8 Դեկտեմբեր 2005 - 09:45 AMT
Նախօրեին Մեքքա քաղաքում սկսվել է Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպության անդամ-երկրների գագաթնաժողովը: Մեքքայի գագաթնաժողովը դիտարկվում է որպես կարեւոր քայլ, ուղղված ԻԿԿ-ի կազմակերպչական կառուցվածքի կատարելագործմանը եւ նրա դերի բարձրացմանը միջազգային քաղաքականության մեջ: Նշենք, որ սա ԻԿԿ-ի թվով երրորդ արտահերթ գագաթնաժողովն է: Գագաթնաժողովում ելույթով հանդես եկած ԻԿԿ գլխավոր քարտուղար Էքմելեթդին Իհսանօղլուն (Թուրքիա) ընդգծել է «խիզախ քայլերի անհրաժեշտությունը» մահմեդական աշխարհի խնդիրները վերացնելու եւ առանձին մահմեդական երկրների եւ ժողովրդների հանդեպ սպառնալիքների չեզոքացման համար: Նրա խոսքերով, միայն նման քայլերի դեպքում հնարավոր կլինի արդարացի լուծում տալ պաղեստինյան խնդրին, խաղաղություն եւ անդորր ապահովել Իրաքում եւ լուծել մահմեդական աշխարհի այլ խնդիրները: Սուր խնդիրների թվում նա նշեց Քաշմիրի, Կիպրոսի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Չեչնիայի խնդիրները: Ներկայումս ԻԿԿ-ում նախագահող Մալայզիայի վարչապետ Աբդուլլա Բադավին առաջարկեց վերածել ԻԿԿ-ն մի նոր կազմակերպության եւ ստեղծել «մահմեդական պետությունների ուժեղ միություն»: Նա հայտարարել է, որ մահմեդական երկրների պառակտվածությունը նրաց թուլության հիմնական պատճառն է, եւ Մեքքայում ընթացող գագաթնաժողովը պետք է շրջադարձային լինի այս առումով:
Գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հանդիպել է մի շարք երկրների պաշտոնատար անձնաց հետ, այդ թվում Պակիստանի նախագահ Պերվեզ Մուշարաֆի հետ: Նախօրեին Ի.Ալիեւը ելույթ է ունեցել գագաթնաժողովում եւ անդրադառնալով մահմեդական աշխարհի ակտուալ խնդիրներին, հատկապես կանգ է առել ղարաբաղյան հակամարտության վրա: Ի.Ալիեւը մեկ անգամ եւս մասնակիցներին է շարադրել խնդրի էությունը եւ գոհունակություն հայտնել ԻԿԿ կողմից Ադրբեջանի «արդար դիրքորոշմանն» աջակցելու վերաբերյալ: Ադրբեջանի նախագահը որպես հավանության արժանի փաստ է գնահատել է «ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ ԻԿԿ-ի դիրքորոշման արտացոլումը գագաթնաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթերում»: Միաժամանակ Ի.Ալիեւը կարեւորել է «Ադրբեջանի գրավյալ տարածքների ազատագրմանը եւ հակամարտության շուտափույթ կարգավորմանն «ուղղված ջանքերի ակտիվացումը: Նշենք, որ ԻԿԿ-ն ստեղծվել է 1969թ. եւ ներկայումս ընդգրկում է 57 երկիր, հաղորդում է Բաքվի «525» թերթը:

Накануне в городе Мекка начался саммит стран-членов Организации Исламская конференция. Саммит в Мекке рассматривается как важный шаг в направлении совершенствования организационной структуры ОИК и повышения ее роли в международной политике. Отметим, что это третий по счету внеочередной саммит ОИК.
Выступивший на саммите генеральный секретарь ОИК Экмелетдин Ихсаноглу (Турция) подчеркнул “необходимость смелых шагов” для устранения проблем мусульманского мира и угроз для отдельных мусульманских стран и народов. По его словам, только при условии таких шагов может быть справедливо урегулирована палестинская проблема, обеспечен мир и спокойствие в Ираке и решены другие проблемы мусульманского мира. В числе острых проблем он указал кашмирскую, кипрскую, нагорно-карабахскую и чеченскую проблемы. Премьер-министр Малайзии, председательствующей ныне в ОИК, Абдулла Бадави внес предложение превратить ОИК в новую организацию и создать “сильный союз мусульманских государств”. Он заявил, что разрозненность мусульманских стран и служит основной причиной их слабости, и саммит в Мекке должен создать поворот в этом отношении.
В рамках саммита президент Азербайджана Ильхам Алиев провел встречи с официальными лицами ряда стран, в том числе президентом Пакистана Первизом Мушеррефом. Накануне И.Алиев выступил на саммите и обратил внимание собравшихся на актуальные проблемы мусульманского мира, в особенности на нагорно-карабахский конфликт. И.Алиев еще раз довел до сведения участников суть проблемы и выразил удовлетворение поддержкой “справедливой позиции” Азербайджана со стороны ОИК. Президент Азербайджана оценил “отражение позиции ОИК по карабахскому вопросу в итоговых документах саммита как заслуживающий одобрения факт”. Одновременно И.Алиев отметил важность активизации усилий “по освобождению от оккупации территории Азербайджана и скорейшего урегулирования конфликта”. Отметим, что ОИК была создана в 1969 г. и в настоящее время включает 57 стран, сообщает бакинская газета “525”.