը» գրքի հեղինակն է: Գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը, Ցեղասպանությունների հետազոտման ասորական կենտրոնը, Փոքր Ասիայի ու Պոնտոսի հույների կենտրոնը, որի հիմնադիրն է Ջորջ Մավրոպուլոսը:

10 -11 мая в музее Холокоста штата Иллинойс состоится симпозиум «Османо-турецкие геноциды анатолийских христиан». Как пишет skokie.suntimes.com, уже месяц музей и действующий при нем образовательный центр начали первую программу по Геноциду армян.
В работе симпозиума будут участвовать ученые со всего мира, которые представят оригинальные исследования на тему геноцидов армян, ассирийцев и греков. Модератором конференции будет исполнительный директор Института Зоряна Джордж Ширинян, автор книги «Катастрофа Малой Азии и геноцид османских греков 1913-1923гг.». Организаторами симпозиума являются Армянский Национальный Комитет Америки, Ассирийский центр по изучению геноцида и Центр малоазиатских и понтийских греков, который основал Джордж Мавропулос.