Ադրբեջանին զենք ու մարտական ինքնաթիռներ վաճառելու Ռուսաստանի արգելքը կապված է հայկական գործոնի հետ: Այդ մասին հայտարարել է ռուսաստանցի ռազմական փորձագետ, «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» թերթի մեկնաբան, պաշտոնաթող գնդապետ Վիկտոր Բարանեցը, գրում է «ԱՊԱ»-ն:
«Մինչ այդ Ռուսաստանը Ադրբեջանին էր վաճառել C-300 զենիթահրթիռային համալիրներ: Դա մեծ դժգոհություն առաջացրեց հայկական կողմի մոտ: Ինչպես գիտեք, Հայաստսնը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է: Ռուսաստանն ու Հայաստանը համագործակցում են ինչպես երկկողմ հարթակում, այնպես էլ ՀԱՊԿ շրջանակներում: Հայկական կողմը միշտ դժգոհել է այն փաստից, որ Ռուսաստանը զենք է վաճառում Բաքվին: Նրանք մտահոգություն են հայտնել՝ հայտարարելով Ռուսաստանին. «Դուք զինում եք մեր պատմական թշնամիներին»-ասել է Բարանեցը:
Ըստ նրա, ղարաբաղյան հակամարտությունը միշտ գլխացավանք է եղել Ռուսաստանի համար և մնում է այդպիսին՝ պաշտոնական Մոսկվան ցանկանում է, որ կողմերը ընդհանուր հայտարարի գան ու գտնեն այդ խնդրի լուծումը: Սակայն իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ խնդրի լուծումը ձգձգվում է, քանի որ ոչ Բաքուն, ոչ Երևանը չեն համաձայնվում լուծման առաջարկվող տարբերակների հետ: «Շատ մեծ է նաև պատերազմի վերսկսման հավանականությունը: Հենց որ կողմերից մեկը ձգանը քաշի, պատերազմ կսկսվի: Ռուսաստանը պայմանագիր ունի Հայաստանի հետ: Պատերազմի դեպքում, անկասկած, Ռուսաստանը ՀԱՊԿ շրջանակներում պաշտպանելով Հայաստանին, կկատարի իր պարտավորությունը: Այդպես է նաև ՆԱՏՕ-ում: Անդամ երկրներից մեկի վրա հարձակման դեպքում, մյուս երկրները, կատարելով ստանձնած պարտավորությունները, օգնում են հարձակման ենթարկված երկրին»,-ասել է ռուս փորձագետը:
Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների սառեցման հիմնական պատճառը ՌԴ կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող մեծ աջակցությունն է և այն, որ Հայաստանում ռուսական զորքեր են տեղակայված: «Դա լուրջ գործոն է, որն ազդում է Մոսկվայի ու Բաքվի հարաբերությունների վրա: Եթե Ռուսաստանին թույլ տային իր զորքերը տեղակայել Ադրբեջանում, ապա, հավանաբար, ղարաբաղյան հակամարտությունը 100 տոկոսով կկարգովարվեր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»,-ասել է Վիկտոր Բարանեցը:

2 Май 2013 - 09:28 AMT
Запрет, наложенный Россией на продажу Азербайджану оружия и боевых самолетов, связан с армянским фактором. Об этом заявил российский военный эксперт, обозреватель газеты «Комсомольская правда», полковник в отставке Виктор Баранец, пишет АПА.
«До этого Россия продала Азербайджану зенитно-ракетные комплексы С-300. Это вызвало большое недовольство армянской стороны. Как вы знаете, Армения является стратегическим союзником России. Россия и Армения сотрудничают как в двустороннем порядке, так и в рамках ОДКБ. Армянская сторона всегда выражала России свое недовольство поставкой вооружения Баку. Они выразили свою обеспокоенность, заявив России: «Вы вооружаете наших исторических врагов», – отметил Баранец.
По его мнению, конфликт между Азербайджаном и Арменией всегда был для России серьезной головной болью и остается таковой -официальная Москва хочет, чтобы стороны пришли к общему знаменателю и нашли решение этой исторической проблемы. Но ход событий показывает, что решение этой проблемы затягивается, так как ни Баку, ни Ереван не соглашаются с предложенными им вариантами решения. «Также очень высока вероятность начала войны. Как только одна из сторон нажмет на курок, начнется война. У России есть договор с Арменией. В случае начала войны, безусловно, в рамках ОДКБ Россия, защищая Армению, выполнит взятое на себя обязательство. Так и в НАТО. В случае нападения на одно из государств-членов организации, остальные страны, выполняя взятые на себя обязательства, оказывают помощь подвергшейся нападению стране», – подчеркнул российский эксперт.
Он также считает главной причиной охлаждения отношений между Россией и Азербайджаном является большая поддержка, оказываемая Россией Армении, и то, что в Армении размещены российские войска. «Это серьезный фактор, который влияет на отношения между Москвой и Баку. Если бы России разрешили разместить свои войска в Азербайджане, то, скорее всего, нагорно-карабахский конфликт был бы урегулирован на 100% в соответствии с интересами Азербайджана», – заявил Виктор Баранец.